A Steamen se szeri, se száma a fizikai alapú építőjátékoknak, ám olyanból viszonylag kevés akad, amely emellé a rombolás élményét is hozzá tudná tenni. A kevés kivételek egyike a Demolish & Build Company 2017, amelyben virtuális építési vállalkozóként tevékenykedhetünk. No, nem EU-s pályázati pénzek lenyúlása, megbundázott közbeszerzési eljárások megnyerése vagy a végletekig tolt anyagspórolás lesz a feladatunk, hanem bizony egy egykor szebb napokat látott cég felvirágoztatása. Az egymondatos keretsztori szerint ugyanis anyagilag teljesen leégtünk, ezért a játék elején bizony a legócskább szerződéseket kell elvállaljuk, hogy némi pénzmagot gyűjtsünk össze a folytatáshoz, és munkaerő híján nekünk kell kezünkbe kapni a hatalmas kalapácsot, hogy a bontásra ítélt épületeket, kerítéseket, szeméthalmokat eltakarítsuk az építési területről. Persze ez a későbbiekben is így lesz, amikor már több alkalmazottal, szerszámmal és munkagéppel, teherautóval bír a cég, hiszen akkor mi lenne benne az élvezet, ugye?

Vezetni gyötrelem

De ne szaladjunk ennyire előre, hiszen a vállalt gépparkja nem az igazi a játék kezdetén: egy ütött-kopott buldózer mellett csak egy céges autóval rendelkezünk, igaz, ezek roppant fontosak. Előbbivel már egészen jól fizető munkákat vállalhatunk el (tereprendezés, apróbb házak, omladozó falak elbontása), utóbbival pedig a lényegében szabadon, mindenféle korlátozás nélkül bejárható kerületek között utazhatunk gyorsan. Utóbbi elég hangsúlyos része a játéknak, hiszen egyrészt fel kell fedeznünk ezeket a területeket, hogy minél több munkát elvállalhassunk, másrészt azon telepekre és helyszínekre nem végezhetünk gyorsutazást, amik vakfoltot jelentenek a térképen.

Ilyen esetekben sajnos magunknak kell bepattannunk egy kis munkagép, teherautó vagy markoló vezetőfülkéjébe, és a GPS-t követve elpöfögni a kívánt helyszínre, ami adott esetben akár több percig is eltarthat. Ami nem csak azért fájdalmas, mert gyorsan időrablóvá és unalmassá válik a dolog, hanem mert azonnal kiütközik a Demolish & Build Company 2017 legnagyobb rákfenéje: a vezetési szimuláció pocsék lett. Nyílván nem várok el egy ilyen programtól verseny-szimulátorokat megszégyenítő élményt, de ha már Noble Muffins fejlesztőcsapata fontosnak érezte, hogy sok esetben autókázásra kényszerítsen minket, akkor azt hiszem jogos követelés, hogy legalább tisztességesen működjön a dolog. Persze az egyes gépek másként viselkednek alattunk, eltér a sebességük és a fordulási ívük, de egyrészt hihetetlenül irreális, amit a képernyőn viszontlátunk, másrész a terepjáró például csaknem irányíthatatlan, amin az igencsak elszabott kamerakezelés sem segít sokat.

Emellett a teljesen egyforma városrészek útjaira alibiből árhelyezett forgalom is roppant lelombozó. Az autók, mint a birkák egyforma sebességgel közlekednek az adott sávban, és mennek előre, az sem érdekli őket, ha beléjük rohanunk, szépen visszakormányoznak a sávba, és mennek tovább a dolgokra. Ha meg véletlenül az úttestre parkolnánk, akkor kisvártatva hosszú kocsisor alakul ki, senkinek nem jut eszébe kikerülni a gépet.

