A Total War: Warhammer minden idők legjobb eladási rajtját produkálta a sorozat történetében, számszerűsítve az első három napban félmillió vásárló jelentkezett be érte a Steamen. A SEGA vélhetően számított a sikerre, még ha nem is ilyen elsöprő formában, hiszen jó előre leszögezte, hogy a Warhammerből trilógiát csinálnak, no meg az első részhez is ígértek fűt-fát, vagyis ingyenes és fizetős tartalmat. Ennek megfelelően a Chaos Warriors Race Pack már a megjelenéskor (egy ideig ingyenesen is) elérhető volt, aztán jött a vér és a szaft, a Blood for the Blood God, egy apró, ámde jelentős (2,5 euró) változtatás, ami már valódi brutalitást, széttépett testeket, fröcsögő testnedveket is kevert az alapjátékhoz. Apropó alapjáték, nos, e nélkül a Call of the Beastmen sem fog menni, tehát ez egy normál DLC, csak kicsit meghízott!

Mit is kell tudni a Beastmenről? Nos, a Káosz gyermekeiként is emlegetett nomád faj eredete a homályba vész, de a legtöbben úgy vélik, hogy az emberekkel közös őseiket még a Káosz kitörésének hajnalán, maga a Káosz deformálta, fertőzte meg, s így váltak aztán mutánsokká, akikben egyaránt találni emberi és vadállati vonásokat. Primitív tudat, az ölés és a fosztogatás iránti leküzdhetetlen vágy, csupa remek tulajdonság, nem csoda, ha a Birodalom legádázabb ellenségei. A játékban pedig ugyanúgy a horda típusú frakciókhoz tartoznak, mint maga a Káosz. Ezt a típusú vándorló infrastruktúrát egyébiránt még a Total War: Attila vezette be a hunokhoz, kvázi olyan törzseket szimbolizálva, amelyek nem telepednek meg városokban, hanem a hátukon cipelik az összes épületet, és jelképesen a lakosságot is. Előny, hogy nincs szükség falakra, senki nem bomlasztja a hátországot, de a hátrány is egyértelmű, hiszen ha a sereg veszít, odalesz minden.

Borisz, a komisz…

A Call of the Beastmen nem csupán egy új fajt jegyez, de Szemet szemért címmel egy dedikált kalandtúrát is összeütöttek a friss jövevényeknek, szóval egy vadiúj térképen (csak és kizárólag ezzel a fajjal) lejátszható kampányt is kapunk a pénzünkért. Tulajdonképpen a Hochlandhez közeli sűrű erdőség – a Drakwald néven ismert terület – került nagyító alá, ami természetes élőhelynek számít a Beastmennél, és olyan eseményekre fókuszáltak az írók, mint Khazrak legendás összecsapása Boris Todbringerrel (Middenheim választógrófja). Khazrak egyébként az új főhős, és anno egy Borisszal való korábbi találkozás után kapta az Egyszemű becenevet – a kampány címéből könnyen kitalálható, hogy a bosszú is hasonló lesz. Összességében nem volt rossz próbálkozás, de a térkép úgy 6-7 óra alatt lerendezhető, és ha már egy exkluzív földdarabon állunk, kaphattunk volna izgalmasabb questeket is, mint a szokásos menj ide, vagy foglalj el x tartományt plánumok. Természetesen a Grand Campaign-be is átruccannak a szörnyek. Itt a két új hős egyben két különböző kezdőhelyszínt is jelent, Khazrak például Estaliában (nyugaton), Malagor, a sámán pedig keleten, az orkoknál gyürkőzik neki, hogy felszántsa a térképet. A szántás dolog persze erősen idézőjeles, mert a rejtőzködő nép leginkább a gerilla-hadviselésben jeleskedik, például Beast-path néven hasonló rövidítésekkel vághatnak át hegyen-völgyön, mint az orkok vagy a törpék teszik az Underway metódusnál. Ilyenkor a kissé fakó tárnák helyett egy élénkzöld, fás ligetben zajlanak az ütközetek, ami látvány szempontjából üdítő változatosság. Amúgy a tábort verő szörnyek teljesen láthatatlanok a többi frakció számára, ráadásképp a csapdaállításban is jeleskednek, és persze fosztogató üzemmódra is átválthatunk az ellenséges területeken.

