10. Intézményrendszer

Érdekes és izgalmas kérdés. Sokan úgy kezdenek neki egy város építésének, hogy leraknak egy kórházat, tűzoltóságot, rendőrséget, iskolát. Felesleges! A várostervezés alapja: kezd kicsiben, gondolkodj nagyban! New Yorkban sem a felhőkarcolókkal kezdődött az élet, hanem szűk utcákkal, kis házakkal. Ahogy hamarosan a konkrét építésnél leírom, első céltömegünk a kispénzű, egyszerű lakosság, akik kis házakban élnek, különösebb igényük nincs, élik mindennapjaikat, eljárnak a gyárakba dolgozni. Amint elkezdődik a városiasodás, megkezdheted az intézményrendszer fokozatos kiépítését.

Ha van városodban erőmű, az első közintézményed egy tűzoltóság lesz, mert ez egy erősen tűzveszélyes épület. A tüzek eloltásának egyetlen titka van: minél előbb odaérjen egy tűzoltóautó - a kis állomás 2, a nagy 4 egységet vezényelhet ki. Ennek módja egyszerű: klikk a bulldózer alatti narancssárga gombra, majd a tűzoltósisakra, és helyezd el a kis póznát a tűz mellé, érdemes persze több autót kivezényelni. Minél magasabb a tűzoltóság költségvetése, annál jobb a felszerelés, vedd ezt figyelembe, ha ezen akarsz spórolni, mert lehet, hogy nem érnek el a fecskendők a tűzfészekig…

A városi élet igazi alapját az oktatás jelenti. Kezdetben elég egy általános iskola (elementary school), és ha kedveskedni akarsz lakosaidnak, egy könyvtár, hiszen ez az idősebb Simeknek is lehetővé teszi a művelődést. Az oktatási intézmények négy alapvető célt szolgálnak: csökkentik a bűnözést (sztereotípia: a bűnözők a tanulatlan rétegből kerülnek ki – nem teljesen pontos, de fogadjuk el), növeli az EQ-t, a kívánatosságot és a polgármester népszerűségét. Mi az az EQ? Educational Quotient, azaz fordítsuk így: műveltségi hányados, ez nagyjából az adott Sim intelligenciáját tükrözi, és fő szerepe abban van, hogy a már sokszor emlegetett high-tech cégek csak olyan városba telepednek meg, ahol magas a lakosság EQ-ja, de elősegíti a gazdag irodák (Co-$$$) beáramlását is. Az EQ értéke 0-200-ig terjed, minden lakosnak van egy alapértéke, ez anyagi helyzetétől függ: R-$ - 20 EQ; R-$$ - 40 EQ; R-$$$ - 60 EQ. Bármit is teszel, minden Sim havonta 0.2 EQ-t veszít. Minden intézmény a hatósugarában élő összes lakosra hat, ám ez életkorfüggő: egy általános iskola körzetében élő felnőtt minimális értéket „vesz fel”, míg természetesen egy fiatal Sim a suli teljes hatását élvezi. Épp ezért teljesen felesleges egy adott környéket az összes lehetséges intézménnyel lefedni – bár persze más kérdés, hogy nem éri-e meg mégis, hiszen ha stabil a lakosság, azaz a gyerek az adott környéken nő fel, előbb-utóbb „belenő” a középiskola, majd a főiskola áldásába. Hogy hova épp milyen intézményt építsünk, azt a „Resident Average Age Data View” nézetről olvashatjuk le. Az is megfontolandó, hogy lehet olyan környék, amit nem kell lefednünk. Gondolj bele: az iparterület melletti övezetek kívánatossága (magas légszennyezettség, zaj) amúgy is olyan alacsony, hogy talán hiába építesz ki mindent, nem vonzza a jobb módú lakosokat. És amúgy is, szükség van a munkásnegyedekre, a kispénzű, de olcsó munkaerőre. Később persze, ha a lakosságod átlag EQ-ja olyan magas, hogy akár a teljes „büdös” ipart száműzheted a városból, fel lehet fejleszteni ezt a területet is. És még valami: ha egy alacsony jövedelmű környéket befedsz oktatási intézményekkel, az felszívja a környék bűnözését. Nem könnyű döntés…

Fontos még megjegyezni, hogy vannak olyan intézmények, amelyeket bárhová építhetsz, lefedik az egész várost, azaz minden lakosra kifejtik áldásos hatásukat. Ezek: City College, City Museum, Main Library, Main Art Museum, Opera House, University.

Amint megépítesz egy intézményt, ne feledd alaposan lecsípni a költségvetésüket, ez jótékony hatású lesz a pénztárcádra! A bal alsó sarokban lévő kérdőjellel ráklikkelve megnyílik az ismerős ablak. Két tolókát látsz. A felső a suli költségvetését szabályozza, ezzel közvetve (a tanárok számának csökkenésével) a tanítható diákok számát - ezt indulásnak húzd le olyan 50-70 diák ellátására (Student Capacity), hiszen ez egyelőre bőven elég. Az alsó tolóka a sárga iskolabuszok hatósugarát jelzi, ezt is érdemes úgy beállítani, hogy nagyjából fedje a lakott részeket. Időnként ellenőrizd, hogy nem nőtte-e ki az igény a költségvetést, elég csak az épület fölé vinni a kérdőjelet, az öt teljes alma jelenti a tökélyt, ha kevesebb, akkor növeld a pénzt, és ezzel a kapacitást. Érdemes egy kis pufferrel dolgozni, azaz mindig kb. 50-100 fővel nagyobb költségvetést beállítani, mint amekkora az igény, hogy a fejlődést zökkenőmentesen felvegye az intézmény, különben könnyen sztrájkközelbe kerülhetsz! (Kis apróság: ne rakd a sulit a sarokra, inkább egy zóna közepére. Ugyanis sok anyuka a tanítás után autóval megy a csemetéért, ha az iskola a sarkon van, a megálló kocsi feltartja a forgalmat…)

