Idén nyáron ismét a szuperhősök kapják a legnagyobb figyelmet, hiszen július 10-én berepül a David Corenswet alakította Superman, július 24-én pedig érkezik a soron következő MCU film, A Fantasztikus 4-es: Első lépések. Szerencsére az évszak legmelegebb hónapjáig sem maradunk nagyvászonért kiáltó blockbuster nélkül, június 26-án debütál ugyanis Joseph Kosinski (Top Gun: Maverick, Feledés, Tron: Örökség) új opusza, az F1, ami leginkább a száguldó cirkusz szerelmeseit igyekszik a mozikba csábítani, de azok is bátran jegyet válthatnak rá, akiknek fogalmuk sincs, mi fán terem az autóversenyzés.
A részben valódi versenyeken (például a tavalyi Brit Nagydíjon) forgatott alkotásában a két Oscar-díjas Brad Pitt egy visszavonult versenyző, Sonny Hayes bőrébe bújik, akit sikerül visszacsábítani a "ringbe", hogy a Wunderkindnek kikiáltott Joshua Pearce (Damson Idris) társa legyen a fiktív APXGP csapatában. Mivel a brigád nem túl eredményes a sportágban, vélhetően egy nagy adag drámára is számíthatunk a rendkívül látványos száguldozás mellett, a szkriptet pedig olyan színészek keltik életre, mint a már említett Brad Pitt, Damson Idris, Kerry Condon (A sziget szellemei, Better Call Saul), Javier Bardem (Nem vénnek való vidék, Skyfall) és Tobias Menzies (Outlander, A korona). Akad tehát néhány ismert (és elismert) név a stáblistában, ám tudjuk jól, hogy ez önmagában véve még nem elég az üdvösséghez, így aztán adja magát a kérdés, hogy mégis milyen lett a film? Nos, az újságírók zöme szerint remek.
Metacriticen jelen pillanatban 69 ponton áll az F1, ami nem tűnik túl soknak a Top Gun: Maverick 78 pontjához viszonyítva, ám ezen a portálon ez már rendkívül szép eredménynek számít – a Zsivány Egyes: Egy Star Wars-történet például 65 ponton állapodott meg, mégis a franchise egyik legjobb darabjának tekintik a rajongók. A pozitívan vélekedő újságírók mind egyetértenek abban, hogy a bravúros fényképezésnek köszönhetően elképesztően izgalmasra sikeredtek a versenyek, Brad Pitt pedig – szokás szerint – brillírozik a szerepben. Többen megjegyezték viszont, hogy az F1-nek a sportfilmek összes kliséjét sikerül felvonultatnia a meglehetősen hosszú (egyesek szerint túl hosszú) játékidő alatt, a pályán kívüli események ráadásul kevésbé érdekfeszítőek, mint maguk a futamok.
A The Commercial munkatársa, Kevin Maher egy két és fél órás Formula 1 reklámként élte meg a produkciót (nem véletlen, hogy csupán 40 pontra értékelte a látottakat), míg a TheWrapnél tevékenykedő William Bibbiani Kosinski steril vizuális stílusa és Ehren Kruger gyenge forgatókönyvére panaszkodott az írásában. Szerencsére azért bőven többségben vannak a pozitív vélemények, Rotten Tomatoes-on pedig még jobb a helyzet, ott ugyanis 85%-ot mutat a mérleg (59 review-t követően). A szakmabeliek véleménye alapján kijelenthetjük, hogy az F1 kiváló szórakozást nyújthat azok számára, akik otthonososan mozognak ebben a világban, de azok is bátran beülhetnek rá, akik csak egy tehetséges színészekkel teli látványfilmre vágynak.
A borítóképek forrása: Dan Mullan/Getty Images