A digitális disztribúció egyik nagy hátránya, hogy a megvásárolt tartalmakat egy felhőrendszer tárolja és köti össze egy virtuális profillal, ergo nincs igazi fizikai produktum a vevő birtokában. Ennek velejárója, hogy a már kifizetett termék nem ruházható át másra, és az értékét is egyből elveszíti, olyan, mintha a semmiért fizetnénk. Ezt a legtöbb játékos elfogadta az évek során, mert cserébe stabil és jó rendszereket kap, folyamatos terméktámogatással és kialakult közösséggel -- különösen a Steam esetében, ugyebár. De persze mindig lesznek, akik nincsenek megelégedve, és követelik, hogy az internetes felhasználói szerződések igenis tegyék lehetővé a termékek árusítását.
Egy ilyen morcos tagokat tömörítő, vásárlói érdekeket képviselő csoport, a VZVB most pert indított a Steamet üzemeltető cég, a Valve ellen, amiért a Steam-profilokhoz kötött videojátékok nem értékesíthetők tovább. Az eset pikantériája, hogy a VZVB már 2010-ben is be akarta perelni Gabe Newellt és kompániáját, de akkor a német legfelsőbb bíróság alaptalannak találta a vádakat. A mostani ügyet a Steam felhasználói szerződésének vitákat szító, tavaly augusztusi módosítása tette lehetővé, ami gyakorlatilag ellehetetlenítette a steames panaszok okán indított pereket. Ez persze elég sarkított megfogalmazás, de a lényegen nem változtat: a Valve-nek szembe kell néznie a döntés okozta felháborodással és a vásárlók követeléseivel.
Hogy a német érdekképviselet elér-e valamit a vállalattal szemben, kérdéses, bár amennyi pénze a Valve-nak van, nem biztos, hogy a legjobb ötlet bíróságra vinni az ügyet. Főleg, hogy nemcsak a Steamen, de más digitális értékesítő rendszereken sincs utólagos eladás -- úgy látszik, az Origint már nem merte piszkálni a VZVB.
Meg lehetne ezt oldani úgy, hogy a digitális vásárlás után járna egy CD-kódhoz hasonló betű-szám kombináció, amellyel átlátható keretek (pl: internetes átutalás) között el lehetne adni a teljes értékű eredeti játékkal úgy, hogy amint aktiválták azt, a korábbi tulajdonos azonnal elveszítené a szoftver használati jogát, és az új felhasználó pár órán vagy napon belül szintén kapna egy új kódot. Ez talán kicsit bonyolult lenne megoldani, ám ha a pereskedő német érdekképviselő szervezet nem is jár sikerrel, többeket inspirálhat arra, hogy a vásárlók "érdekében" harcba szálljanak a "csúnya és nagy multinacionális" cégek ellen anélkül, hogy ehhez komoly hátszelet kapnának az EU-ban. Emiatt jobb lenne inkább előremenekülni, mint bevállalni egy olyan harcot, ahol még akkor is többet veszítesz, ha neked van igazad.
Amugy nem csak a Valve küzd ezellen, hanem minden más kiadó is, cska a Valve nak a Steam nál ugye ez müködik si mig egy dobozos játéknál már macerásabb sokkal.
Pedig, pont, hogy nem. Épp egy ORACLE per lezárásaként mondta ki az EU BÍRÓSÁG, hogy BÁRMIT is írhat BÁRMELYIK szoftver cég, a licence szerződésben, amit megvettél terméket a TIED és TOVÁBB ÉRTÉKESÍTHETED, a licence szerződés minden ezt tiltó passzusa, negálandó !!! : D
Pont, hogy a Németeknél már teljesen természetes és pica van a használt Mictosoft és AutoDesk termékeknek például. Vagyis hiába mondja azt a Microsoft, hogy nem adhatod el a Windowst, az kutyát nem érdekli, ha legálisan számlával átveszed, akkor a tied és kuss ! : D
http://www.hwsw.hu/hirek/48670/eu-birosag-oracle-usedsoft-szoftver-ertekesites-eladas-licenc-szerzoi-jog.html
Végén szerintem azok fognak szivni akik perelték.
Valahol el kezdeni, nemde? Meg az is tény, míg a Valve sok éven keresztül a rajongók kedvence és üdvöskéje volt, nem ok nélkül, addig az utóbbi időben őket is elkapta a gépszíj, és kezdenek egy tej tárolására alkalmas cserépedényhez hasonlítani. Nem véletlenül volt akkora cirkusz a cikkben is említett új TOS miatt. Tekinthetjük bosszúnak, hogy őket szemelték ki, s talán nem is alaptalannak.
A gift eset csak a külön ereskedelemre irtam.