Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes kártevők toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen veszélyek leselkednek a felhasználók számítógépeire. 2015 szeptemberében a listavezető helyen nem volt változás, viszont dobogós helyre került egy újonc a Win32/Adware.Mobogenie kártevő. Ez trójai alkalmazás PC-n futó, de Androidos eszközök menedzselését végző programnak álcázza magát. Telepítése után azonban a felhasználó tudta és beleegyezése nélkül különféle kéretlen reklámokat tölt le és jelenít meg -- mielőtt azonban még nekilátnánk a toplista tagjainak részletezésébe, lássuk miről írt szeptemberben az antivirus blog.

Az antivirus blog szeptemberi fontosabb blogposztjai között először arról olvashattunk, hogy érdemes tisztában lenni azzal, hogy ha valamilyen információt találunk az interneten, attól az még egyáltalán nem biztos, hogy igaz is. Pontosan emiatt végeztek most nagytakarítást a Wikipédia lexikon oldalain az önkéntes szerkesztők. Aztán volt szó arról is, hogy az Ashley Madison történet újra ráirányította a figyelmet arra, hogy mekkora hiba magánéletünk, titkaink védelmére primitív és rövid, ezáltal könnyen törhető jelszavakat választani (123456, password, qwerty, stb.).

Értesülhettünk arról is, hogy új fejezet kezdődött az androidos zsaroló programok eddig sem eseménytelen történetében. A LockerPIN eddig nagyrészt Észak-Amerikában szedett áldozatokat, működési elve, hogy megváltoztatja a készülékek PIN kódját, lezárja a készülék képernyőjét és 500 dollár (kb. 140 ezer HUF) váltságdíjat kér az áldozatoktól.

Emellett olvashattunk arról a legújabb számítógépes kártevőről is, amelyik a Full Tilt Poker, illetve a PokerStars online játékaiban kémkedik, és menet közben képernyőképeket készít a játékosok lapjairól, amiket elküld a támadóknak, akiknek innentől már áll zászló, ha nyerésről van szó.

Nem árt tudni, hogy nem minden kék képernyő jelent okvetlenül lefagyást, azaz kékhalált, ugyanis lehet köztük olyan is, amelyik közönséges csalás. A hamis Tech Support átverések sajnos régóta kísértenek bennünket, és egy ilyen incidensnél spamben kaphattuk egy linket, vagy pedig webes böngészés közben ugrott fel egy nem létező hibát mutató kék popup ablak.

VÍRUSTOPLISTA - 2015. szeptember

Az ESET több millió felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2015 szeptemberében a következő 10 károkozó terjedt világszerte a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 24.41%-áért.

eset-szeptemberi-virusriport.png

1. Win32/Bundpil féreg

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 6.08%

Működés: A Win32/Bundpil féreg hordozható külső adathordozókon terjed. Futása során különféle átmeneti állományokat hoz létre a megfertőzött számítógépen, majd egy láthatatlan kártékony munkafolyamatot is elindít. Valódi károkozásra is képes, a meghajtóinkról az *.exe, *.vbs, *.pif, *.cmd kiterjesztésű és a Backup állományokat törölheti. Ezenkívül egy külső URL címről megkísérel további kártékony komponenseket is letölteni a HTTP protokoll segítségével, majd ezeket lefuttatja. Bővebb információ.

2. JS/TrojanDownloader.Iframe trójai

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.84%

Működés: A JS/TrojanDownloader.Iframe trójai módosítja a böngészőklienst, és önhatalmúlag átirányítja a találatokat különféle kártékony programokat tartalmazó rosszindulatú weboldalakra. A trójai kártevő kódja leggyakrabban a weboldalak HTML beágyazásában található. Bővebb információ.

3. Win32/Adware.Mobogenie trójai

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.81%

Működés: A Win32/Adware.Mobogenie olyan trójai program, amely PC-n futó, de Androidos eszközök menedzselését végző programnak álcázza magát. Telepítése után azonban a felhasználó tudta és beleegyezése nélkül különféle kéretlen reklámokat tölt le és jelenít meg. Bővebb információ.

4. HTML/ScrInject trójai

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.73%

Működés: A HTML/ScrInject trójai egy RAR segédprogrammal tömörített állomány, amely telepítése során egy üres (c:\windows\blank.html) állományt jelenít meg a fertőzött gép böngészőjében. Hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül a háttérben további kártékony JavaScript állományokat kísérel meg letölteni. Bővebb információ.

5. LNK/Agent.AV trójai

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.66%

Működés: A LNK/Agent.AV trójai egy olyan kártékony link hivatkozás, amelyik különféle parancsokat fűz össze és futtat le észrevétlenül a háttérben. Működését tekintve hasonlít a régi autorun.inf mechanizmusára. Bővebb információ.

6. LNK/Agent.BX trójai

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.52%

Működés: A LNK/Agent.BX trójai szintén egy olyan kártékony link hivatkozás, amelyik különféle parancsokat fűz össze és futtat le észrevétlenül a háttérben. Működését tekintve hasonlít a régi autorun.inf mechanizmusára. Bővebb információ.

7. Win32/Sality vírus

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.37%

Működés: A Win32/Sality egy polimorfikus fájlfertőző vírus. Futtatása során elindít egy szerviz folyamatot, illetve registry bejegyzéseket készít, hogy ezzel gondoskodjon arról, hogy a vírus minden rendszerindítás alkalmával elinduljon. A fertőzése során EXE illetve SCR kiterjesztésű fájlokat módosít, és megkísérli lekapcsolni a védelmi programokhoz tartozó szerviz folyamatokat. Bővebb információ.

8. Win32/TrojanDownloader.Waski trójai

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.33%

Működés: A Win32/TrojanDownloader.Waski egy trójai letöltő. Egy fix listát tartalmaz URL linkekkel, ezek alapján próbálkozik. Futtatása után bemásolja magát a helyi számítógép %temp% mappájába miy.exe néven, majd további malware kódokat próbál meg letölteni az internetről a HTTP protokol segítségével. Bővebb információ.

9. Win32/Ramnit vírus 

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.32%

Működés: A Win32/Ramnit egy fájlfertőző vírus, amelynek kódja minden rendszerindításkor lefut. DLL és EXE formátumú állományokat képes megfertőzni, ám ezen kívül a HTM, illetve HTML fájlokba is illeszt kártékony utasításokat. Végrehajtásakor sebezhetőséget keres a rendszerben (CVE-2010-2568), és ha még nincs befoltozva a biztonsági rés, úgy távolról tetszőleges kód futtatására nyílik lehetőség. A támadók a távoli irányítási lehetőséggel képernyőképek készítését, jelszavak és egyéb bizalmas adatok kifürkészését, továbbítását is el tudják végezni. Bővebb információ.

10. INF/Autorun vírus

Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1.20%

Működés: Az INF/Autorun gyűjtőneve az autorun.inf automatikus programfuttató fájlt használó károkozóknak. A kártevő fertőzésének egyik jele, hogy a számítógép működése drasztikusan lelassul, és fertőzött adathordozókon (akár MP3-lejátszókon is) terjed. Bővebb információ.