Bevallom, a fenti kérdésre nem tudok határozott választ adni, az American Truck Simulator (innentől ATS) ugyanis pontosan olyan vassá vált, mint amilyennek tavaly szeptemberben már belebegtettem. A játék így voltaképp egy amerikai közegbe ültetett Euro Truck Simulator 2 (innentől ETS 2) lett, amely a pályát, a gépparkot, és pár apróbb változtatást leszámítva teljesen megegyezik európai kuzinjával. Ez persze nem meglepetés, a program „testvérjátéki” mivoltát ugyanis az SCS soha nem tagadta – a bátorság az új rész méreteiben rejlik, az ETS2 Gold változatánál drágább irányáron elrajtoló ATS ugyanis elég sovány tartalommal indult útnak.

A narancsvidék

Ne szaladjunk viszont ennyire előre, helyette fókuszáljunk a tengerentúli virtuállogisztika combos elemeire, azaz a címszereplő gázolajzabálókra és a játéktérre, probléma ugyanis mindkettővel csak mennyiségi téren van. Ami a kamionokat illeti, simán hozzák a jenki közúti életérzést: a Kenworth T680 és az 579-es Peterbilt mind kívülről, mind belülről csodásan festenek, a városokban fellelhető műhelyekben pedig (az ETS 2-ből ismert módon) ízlésesen testre is szabhatók.

Ha pedig már a városokat említettem, nem mehetek el a terep mellett sem szó nélkül, a játék Kaliforniája és Nevadája ugyanis szintén remekül sikerült. Változatos és markáns tájak, gazdagon díszített, sokszor mérföldeken át nyílegyenes útszakaszok, és az ETS 2 városainál legalább 4-5-ször nagyobb települések tarkítják a térképet. Az ATS tehát nemcsak eléri az ETS 2 Skandinávia DLC-je által felállított minőségi lécet, hanem néhol meg is ugorja azt.

Új géppark, régi rutin

A gépparkkal és a pályával tehát nincs gond, maga a játékmenet ellenben már nem tartogat meglepetéseket, a közúti logisztika alapvetései ugyanis jottányit sem változtak az európai rutinhoz képest. Teherszállítási karrierünket így ezúttal is kétféleképp indíthatjuk be: céges kamionok volánja mögött, bérfuvarosként markolászhatjuk a kormányt, vagy egy gyors hitelfelvételt követően saját gépet vehetünk, és azzal kilincselhetünk melóért a közeli telephelyek portáján.

Bárhogy is döntsünk, a megszerzett lé ugyanoda kerül: a dollárkötegeket kamionunk és kezdőgarázsunk fejlesztésére, a géppark bővítésére és cseréjére, új garázsok vásárlására, illetve önállóan dolgozó sofőrök felbérlésére költhetjük. A menedzsmentréteg az ETS 2-höz képest így nem változott, de karakterünk fejlődési fája is azonos: a fuvarok után szerzett XP-vel (tapasztalati ponttal) ezúttal is hosszabb fuvarokat, törékeny, értékes, sürgős és veszélyes rakománymegbízásokat, illetve gázolajspóroló vezetési rutinokat oldhatunk ki.

A fentiek mondjuk az ETS 2 törzsközönségének semmi újat nem mondanak, érezhették persze Prágában is, hogy ugyanazon játékot talán mégsem ildomos átcsomagolva ismét eladni, így nem ússzuk meg pár újítás nélkül sem a fuvarokat. Ott vannak először is az amerikai közegből adódó hosszabb csőrösök és pótkocsik, amikkel azért nehezebb manőverezni, mint az európai előírásoknak megfelelő bulldogfülkés gépekkel. Ha pedig már a manőverezésnél járunk, muszáj kitérni a telephelyekre is, azoknál ugyanis immár nem egyetlen fix helyre parkolhatunk le, hanem a portánál választhatjuk ki, hogy hova guruljunk – a nehezebben megközelíthető pozíciók nyilván szívatósabbak, de cserébe az XP-t is bőkezűbben szórja értük a játék.