Nem mintha volna ennek jelentősége, láthatóan csak a hangulat fokozásaképpen került bele ez az egész a játékba, de ilyen primitív módon megalkotva, pont az ellenkező hatás váltja ki. Az már sokkal sajnálatosabb, hogy nem tanácsos lehajtani az útról bizonyos autókkal, ugyanis könnyedén megeshet, hogy búcsút mondhatunk nekik, és nem csak azért mert sérülnek, azok némi pénzzel könnyedén javíthatók. Hanem mert nekem az első játékot elindítva sikerült 2 perc után belehajtani egy olyan árokba, ahonnan nem tudtam kihozni a terepjárót, egy teherautóm pedig egy betonkockán fennakadva lett oda végleg.

Rombolni élvezet

Ami azért is bosszantó, mert nem olcsó gépeket vásárolni, sok munkába kerül annyi pénzt összekuporgatni, hogy megvehessük mondjuk az első markolónkat. A gépek és a szerszámok (pl. szögbelövő, csiszológép stb.) megvétele, illetőleg a munkások alkalmazása egyébként szintlépésekhez kötött, ami szintén nem lassú folyamat, de legalább élvezetes. Aki egy kicsit is szerette a Nagy házalakítás című reality sorozat azon szegmesét, melyben kreatív módokon zúzták össze a felújításra váró házak eredeti felépítményeit, nos, az otthon fogja érezni magát. Bár a fizika nem a legkifinomultabb, és akkor még finoman fogalmaztam, hiszen némely oszlopok a több tonnás szörnyetegeknek is ellenállnak, máskor piszlicsáré tereptárgyak akasztják meg őket, az elteríteni szükséges homokkupacokat pedig egyszerűen elnyeli a föld, ahogy hozzájuk érünk, de valahogy mégis élvezetes nekiugrani egy buldózerrel a düledező kis faházaknak, kilapítani a bozótost egy lánctalpassal, vagy netán épületeket a földig rombolni egy bontógolyós markolóval.

A feladatok egyébként az elején kellően változatosak, és nem csak arra kell ügyelnünk, hogy maradéktalanul elvégezzük őket (érdemes tényleg minden apróságra odafigyelni, mert bónusz pénz jár érte), hanem arra is, hogy a járművek sérülnek például a rájuk omló faldaraboktól, ha pedig nem kellően körültekintően tisztítottuk meg előtt a terepet, akkor veszélyes építési törmelékekbe, hulladékokba is belerongyolhatunk, a gépek karbantartása pedig idő- és pénzigényes mulatság. Ahogyan az is, ha olyan dolgok sérülnek meg munka közben, amelyeknek nem kellene, ilyenkor pénzbüntetés a „jutalmunk”. A gépeket egyébként szintén fejlesztgethetjük, különböző lapátokat, légkalapácsot és egyéb szerszámokkal szerelhetjük fel őket, ami ugyancsak színesíti a játékmenetet, no és persze szükséges is, mivel bizonyos megbízásokat csak a megfelelő felszerelések rendelkezésre állása esetén vállalhatjuk el.

De ahogyan a címe is sejteti, a játék nem csak a rombolásról szól, hanem az építkezésről is, így amint megvásároljuk az első telephelyünket, újfent változatos feladatokkal örvendeztet meg minket a Demolish & Build Company 2017. Innentől kezdve egyébként felgyorsul a pénzszerzés folyamata, ami sajnos azt vonja maga után, hogy pillanatok alatt kiderül, hogy hosszútávon azért nem volt elég fantázia az alkotókban az egyes munkafolyamatokat illetőn, és egy idő után ugyanazokat a feladatokat kell elvégeznünk újra és újra, csak éppen más kombinációban. 

Ha ehhez hozzávesszük, hogy a grafika és a hangok sem éppen acélosak, valamint az elérhető magyar nyelv opció is döcögős, akkor sajnos összességében annyit mondhatunk, hogy a Noble Muffins csapatának szimulátora leginkább azoknak ajánlható, akik szenvedélyesen vonzódnak a munkagépekhez, a romboláshoz és az építéshez, csak már kinőttek abból, hogy mindezt a kerti homokozóban gyakorolják. Bár bizonyos aspektusaiban utóbbi biztosan szórakoztatóbb. 

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!