Döntő meccs

… kihívások menüpont, mely igyekszik ellensúlyozni a többjátékos-mód burjánzását, de persze csak finoman, nehogy túlzásba essünk. A FIFA 13-ban külön játékmódot szenteltek a profi játékosok trükkjeinek, mint a labda csavarása, a célzás, vagy épp a minden tizenegyes rúgásnál sors… akarom mondani, góldöntő a térérzékelés. Annyi a dolgunk, hogy kiválasztunk egy kihívást, mondjuk, hogy egy felállított fal mögötti kapura akasztott céltáblát kell telibe trafálni, lehetőleg minél gyorsabban. Minden kihívásra egy rövid időkeret van csupán, sőt, a próbálkozások száma is limitált. Ráadásul az, hogy sikerrel járunk, még semmit sem jelent: egynél ugyanis mindig több céltábla van, melyekért pontokat ad a játék, és ezeket megsokszorozza a gyorsaság és a pontosság. Olyan ez, mint az autós játékok jogosítványszerző körútja. Nem kötelező, de jó érzés villogni az eredményekkel a haverok előtt (ja igen, ez is látszik a profilunkon), és mivel találhatunk bronz, ezüst, illetve arany fokozatot is, így mindig van hová fejlődni. Furcsamód a FIFA 13 ezen része addiktívabb, mint az egész karriermód, holott azon is javítgattak – igaz, az eredmény nem lett kifogástalan.

„Játékos leszel vagy menedzser, homokot perelő utász!”

A karriermód a FIFA-sorozat Achilles-ina: gyakorlatilag a játék gerince kéne, hogy legyen, mégsem kapja meg azt a kezelést, amit érdemel. Azaz, hogy nem kapTA meg, eddig, mert az EA erre is ráfeküdt, de persze csakis az online lehetőségek kibővítése után. Először is, immár nem lehetünk játékos-menedzserek, ami elsőre kiábrándító, jobban meggondolva viszont inkább jó hír. Az előző részekben is ez a mód volt a legnagyobb szívás, mert kiegyensúlyozatlan és lassú lett, arról már nem is beszélve, hogy pár buta opción túl nem sok mindent csinálhattunk benne – az időhúzáson túl értelmetlen volt elindítani. Ellenben a menedzser- és játékosmódok nem tudtak miatta kibontakozni, így tulajdonképpen örülhetünk, hogy a játékos-menedzser opció a lomtárban végezte. Ami a játékosmódot illeti, sokat nem változott, igaz, az EA programozói rájöttek, hogy nevetséges dolog egy kezdő labdarúgóval Messit kiütni a ringből, ergo a FIFA 13-ban sokkal tovább tart igazi profivá érnünk. Ráadásul a menedzserünk sem tömi tele a zsebünket babra: egy rakás feltételnek meg kell felelnünk az évad végére, különben egy életen át a kispadon ücsöröghetünk. Menedzserként sem unatkozunk majd, az átalakított, könnyen használható felületnek hála azok is elboldogulnak, akik eddig ódzkodtak ettől a módtól. Ráadásul nem akadály többé, ha nem tudjuk, melyik focista mennyit ér a piacon. A Chief Executive tanácsaira támaszkodva majdnem mindig sikerrel járunk, és hát kell is a támogatás, lévén a szimulált meccsek lehetőségei is bővültek a tizenegyesekkel. A menedzserség átalakításának hátránya, hogy ez a mód most könnyebb, mint eddig bármikor, tovább erősítve bennünk az érzést, hogy az EA-nek nem véletlenül van külön focimenedzser-sorozata… Jelentős újdonság viszont, hogy ha sikeresek vagyunk, akár szövetségi kapitánnyá is válhatunk. Bizony, az EA sokak álmát váltotta valóra e meglehetősen felelősségteljes poszt implementálásával, és mivel a játékban eztán is állandó szereplő a tavaly bemutatkozott sajtó, nem lesz könnyű dolgunk, ha el szeretnénk kápráztatni az örökké elégedetlen újságírókat. Egy szó, mint száz, a karriermód gazdagabb, teljesebb lett, de sajnos még mindig eltörpül a közösségi lehetőségek tárháza mellett. Mindenesetre az új irányvonal dicséretes, a nextgenre szabott új rész esetében is erre tessék tovább menni!

Öngól vagy meg nem értett passztechnika?

A FIFA 13 összességében nagyon jó játék, még most, ennyi évnyi virtuális gyepritkítás után is órákra előtte felejtjük magunkat. Ugyanakkor a fenti fejlesztések mellé járó reklámduma valahogy nem hatja meg az embert: értjük mi, hogy most már a mellkasról is a fizikának megfelelően pattan lábra a bőr, de ennek semmi, ismétlem, semmi kihatása nincs a játékmenetre. Az sem javít semmit a FIFA 13-on, hogy az AI még az eddiginél is agresszívabb, ezt pedig kicsit sem ellensúlyozza, hogy most már fellökhetjük az ellenfél csapattagját egy bevállalt sárga ellenében. Jópofa adalékok ezek, és hálásak is vagyunk értük. De egyik sem több annál, mint ami, és csak erre kihegyezni egy folytatást egész egyszerűen felelőtlenség. Az internetes megoldások jól állnak a játéknak, és a karriermód frissítései sem rosszak (kivéve a könnyített menedzserséget, bár ez ízlés dolga), ám jövőre ennél sokkal-sokkal többet szeretnénk látni, mert a 90%-os értékeléseket nem Messi és Dzsudzsák széles mosolyáért adjuk, és a profi FIFA-sok sem az apróságok miatt ruháznak be a játékra minden évben. Magyarán, ha megvetted a FIFA 12-t, maximum akkor érdemes beruháznod a 13-ba, ha a haverok is nekiesnek az online ligának. Viszont ha a 12-t kihagytad, ez a rész bőven megéri a teljes árat, mert minden (szubjektívnek tekinthető) negatívum és korlátozás ellenére is roppantmód tartalmas programról van szó.

1 2