A kórház az életkor kitolásához kell – durván hangzik, de igaz: minél tovább él lakosod, annál több pénzt termel városodnak. Épp úgy, mint a suliknál, kezdetben vedd vissza az egyes kórházak, rendelők költségvetését, legyen alkalmas 50-100 lakos ellátására, és tartsd ezt az értéket – itt öt orvosfej jelzi a tökélyt. Elegendő akkor megépíteni, ha tanácsadód szól, illetve, ha elkötelezted magad a tehetősebb polgárok beköltöztetésére.

A rendőrség kérdését nagyjából már megtárgyaltuk. A bűnözés elsősorban az iparnegyedekben üti fel a fejét, és főleg az oktatás hiánya generálja. Ha okosan dolgozol, sokáig nem lesz szükséged rendőrségre – hiszen kezdetekben a kevés, egyszerű lakosságnak nincs rá igénye (egy-két autófeltörés, graffiti, mutogatós bácsi egy munkásnegyedben elmegy, utóbbiakat apucik úgyis megfegyelmezik), később meg az iskolák, könyvtárak felszívják a bűnözést. Nekem úgy 5-6000 lakosnál jelentkezett igény a jardra, hiszen ilyenkor már azért a jobb módú városi polgárság fejecskéjében felmerül a biztonság kérdése. A rendőrőrsökben van pár cella, ez általában elég a rosszfiúk- és lányok tárolására, börtönt ráérsz majd úgy 50 000 lakosnál építeni, előbb nemigen van rá szükség.

Egyetlen helyzet van, amikor idejekorán kell rendőrséget alapítani: ha sikerül annyira a béka ülepe alá vinned népszerűségi indexed, hogy lázadás tör ki. Ilyenkor gyorsan építeni kell egy rendőrőrsöt, és kivezényelni a zsarukat a tömeghez: mint a tűzeseteknél, klikk a narancssárga gombra, majd a rendőrjelvényre, és helyezd el a kis póznát a lázadó csoporthoz – körül kell venned, hogy eredményes legyél!

Sajnos nagy létszámú városnál már napi szinten fog előfordulni a sztrájk, hiszen egy dinamikusan fejlődő településen néha robbanásszerűen megnő az igény egy-egy intézményre. Ezért érdemes (megfelelő bevételek esetén persze) az egészségügy általános költségvetését (a pénzügyi képernyő Health & Education ablakában) picit feljebb húzni, ami az összes rendelő és kórház kapacitását egyszerre emeli. Ha pedig nagyon erős a büdzsé, lehet játszani az oktatással, is, bár tucatnyi intézménynél ez már több ezres havi kiadást jelent – ám sokszor ez a kulcsa a további fejlődésnek! Sztrájk esetén egyébként a legjobb módszer, ha az adott intézmény költségvetését maximumra húzod, felpörgeted az időt, és amikor véget ért a „lázongás”, visszaállítod a megfelelő értékre a tolókát. Mindezek megakadályozására egyébként a biztos módszer az, hogy minden intézményed költségvetését 60%-on tartod minimumban is, tehát egy kórháznál hiába van csak 200 beteged, 1800 főre állítod be a kapacitást (3000 a max, ennek 60%-a). Persze ez már a kezdet kezdetén csökkenti a bevételeid, de inkább lassabban fejlődjön városod, mint 50-60 ezres létszámnál megálljon, és a napi rendszerességű sztrájkokkal kelljen vesződnöd!

Másik felmerülő kérdés nagy létszámú városnál, hogy mit lehet tenni abban az esetben, ha túlzsúfoltakká válnak az intézmények, azaz például egy elemi iskolában 600 diák tolong, holott a kapacitása maximum 550 fő. Nos, ilyenkor kell csökkenteni a vonzáskörzetet, azaz az iskolabuszok és mentők hatósugarát (alsó tolóka). Ezt érdemes a maximum kapacitás alá 20-50 fővel belőni. Ha az oktatás terén emiatt csökken az EQ, lehet újabb intézményt építeni, de ekkor már vedd figyelembe a lakosság átlagéletkorát is (Resident Avg. Age speciális nézet)!

És még valami: a fórumokon sok szó esett arról, vajon a rendelőintézetek és a kórházak (medical clinic, hospital) egyenértékűek-e, vagy sem. Nos, a fejlesztők, a fórumok levelezői és saját tapasztalataim alapján is kijelenthetem, hogy igen, egyenértékűek! Én most már egyáltalán nem építek rendelőket, mivel a kórház, alaposan lecsípett költségvetéssel a kezdetektől kiszolgálja a várost, a rendelők pedig előbb-utóbb túlzsúfoltak lesznek, ami állandó sztrájkokhoz vezet. Minimális hatásuk esetleg lehet olyan helyen, amely nagyon a kórház hatósugarának szélén van, de ez elhanyagolható.

Ennyi ismeret birtokában már hozzákezdhetünk egy jól működő város építéséhez.

A cikk még nem ért véget, kattints a lapozáshoz!