Bestiárium!

A mitológiai áthallás a Warhammerben egyáltalán nem szokatlan, úgyhogy ne tessék meglepődni, amikor Minotaurusszal vagy Centigorral, ismertebb nevén Kentaurral találkozol az új egységek között. Előbbi alakítja a tankot, utóbbi a nehézlovasságot, ámbár Centigorból fejszehajigáló verzió is létezik. Ami pedig a nehéztüzérséget illeti, a Games Workshop készletében oda is volt egy izgalmas nagyágyú – Cygor névre hallgat, a kentaur nagyon nagy nagybátyja, és akkora köveket hajigál a pálya túloldalára, mint egy ökrösszekér. A Káosz gyökerek miatt a Warhounds-Spawn vonal szintén megtalálható a készletben, értsd ugyanazokat a mérget fröcsögő kutyákat, és a mászkáló förtelmeket a bestiák is tudják képezni, sőt a két fajnál közös a nagy dömper, azaz az Óriások (Giant) állnak a piramis tetején. Külső tekintetében a Razorgorra, egy elefánt méretű mutáns vaddisznóra tenném a voksot, a fogatos verziója -- legalábbis szerintem -- mindent üt. Egyébiránt az alapegységek az Ungor, és Gor harcosok fejszés, lándzsás, íjas variációi. Ide még csak annyit érdemes megjegyezni, hogy a Gor a kétlábú, patás, kosfejű népeket jelenti, az Ungor pedig a lesajnált, kisebb szarvú mostohagyereket.

A Beastmen egyik sajátossága, hogy ötvözi a Káosz mindent elpusztító energiáját (ugyanúgy megfertőzzük a területet, amin áthaladunk), az Orkok vadságával. A zöldbőrűek Waaagh mérőjéhez hasonlóan a bestiák törzseit szintúgy felszerelték egy mutatóval, csak ez most az állati vadságot méri, és ha sikerül kimaxolni, akkor egy kisegítő sereg jelenik meg az oldalukon, amely aztán velük menetel, vagy akár külön célpontokra is ráuszítható a térképen. A Bestial Rage névre keresztelt motyót amúgy a győzelmekért/fosztogatásért kapjuk, illetve egy-egy esemény (event) kapcsán külön rá is lehet gyúrni. Ilyen új esemény például a holdtölte, ugyanis a törzs különleges kapcsolatot ápol Morrsliebbel, a Warhammer világának második, gonosz holdjával. Az égi kísérőtől egyszerre jön áldás és átok, mert a veszteségek részleges vagy teljes feltöltése príma bónusz, ugyanakkor a törzs populációjával fizetünk érte, de némi mozgási korlátozásért cserébe jókora közelharci pluszokat is kiválogathatunk. Végezetül pedig két új hőstípust szeretnék bemutatni, az egyik a Bray-Shaman, egy erős varázsló karakter, területre ható mágiákkal, sőt lényeket is megidézhet a csatatéren, a másik pedig a Gorebull, akit akkor szoktak felírni receptre, ha egy masszív közelharci hérosz kell a seregbe.

Ideje felszedni a sátorfát?

Minőség és kivitelezés, itt kikezdhetetlen az új DLC. Az egységek gyönyörűek, a gerilla-hadviselés pazar, és a két új mágiaosztály, a Wild, valamint a Beast is sokat dob az összképen. Ám, léteznek érdekesebb fajok, mint a Beastmen, és az új térkép igazából csak egy bazi nagy erdő, de erről persze nem a fejlesztőstúdió tehet. Erdőlakó népek hol másutt kapnának saját zugot? A történetmesélés javíthatott volna ezen, de nem tette, arról nem is beszélve, hogy aki a Káosszal egyszer már felégette a világot, nos, nem kevés áthallást fedezhet fel a két faj között, és kevésbé lesz újszerű élmény a nomád vándorlás… 

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!