Elég csak belepislantani Lo Kuan-csung A Három királyság regényes története című művébe, és rögtön nyilvánvaló lesz, hogy a kínai hadurakhoz képest a Trónok harca intrikusai gyenge kezdők. A könyv szinte az árulások, pálfordulások példatára, ahol a frissen üdvözölt barátokból holnap már ellenségek, holnapután újra szövetségesek lettek, és hullottak a szereplők, mint a legyek – nem csoda, hogy a Total War alkotói szinte lubickolnak a témában, mert ha épp anyag kell az új expanzióhoz, hát lapoznak párat a történetben! Most amúgy épp i.sz. 194-nél állt meg a könyvjelző…

A legútóbbi Mandate of Heaven DLC felvázolta a kor előzményeit, nevezetesen i.sz 182-re a Tízek (tíz eunuch) polipként fonták körbe a császári udvart, a pórnép számára pedig a korrupció és az éhezés kora köszöntött be: ekkor tört ki a Sárgaturbánosok felkelése. A császár válaszul korlátlan hatalommal ruházta fel a hadurakat, ám Kína nagyjai a lázadás megfékezése mellett egymást sem kímélték, és a lassan káoszba süllyedő állapotok közepette az uralkodó is elhalálozott. Egy kegyetlen hadúr, Dong Zhuo, a körülmények összejátszása folytán épp jó időben volt jó helyen, s megragadta az alkalmat, hogy a saját bábját állítsa a trónra. A tartományurak összefogtak a zsarnok ellen, de Dong Zhuo megállíthatatlannak tűnt, végül testőre és fogadott fia, Lü Bu mészárolta le a nyílt utcán, holttestét pedig egy kanócot a köldökébe dugva ott hagyták (állítólag a zsírjából napokig égett a kanóc, finom célzás a krónika részéről, hogy a megboldogult, nagyon kövér ember volt).

Ez a bizonyos Lü Bu lett az új expanzió egyik főszereplője, és a játék nem véletlenül osztotta ki rá az egyszemélyes hadsereg titulust, ugyanis harcosként a kor legnagyobbjai között tartották számon. Csendben jegyezzük meg, hogy a politikában korántsem volt ekkora spíler… A másik kiemelt szereplő, aki új frakciót jegyez, Sun Ce néven érkezett – nem összekeverni a jóval korábban élt hadtudományi géniusszal! Az ő életútja sem egy mindennapi sztori, apja ugyanis a Dong Zhuo elleni koalíció egyik tábornoka volt, ám lépre csalták, és megölték, tehát van egy finom bosszú motívum is, és a Yuan Shu szolgálatába álló Sun Ce-nek nagy vágya, hogy a Folyamon túli déli területeket megszerezve beteljesítse az örege álmát. A játékos követheti a könyv betűit, felajánlva az Örökletes Császári Jádepecsétet (bazierős relikvia) Yuan Shu támogatásáért cserébe, vagy mehet a saját feje után…

Igen, tudom, a leírás 13 játszható frakciót említ, de hasonló a helyzet, mint a múltkori idővonalas kavarásnál, azaz a korábbi karakterek is átjárnak ide, sőt ők adják a nagy részét, úgyhogy azt a részt most átugorjuk (a CA-nek meg toll a fülébe, skótok ezek, nem angolok…). Visszatérve Lü Bu-ra, egyedi játékmechanikájának alapja a momentum – a párviadalokban legyőzött hősök, felégetett városok után járó matéria, ami egyrészt pazar bónuszokkal kecsegtet (kampánytérképen megtehető út, és harckészség a csillagos égig), másrészt beváltható a települések azonnali annektálására. Utóbbi esetben simán, harc nélkül tiéd lehet bármelyik nagyváros, még az oda bevackolt sereg sem akadály, mert a játék egyszerűen kipaterolja a mezőre. Főszereplőnk egyébként a vidék terminátora, szálfegyvere, az Égrepesztő egy elég kajak szerszám, és a lova, Vörös Nyúl is az egyik legjobb hátas, de fizikai erőben sem szenved hiányt, hiszen úgy vágja az ellenséges generálisokat, mint a tököt. Persze muszáj is, mert van egy új Greatest Warriors panel, amely felsorolja, hogy mely legények felaprításáért milyen permanens frakció-jutalom jár. 

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Másik kiszemeltünk, Sun Ce, mondhatjuk, hogy vidámabb eset, ő konkrét hódítási célokat fogalmazott meg, s ezt összesíti, kombinálja az elérhető jutalmakkal a Legacy of Wu című táblázat. A figura megalkotásakor/adaptálásakor a vakmerőség volt a vezérfonal, ami, mint tudjuk, nem éppen a hosszú élet titka, úgyhogy a bátrak szerencséje státuszcsíknak különösen fontos szerepe van a hadjáratban, mert ha elfogy, akkor harangoztak, game over – egyébként a matéria növelése a Legacy of Wu tábla követelményeinek teljesítésével növelhető. Figyelemreméltó lehetőség, hogy Sun esetében a 3. szint feletti karakterek tapasztalati pontokat dobnak egy közös gyűjtőbe, és ezt használva szinteket léptethetünk a nekünk kedves (hasznos) szereplőkkel, ami meg a kormányzásnál jön jól, ugyanis az udvari pozíciók (csak ennél a frakciónál) úgy működnek, hogy a magasabb képzettség több bónuszt jelent – az alacsony meg semmilyet… 

Az utolsó szó jogán…

Az új egységekből úgy féltucat van, a szokásos drága elit alakulatok olyan beszédes nevekkel, mint a Tigris őrség (nehézgyalogság), vagy a Repülő lovasok. Ám ami talán érdekesebb, hogy Lü Bu a diplomáciai panelen keresztül zsoldos megbízásokat is felvehet, például Kong Rong szól, hogy Yuan Shao nagyon elkanászodott, és szép summát fizetne, ha húsz körön belül rendet tennénk azon a vidéken – nyilván a reputációnk kerül mérlegre, ha nem így lesz. A többi paraméter – a hősöket körülvevő világ és keretrendszer – természetesen nem változott, ez mégis csak egy DLC. Összességében pedig szerintem Kínában nagyobb boldogságot okoznak ezek az expanziók, ahol jóval ismerősebben csengenek a nevek, hozzátéve, hogy a brit stúdió azért próbál a karakterek körül valamiféle történetet is felépíteni. Mindenesetre ez most egy soványabb halmaz lett…

Támogasd te is a PC Gurut!