Miért szeretik az emberek a horrorfilmeket? A legtöbben ösztönösen menekülnek a félelemtől, mégis milliók ülnek le esténként, hogy önként borzongjanak egy horrorfilm előtt. Miért keresik az emberek az ijesztő élményeket? A válasz nem egyszerű – a félelem és az élvezet furcsa keverékét több pszichológiai, biológiai és kulturális tényező is magyarázza. Az egyik legelterjedtebb teória az, hogy a biztonságos félelem érzetét hozza el.

A horrorfilm legnagyobb trükkje, hogy lehetőséget ad félelmet átélni veszély nélkül. Amikor egy szörny közeledik a vásznon, testünk ugyanúgy reagál, mintha valóban fenyegetés érne: megemelkedik a pulzusunk, izmaink megfeszülnek, adrenalin áramlik a vérünkbe. Csakhogy közben tudjuk, hogy ez csak film. Ez a kettősség – a valóságos testi reakció és a tudat, hogy biztonságban vagyunk – teszi a horror élményét izgalmassá, szinte addiktívvá. Igen ám, de elgondolkodtatok már azon, hogy melyik a legfélelmetesebb horrorfilm, ami valaha készült? Most kutatók egy csoport bátor önkéntest pulzusmérővel szereltek fel, és horrorfilmek maratoni vetítését tartották velük. A cél az volt, hogy kiderítsék: melyik film emeli meg a legjobban a pulzust?

A tanulmány szerint ezek a filmek a legfélelmetesebbek:

  • Sinister (2012)
  • Host (2020)
  • Skinamarink (2022)
  • Insidious (2010)
  • Démonok között (2013)
  • Örökség (2018)
  • Mosolyogj 2 (2024)
  • Mosolyogj (2022)
  • Ördögűzés Emily Rose üdvéért (2005)
  • Beszélj hozzám! (2022)

sin2012.jpg

Az 1. helyen a 2012-es Sinister végzett, ami tényleg kifejezetten para – például az egyik legjobb jumpscare-ijesztés is ebben látható. Aztán ott van 2. helyen a Zoom-horrorfilm, avagy a 2020-as Host – ez nekem is nagyon bejött. A 3. helyen a Skinamarink áll, amit viszont nem nagyon tudok hová tenni. Nyomasztó, az biztos, de rettegni nem igazán lehet tőle. Az viszont számomra pozitív, hogy az Insidious megelőzte a Démonok között első részét, holott mindkettő James Wan produkció.

Ti mit szóltok a listához? Miket tennétek fel még rá?

Képek forrása: IMDb, Google Play