Egykoron még nagyon nagy népszerűségnek örvendtek a kalózok és a velük élet-halál harcot vívó tengerészek, ami a filmek és videojátékok számán is mérhető volt, manapság viszont meglehetősen csökkent az érdeklődés a téma iránt. A Tasharen Entertainment mindenesetre úgy gondolta, hogy visszahozza a klasszikus Sid Meier’s Pirates! hangulatát és stílusát a köztudatba, amit a fejlesztőcsapat a nemrégiben az Early Access-állapotból a nagyközönség elé kilépő Windward képében próbál népszerűsíteni – több-kevesebb sikerrel.

Nyílt vízen

Amennyiben a normál kampányt indítjuk el, választhatunk a különböző frakciók közül, ezzel letéve voksunkat valamelyik főbb irányvonal mellett. A haderővel a harc útjára lépve ellenfeleinket intézzük el könnyebben, a diplomáciával a városok közti munkát könnyítjük – a felfedezésnek mondjuk sok értelme nincs, így azt annyira nem is javaslom az induláshoz. A lényeg innentől kezdve, hogy a véletlenszerűen generált térképen meglátogassuk az itt-ott elterülő településeket, majd miközben az idővel folyamatosan érkező kalózokat rendreutasítjuk, kellően nélkülözhetetlen szolgálatot teszünk a régió népeinek. A kikötőbe érve láthatjuk, mire van szüksége a helyi közösségnek, mit árulnak, továbbá küldetéseket is felvehetünk, ami általában az áru leszállítását jelenti egy másik helyszínre, vagy éppen egy turistacsoport körbevezetését, de akár őrtornyokat is építhetünk a közelbe, gyarmatokat alapíthatunk, továbbá vérdíjjal rendelkező vezéreket is üldözőbe vehetünk. A feladatok nagyjából ezek összességét merítik ki, aminek köszönhetően a legpraktikusabb megoldás az, ha egy adott városkába tartva további azonos célpontú missziókat veszünk fel, ezzel egy füst alatt teljesítve mindegyik kihívást.

Egyre nagyobbá válva

Ha mindent jól csinálunk, ügyesen teljesítjük a küldetéseket, emellett odafigyelünk a piaci igényekre, amiket a legolcsóbb forrásokból szolgálunk ki, folyamatosan fejlődünk, ezzel együtt pedig a megszerzett pénzből hajónkat is leválthatjuk, bővíthetjük. Kapunk különböző kiegészítőket, amik jó szolgálatot tesznek (vitorla, ágyú – ilyesmit akár vásárolhatunk is), a hajó lecserélése pedig a raktér növelése miatt nagyon fontos, elvégre a kezdeti kétkamrás megoldás a folyamatosan növekvő igények mellett hamar kevésnek bizonyul. Nem utolsósorban, ahogy átmegyünk egy másik régióba, egyre erőteljesebb lesz a kalózok aktivitása is, ami jócskán megnehezíti a dolgunkat. Még szerencse, hogy mások is szelik a hullámokat a közelben, ennek köszönhetően pedig a viszonylag egyszerű harcok (úgy kell kormányozni a hajót, hogy ellenfelünk az ágyúk elé kerüljön) gyorsan lezajlanak. Legalábbis a kezdetekben, elvégre idővel indokolatlanul erősek lesznek ellenlábasaink, ráadásul folyamatosan özönlenek ránk, ami kicsit lerontja az amúgy kellemes, kellőképpen nyugtató összképet.

Néhány óra kikapcsolódás

A Windward az első órákban nagyon ígéretes és kellemes, nyugtató hatású program. Jómagam utoljára a PS-re megjelent Overboard! társaságában töltöttem el jó pár órát, ami a Pirates! mellett szintén a Tasharen inspirációja lehetett. Ennek köszönhetően élveztem az utazgatást és a kereskedelmet, kifejezetten kikapcsolódtam a tesztelés alatt. A grafika nem gyönyörű, nem hozza ki a maximumot, de összességében mutatós, a zene pedig hangulatos és tényleg ellazít. A játékmenet is képes arra, hogy jó darabig lekössön bárkit – ám egy idő után elfogy a motiváció, ami leginkább amiatt van, hogy nincs igazi cél. Szeljük a habokat, megyünk ide-oda, de ehhez nincs körítésként tényleges történet vagy bármi, ami miatt kitartanánk a program mellett. Nem csoda, hogy az online szegmens átlagban 20-30 embert mutat, miközben ezen értéknek a megjelenés után legalább pár száznak kellene lennie. És ez a legfőbb probléma. A szabadidő kicsit nyugodtabb eltöltésére megfelelő a Windward, de hosszú távon sajnos semmi olyat nem nyújt, ami miatt kitartanánk mellette.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!