Az elmúlt években jelentősen megnőtt az orosz pénzintézeteket érintő támadások száma. Ennek egyik legfontosabb eleme a kiberbűnözői csoportok specializációja, amelynek során minden egyes bűnözői csapat kizárólag egyetlen részterületre fókuszál.

Ennek egyik látványos példája volt a rubel árfolyamát célzó akció, amelynek során a támadók átvették az irányítást egy tőzsdei kereskedési rendszer felett, abnormális mozgást generálva a dollár/rubel árfolyamában a kérdéses napon. A legtöbb bűnözői csoport adathalász támadásokat alkalmaz a kiválasztott szervezet elleni akciók során. Ezekben a levelekben fertőzött csatolmányok találhatók, amelyek megnyitása egy sérülékeny rendszerben fertőzéshez vezethet.

Ezután további kártékony modulok töltődnek le az áldozat gépére, amelyek révén a támadók átvehetik az irányítást az eszközök felett, majd a vállalati hálózatba bejutva felkutatják a számukra értékesebb rendszereket.


Az orosz központi bank nemrégiben jelentette be, hogy a kiberbűnözők mintegy 2,87 milliárd rubelt próbáltak ellopni orosz pénzintézetektől, amely összegnek nagy részét (1,67 milliárd rubelt) sikerült megvédeni a tolvajoktól. A jelentés szerint a központi bank rendszerét (AWS CBC - Automated Working Station of the Central Bank Client) érte támadás, azonban néhány téves híradás szerint az orosz központi bank volt a célpont.

Az ESET szakemberei szerint a félreértés alapját az adta, hogy a támadáshoz használt adathalász e-mailekben említésre kerül az AWS CBC rendszer is, így néhány közleményben a központi bank jelent meg a támadók célpontjaként, azonban ezekben az akciókban az AWS CBC rendszert használó pénzintézetektől próbáltak lopni a bűnözők.

Az ESET szakemberei a központi bank rendszerét érintő támadások mellett számos más akciót is kielemeznek a jelentésben, beleértve az ATM gépeket, kártyafeldolgozó rendszereket, SWIFT terminálokat, illetve a kereskedői terminálokat érintő támadásokat. A tanulmány arra is választ próbált találni, hogy a pénzintézetek elleni támadások, hogyan és merre terjedhetnek tovább.

A válaszra nem is kellett soká várni, idén tavasszal a kiberbűnözők egy bangladesi banktól próbáltak ellopni 950 millió dollárnyi összeget, a SWIFT hálózaton keresztül. Ezután számos hasonló támadásról érkeztek hírek, amelyek között talán a tajvani ATM-es átverés keltette a legnagyobb visszhangot.

A jelentésről további bővebb információt a WeLiveSecurity.com oldalon találhatnak, illetve a beszámolóhoz kapcsolódó prezentáció megtekinthető a Virus Bulletin YouTube csatornáján is.