Tegnap végre véget ért a körömrágással teli várakozás, Gabe Newell és csapata ugyanis lerántotta a leplet a Steam Machine különböző kiadásainak áráról, így nem kell többé a bennfentesek és a techguruk becsléseire hagyatkoznunk. Mondjuk a számokat látva valószínűleg sokan azt kívánják, hogy bárcsak ne keltett volna még fel minket a Valve abból az álomból, amelyben ezer dollár/euró alatt tudtuk beszerezni a masinát, hiszen még az 512 GB-os modellnek is efölött van az ára, ami – érthető módon – letaglózta az embereket.
Már csak azért is, mert a nyers erő terén valamivel jobban teljesítő PS5 Pro „mindössze” 899 dollárba (idehaza 349 890 forintba) kerül, bár itt azért kiemelném, hogy a Valve gőzgépe inkább egy kisméretű PC, mintsem egy hagyományos értelemben vett konzol, vagyis az almát hasonlítjuk össze a körtével. A meghökkentő árazásnak természetesen nem a cég kapzsisága áll a hatterében, hanem a teljes hardverpiacot felforgató RAMpokalipszis, melynek „köszönhetően” lassan luxussá válik a kedvenc hobbink. Vélhetően a Valve is sejtette, hogy a játékosok nem fogják jól fogadni az árakat, mivel már a bejelentés során igyekezett megmagyarázni, miért ennyi az annyi.
„A Steam Machine a többi hardvertermékünkhöz hasonlóan számos alkatrészből áll, amelyeket a világ különböző részein levő gyártóktól szerzünk be. A hardvereink eladási ára közvetlen eredménye ezen alkatrészek költségének. Amikor 2023-ban elkezdtük beszerezni ezeket a Steam Machine-hez, úgy éreztük, jó rálátásunk van arra, hogy az idő múlásával hogyan változhatnak ezek a költségek. Ez a rálátás a PC-s hardverárak alakulásáról rendelkezésünkre álló sokéves adatokból született. Elsősorban abból, hogy új technológiák megjelenésével az árak idővel csökkennek” – olvasható a hivatalos közleményben. „Nagyjából az elmúlt egy évben ez gyorsan és jelentősen megváltozott, leglátványosabban a RAM és a tárhelyalkatrészek esetében. Ennek számos oka van, amelyek mindegyike mindenütt hatással van a hardvertermékekre. Az összhatás az, hogy a Steam Machine árára vonatkozó eredeti célunk már nem valósítható meg. Tehát a ma megosztott árak a gyártási világhelyzetet tükrözik; vagy még pontosabban az alkatrészek árát, ahogy azokat az elmúlt 6 hónap során beszereztük. Nem az ár volt az egyetlen, amit mindez befolyásolt: az elérhetőségre is kihatott. Voltak időszakok, amikor azt tapasztaltuk, hogy egyes alkatrészeinket egyáltalán nem tudtuk beszerezni, semmilyen áron. Ez leginkább arra volt hatással, hány készüléket tudtunk legyártani a megjelenésre” – folytatódik a bejegyzés.
A szövegből egyértelműen látszik, hogy a vállalat nem akarta ennyire drágán adni a hardvert, ám miután a legtöbb gyártó az AI felé fordította a tekintetét (előidézve ezzel egy méretes készlethiányt), nem igazán volt más választása. Bár szinte mindenhol azt olvasom, hogy ennyi pénzért senki sem fogja megvenni a Steam Machine-t, van egy sanda gyanúm, hogy a tervezettnél kevesebb darabszám miatt szinte azonnal el fog fogyni a készlet, szóval ha úgy érzed, hogy ilyen áron is szükséged van egy SteamOS-t futtató, nem csupán játékra alkalmas gépre, akkor ne felejts el feliratkozni!
Borítókép forrása: Valve