A történelem a Grand Theft Auto világában is ismétli önmagát, és most nem csak arról van szó, hogy ismét évekig Vice City lesz a kedvenc játszóterünk. A GTA 6 bejelentése óta konstans fájhat a PC-s játékosok feje, hiszen a platformot megint totál elhanyagolja a Rockstar Games, legalábbis a kezdeti megjelenést illetően. Idén novemberben kizárólag Xbox Series X/S-re és PlayStation 5-re jelenik meg minden idők legjobban várt szórakoztatóipari terméke, ez pedig nem véletlen. Egy friss interjú alapján most kiderült, hogy a háttérben nem a PC-sek iránti ellenszenv, hanem kőkemény pragmatizmus és erőforrás-menedzsment áll.
John Ricchio, aki 2003 és 2014 között olyan gigászi projektek producere volt a Rockstar Games-nél, mint a GTA 5, a Red Dead Redemption vagy a Max Payne 3, a Kiwi Talkz podcastben öntött tiszta vizet a pohárba. A Rockstar-veterán elmondása szerint a stúdió egyáltalán nem "PC-ellenes", sőt. A kérdés mindig az, hogy megéri-e arra pazarolni a munkaórát és a pénzt, hogy azonnal elkészüljön egy PC-port, vagy inkább az erőforrásokat a fő konzolos kiadásokra (vagy épp a következő nagy projektre, mondjuk a GTA Online-ra) csoportosítsák. Bár a múltban sokszor a hardveres korlátok is közbeszóltak, a jelenlegi generációs konzoloknál állítólag ez már kevésbé tényező, ám mégsem elhanyagolható.
Ricchio azt is kifejtette, hogy fejlesztési szempontból sokkal logikusabb a konzolok fix, zárt hardverkörnyezetével kezdeni a munkát. "Sokkal jobb fix korlátok közt dolgozni kezdetben, majd onnan bővíteni, hiszen egy játékot összezsugorítani (értsd: lebutítani) sokkal nehezebb, mint kibővíteni" – magyarázta a szakember. Mégis, ez nem lehet az egyetlen érv. Ricchio fájó példaként hozta fel a Red Dead Redemption első részét, ahol a korai fázisban volt egy működő PC-s buildjük, de a prioritások végül máshogy alakultak, így mint tudjuk, a játék csak 14 évvel később kapta meg a PC-s portját.
Ricchio okfejtése természetesen bizonyos szintig érthető, ám mivel minden idők legnagyobb költségvetésével dolgozó játékprojektjéről van szó, ez az érvelés nehezen állja meg a helyét. Az egykori producer szerint mégis ez a Rockstar Games attitűdje, ha egy új, óriás léptékű megjelenésről van szó. Azt persze már csak halkan tenném hozzá a sztorihoz, hogy az eddig látott in-engine trailerek minősége erősen utal arra, hogy a színfalak mögött már nagyon is létezik egy olyan csúcsminőségű PC-s build, ami erősen rálicitál majd még a PS5 Pro-ra szánt kiadással is, de ez már csak az én károgásom.
Borítókép forrása: Rockstar Games