Figyelni azonban nemcsak a célállomásokon, hanem az interstate-eken (az amerikai államokat összekötő sztrádákat nevezik így arrafelé) zúgva is érdemes, egyrészt mert bizonyos időközönként súlymérő állomásokon kell ellenőrizni a rakományt, másrészt pedig mert az ETS 2-vel ellentétben az utakon immár rendőrök is járőröznek. Noha a Rig’n’Roll-féle autós üldözések kimaradtak, a járőrök szorgosan bírságolnak, érdemes hát rendszeresen a hátunk mögé nézni, ha sietünk valahova, különösen a munkadíjak és a bírságok aránya miatt. Előbbiek ugyanis az ETS 2-vel összevetve kicsit alacsonyabbak, míg utóbbiak lényegesen nagyobbak – vezessünk hát (főleg alacsonyabb szinteken) pedánsan, ha nem akarjuk bukni a fuvardíj jelentős részét!

Szűk piac

Bár a fenti apróságok üdvözlendők, azok dacára is tény, hogy az ATS az ETS 2 után nem tartogat műfaji meglepetéseket, pár átrajzolt ikont leszámítva még a menürendszer is teljesen megegyezik a 2012-es bestsellerrel. Épp ezért zavaró, hogy a játék az ETS 2 több gyermekbetegségét is örökölte, amiket egy új játékban azért illendő lett volna javítani.

Ott vannak egyrészt a steril pályák: bár Kalifornia és Nevada gyönyörűen fest, elég kevés mozgó tereptárgy és gyalogos tarkítja. A Las Vegas-i Strip vagy Los Angeles főutcája emiatt inkább hajaz egy álmos kisvárosra, semmint egy metropoliszra, ami azért kiábrándító. Nincs rendben továbbá az MI sem: a forgalom tagjai ugyanis éppúgy hajlamosak öngyilkosmód elénk vágni, mint előzékenyen megállni az autópályán (!), hogy beengedjenek minket a lehajtóról a külső sávba, mindez pedig nagyon vicces jelenség. Nem kóser ugyanakkor a körülöttünk haladó MI forgalom generálása sem: gyakori, hogy a sztrádákra felhajtva percekig egyedül lézengünk, mire nekiáll forgalmat kreálni a program.

Az időjáráskezelésre szintén ráfér némi állítgatás, amellett ugyanis, hogy a tiszta és esős idő közötti átmenet valószerűtlenül gyors, egyúttal hibás is: nagyon sokszor kristálytiszta kék ég mellett kezd el szitálni az eső, ami azért elég mókásan fest. Végezetül pedig ott vannak a „szokásos” optimalizációs problémák is: jelen esetben a tükrökkel és a településekkel vannak gondok, a belvárosokban és orrtükrök felrakásával ugyanis az fps egyszerűen feleződik – hiába, a Prism3D motorra tényleg ráférne már a DX11 támogatás.

Fényes jövő?

Az ATS nem hozott nagy újításokat a kamionszimulátoros műfajba, de az is tény, hogy hiba volna a visszafogott tartalom (két kamion és két állam) miatt savazni a programot, az ETS2-höz hasonlóan ugyanis az ATS-re is egy évekig életben tartott platformként tekint az SCS, és így minden, az ETS 2-höz betervezett technológiai és játékmenetbeli újítást megkapna. Verdiktet így csak a témája alapján hozhatok, ahol viszont a helyzet egyszerű: ha odáig vagy az amerikai csőrösökért, akkor nem lőhetsz mellé a Truck Simulator amerikai verziójával, a témában ennél jobb játékot ugyanis nem fogsz találni; ha viszont egy teljes értékű ETS 2-folytatást keresel, maradj az európai etapnál, mert semmilyen lényeges újításról nem maradsz le!

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!