A Missing: An Interactive Thriller egy kb. 45 perces részekre bontott logikai kalandjáték, amiben a 90-es években elterjedt FMV technológiával (Full Motion Video) irányíthatunk élő szereplőket kvázi filmes hatást elérve. A Zandel Media játékában egy David Newcastle nevű férfi bőrében ébredünk egy elhagyatottnak tűnő épület pincéjébe zárva, innen kell különböző rejtvényeket megfejtve – hol minél gyorsabban, hol az ügyességünkre hagyatkozva – kiszabadulnunk. Sok meglepetés nincs: aki valaha játszott logikai kalandjátékkal, az látott már mindent, amit a Missing kínálni tud, mégis, a hangulat – az első másodpercekben olyan, mintha a Fűrész keveredne korunk divatos szabadulószobáival – elviszi a hátán a nehéznek nem nevezhető pályákat, hogy miután kiszabadulunk, véget is érjen az első rész, és jöjjön pár másodpercnyi előzetes a folytatásból. Valahol ebben az egészben egy pillanatra a játék kitekint a világba, és egy Lambert nevű nyomozót is irányíthatunk pár pillanatra, ez a szál egyelőre azonban olyan rövid, hogy érdemben nem igazán lehet beszélni róla. Vélhetően a második részben ezen lesz majd nagyobb hangsúly.

KLASSZIKUSOK NYOMÁBAN

Összességében nagyon is kellemes és élvezetes a Missing, de azért jó lenne, ha a folytatások többet kínálnának, mondjuk, elsősorban nem 45 perces epizódokból állnának, mert mindent egybevetve ez így nem sok. Épp, amikor a játékos igazán elkezdene szórakozni, véget ér minden, és lehet várni a következő részre, ki tudja meddig. A 4 eurós ár sem biztos, hogy arányban van azzal, amit kapunk: olcsónak kétségkívül olcsó, de ha egyszer végigvittük, utána már nem vesszük elő újra (hacsak nem akarunk minden achievementet bezsákolni, de az sem nagy kihívás, maximum plusz 10 percről beszélünk).

Ettől független megelőlegezzük a játéknak a pozitív(abb) értékelést, mert a potenciál benne van. A színészi alakítások kifejezetten jók; ez az FMV-k egyik nagy rákfenéje, a Tex Murphyken kívül eddig kevesen tudták ezt jól megugrani, ehhez a képest a Missing simán lehet, hogy még azoknál is jobb. De nagyon rendben van a forgatókönyv, az operatőri munka és a vágás is, érezhetően rendelkeznek a készítők filmes tapasztalattal – ha ügyesek vagyunk és nem ragadunk le nagyon a videók nézésével, akkor a játékmenet valóban szinte észrevétlenül vált videóból éles játékba, és az átmenetek ezzel annyira simulékonyak és észrevehetetlenek lesznek, amit eddig senki nem ért még el a műfajban. A történetből is bármi lehet, egyelőre annyit tudunk, hogy valaki elrabolta és bezárta a főhőst, illetve különböző fotókat helyezett el a családjáról a helyszínen, ezzel is tudatva vele, hogy a markában van.

MERRE TOVÁBB?

Nagyon nehéz többet mondani a játékról, szinte bele sem merültünk még, de máris várnunk kell a második részre, amiről eddig nincs hír, de azt egyébként valószínűsíteni lehet, hogy nem fogják nagy csinnadrattával felvezetni. Alighanem egyik napról a másikra elérhetővé válik, ezért azt mondjuk, hogy akinek van felesleges 1300 forintja, az nagyon nem lőhet mellé, ha erre költi. Az achievementek között egyébként vannak érdekes és kifejezetten nehéz kihívások (pl. az első puzzle-t 5 másodperc alatt megfejteni, a tűzjelzőt elsőre eltalálni, stb.), szóval ezekkel el lehet szórakozni némi ideig, és a robbantásos jelenet is van önmagában annyira impresszív, hogy azt a pár másodpercet átéljük újra. Eddig azonban kijelenthető, hogy vélhetően sokkal nagyobb munka (és fun!) volt fejlesztői oldalról összerakni a Missinget. Bízunk a folytatásban.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!