A hatóságok Jevgenyij Bogacsovot teszik felelőssé a világszerte felhasználók adatait egyedi erős titkosítással megsemmisítő, és a helyreállító kulcsért váltságdíjat szedő kártevő terjesztéséért. A GameOver ZeuS botnet fénykorában félmillió zombigépet is képes volt irányítani, és ennek segítségével jelentős szerepet játszott többek közt a CryptoLocker kártevő tömeges terjesztésében is.

Az FBI helyettes igazgatója, Joseph Demarest szerint mindent meg kell tenni ennek a világméretű fertőzésnek az elkövetőjének a letartóztatásáért és a bíróság előtt kelljen majd felelnie a tetteiért. A vélelmezhetően most is Oroszországban tartózkodó Bogacsovot utoljára egy orosz tengerparti üdülőhelyen, Anapában látták saját jachtján.

Aki érdemi információval, tippekkel tudja segíteni a nyomozást, annak majd a 1-800-225-5324 telefonszámot érdemes tárcsáznia. Remélhetőleg a magas összegű jutalom megteszi a hatását, és a fagylalt visszanyal: a váltságdíjat szedő kártevőt terjesztő bűnözőt saját fegyverével, az immár őrá kitűzött váltságdíjjal fogják lefülelni.

Végül egy friss eset kapcsán ismét előjött az a furcsaság, hogy ismét maguk a rendőrök fizettek (az már csak hab a tortán, hogy mindezt a mi, azaz az adófizetők pénzéből) váltságdíjat a munkahelyükön használhatatlanná vált adataik visszaszerzésének reményében.

Emlékezetes, hogy már 2013 novemberében is volt egy ilyen a massachusettsi rendőrségnél, ahol úgy a rend őrei úgy guglizták ki, mi fán terem a Bitcoin, és hogyan tudják azt elküldeni. Az FBI valószínűleg őket sem dicsérte meg ezért, ahogy valószínűleg most az illinois-i kollégák mellére sem fognak emiatt kitüntetést tűzni.

A mentésekkel kapcsolatos tanulságokat remélhetőleg ennyi elrettentő példa után már senkinek nem kell a szájába rágni, ha nem szeretne úgy járni, mint a minden peres anyagát elvesztő észak karolinai ügyvédi iroda 2014-ben. Pedig a mentésekkel mindenkinek alaposan fel kellene készülni itthon is, hiszen idén januárban erőteljes fertőzési hullámmal már Magyarországra is megérkezett a CTB Locker.

Pedig aki nézte Kocsis Tomi előadását a zsaroló kártevőkről, az ott is hallhatta azt a statisztikai adatot, miszerint a biztonsági cégek tanácsa ellenére (ne bátorítsuk az elkövetőket a folytatásra) mégis fizető ügyfelek mindössze alig 10 százalékban kapnak helyreállító kulcsot, hiszen ez a történet nem Terézanyáról vagy Róbert bácsiról szól, hanem gátlástalan bűnözők pénzszerzéséről, amiben holmi tisztesség, mint járulékos körülmény sajnos semmilyen módon nem játszik még epizódszerepet sem.