John Lithgow, a Harry Potter-sorozat Albus Dumbledore-át alakító színész nyíltan kritizálta J. K. Rowling transznemű jogokról vallott nézeteit, és elmondta, hogy megviselte az a visszhang, ami a döntését követte, miután elvállalta a Roxfort igazgatójának szerepét. A 80 éves színészt a rotterdami filmfesztiválon legújabb filmje, a Jimpa bemutatóján kérdezték a Potter-sorozat kapcsán.
„Nagyon komolyan veszem a témát” – mondta Lithgow a közönségnek a Hollywood Reporter beszámolója szerint. „Rowling egy csodálatos világot hozott létre a fiataloknak, olyan irodalmat, ami beépült a társadalmi tudatba. Fiatalok és idősek egyaránt imádják a Harry Potter-történeteket, amelyek a a befogadásról szólnak, a jó és a rossz küzdelméről, a kedvességről a kegyetlenséggel szemben. Mélyen átérezhetőek.”
„Épp ezért ironikusnak és némileg megmagyarázhatatlannak találom, hogy Rowling ilyen nézeteket vallott” – tette hozzá. „Olvastam róluk, de sosem találkoztam vele. Egyébként nincs is igazán jelen ebben a produkcióban. Azok az emberek, akik újraalkotják a Harry Potter-univerzumot, és nyolc évad hosszú sorozattá formálják, rendkívüliek… Velük nagyon szívesen dolgozom.”
Lithgow döntését, hogy elvállalja a Dumbledore-szerepet, korábban egy nyílt levél is kritizálta: egyik barátja, akinek transznemű gyermeke van, egy cikket küldött neki azzal a címmel: „Kérlek, hagyd ott a Harry Potter-t”. Lithgow azonban kitartott: „Nehéz döntés volt. Kényelmetlenül éreztem magam, és nem tetszett, hogy mások azt követelték, hagyjam ott a munkát. Úgy döntöttem, nem teszem.”
A sorozat más szereplői, köztük Nick Frost (az új Rubeus Hagrid) és Paapa Essiedu (az új Piton professzor) szintén elhatárolódtak Rowling nézeteitől. Rowling korábban kijelentette, hogy nem rúgná ki Essiedu-t a transznemű jogok mellett tett nyilatkozatai miatt, és hangsúlyozta azt is, hogy nem tartja helyesnek, hogy valaki elveszítse a munkáját eltérő, törvényileg védett álláspontja miatt.
Borítókép forrása: Warner Bros.