Miért vennél Steam Machine-t, ha ennyivel jobb deal konzolt venni? Egymás mellé tettük a gépeket és az áraikat

Mindenkit sokkolt a Steam Machine borsos ára, ahogy az is, hogy a Valve még így is a PlayStation 5 teljesítménye alá lőtte be a kis kocka lóerejét. Miért vennénk Steam Machine-t, ha egy hagyományos konzollal ennyivel jobban járunk?

Tegnap este kollektívan gúvadt ki mindenki szeme a szerkesztőségünkben, amikor befutott a Steam Machine árazása. Sejtettük, hogy az AI-apokalipszis miatt drága mulatság lesz ez, de azt nem, hogy ennyire! Egy olyan gépről beszélünk, amely alapkonfiguráción 1049 dollárról indul, és csúcskivitelben (ami a hardveres teljesítményt nem, csak a tárhelyet növeli) 1428 dollárig kúszik fel – miközben teljesítményben simán előzi az alap PS5 is, amelyet ma 449 dollárért viszel haza. Igen, jól olvastátok. A Valve büszkén kínál nektek egy kissé konzolosított, a nappaliba szánt mini PC-t, amely az összehasonlító tesztekben nagyjából 3–5 százalékkal marad el a két-háromszor olcsóbb, hét éve piacon lévő Sony géptől.

Tegyük egymás mellé a piac konzoljait és a Steam Machine-t!

  • PlayStation 5 Slim Digital Edition – 449 dollár (10,28 TFLOPS teljesítmény)
  • PlayStation 5 Pro849 dollár (16,7 TFLOPS teljesítmény)
  • Xbox Series X599 dollár (12,15 TFLOP teljesítmény)
  • Nintendo Switch 2449 dollár (3,07 TFLOP teljesítmény dokkolva)
  • Steam Machine (512 GB-os, kontroller nélkül árult modell) – 1049 dollár – alap PS5 alatti teljesítmény
  • Steam Machine (2 TB-os, kontrollerrel árult modell) – 1428 dollár – ugyanaz a PS5 alatti teljesítmény

Ha valaki 1049 dollárért vesz egy gépet, amelynek a nyers grafikus teljesítménye elmarad a generációja végén lévő, egy-két éven belül kifutó, fele áron kapható konzoltól, annak vagy nagyon erős meggyőződései vannak a nyílt ökoszisztémákról, vagy egyszerűen nem nézett utána a dolgoknak. A Steam Machine GPU-ja egy AMD RDNA 3-as chip, mindössze 28 CU-val – ez az Xbox Series X 52 CU-jához képest döbbenetes visszalépés, és az alap PS5 36 CU-jától is messze elmarad. A csúcsteljesítmény AAA-játékokban leginkább FSR-rel optimalizált 1440p/60 FPS körül mozog. Nem a papíron hirdetett 4K és 120 FPS környékén. Nehéz megindokolni a vásárlást, de tegyük fel, hogy égeti a zsebedet a pénz!

Kép forrása: Valve
Kép forrása: Valve

Mit vehetsz a Steam Machine helyett ugyanennyi pénzből?

Ezt a fejezetet alig lehet komolyan leírni, annyira abszurd az arány. Az alapkonfigurációs Steam Machine áráért, tehát 1049 dollárért, a következőket teheted:

  • Veszel egy PS5 Digitalt (449 dollárért) és egy Xbox Series X-et (599 dollárért) – két különböző, valódi 4K-s játékélményt kínáló konzolt. És még a GTA 6-ra is marad belőle!
  • Veszel egy PS5 Prót (849 dollárért) és mellé egy Nintendo Switch 2-t (449 dollárért) – na jó, ez már majdnem a 2 terrás modell 1428 dolláros árával vetekszik, de most őszintén... merre billenne nálatok a mérleg?
  • Veszel használtan egy-két konzolt ennél is jóval olcsóbbért, melléjük pedig több évnyi PS Plus/Xbox Game Pass előfizetést vagy annyi játékot, amennyit nem szégyellsz.

"De a nyílt ökoszisztéma!"

Igen, tudom, konzolokat hasonlítgatok egy PC-hez – ez nagyjából olyan, mint az almát a narancshoz hasonlítani. A Steam Machine SteamOS-t futtat, ami amellett, hogy hagyományos linuxos asztali PC-ként is hibátlanul szuperál, hozzáférést ad a Steam-könyvtáradhoz és itt még a multiplayer is ingyenes. Ezek hatalmas előnyök! Nem kell Xbox Game Pass, nem kell PlayStation Plus, nincs havidíj. Ez valóban vonzó – főleg azoknak, akik évek óta PC-n játszanak és inkább a kanapén ülve tennék ezt tovább, csak konzol-jellegű kényelemmel.

De számoljunk csak ennek jobban utána! Ha valaki havi 15 dollárért vesz Game Pass Ultimate-et, akkor az 1049 és a 599 dolláros Xbox Series X közötti 450 dollárnyi különbözetet elkönyvelheti akár 30 hónapnyi előfizetés áraként is (ebbe még a 12 hónapos előfizetés árengedményét sem számítottam bele). Hogy mit jelent ez pontosan? Két és fél évig korlátlanul élvezhetjük az Xbox Game Pass Ultimate PC-s és konzolos könyvtárát az elsőnapos címekkel, specifikusan Xbox-hardverre optimalizálva, valódi konzolos kényelemmel, ráadásul egy rakás egyéb extrával, például felhős streaminggel megfejelve. Eközben ott a Steam Machine által futtatott Proton kompatibilitási réteg, ami rengeteget fejlődött a Steam Decknek hála, de a kernel-szintű anticheat-rendszerekkel bíró multiplayeres címektől kapásból elbúcsúzhatsz!

Kép forrása: WCCFTech
Kép forrása: WCCFTech

Miért ilyen drága egyáltalán?

Tavaly ilyenkor még a Switch 2 450 dolláros árán hüledeztünk, most pedig az MSI 1800 dollárért dobja piacra a saját handheldjét. Elképesztően elszabadult a hardverpiac, és ez nem Gabe Newellék hibája. A Valve legalább nem hazudik: a magas ár hátterében az alkatrészhiány és a memóriachipek árának bődületes elszállása áll. Ez sajnos egy olyan piaci realitás, amivel a Valve-nak is már jócskán a tervezés és gyártás kellős közepén kellett szembesülnie. Van annyira réstermék-pozícióban a Steam Machine, hogy így is talpon maradhasson? A hivatásos tesztelőkön és a legelszántabb enthusiast-rétegen túl vannak olyan felhasználók, akik számára ez az ár elfogadható? Ha engem kérdeztek, nehéz lesz így betörni a mainstreambe. Még a szomszédod nagyanyja is hallott már a PlayStationről, de kérdezd meg az utca emberét arról, hogy mi az a Valve és a Steam! Nem azt a választ fogod kapni, mint amire a gamer-buborékban számítanál.

Kinek való tehát ez a gép, ha egyáltalán bárki számára?

Legyen fair az összegzés: van a Steam Machine-nek egy nagyon szűk, de valódi célcsoportja. Azok a PC-s játékosok, akiknek már van egy több száz játékból álló Steam-könyvtáruk, akik megunták a böhömnagy PC-házakat, és akik egy előre összeszerelt, kompakt, tévé alá dugható gépet akarnak – anélkül, hogy utána kéne nézniük a hardverpiacnak és annak, hogy hogyan kell Linuxot konfigurálni. Ezeknek az embereknek a Steam Machine egy valódi termék. De ez nem egy hatalmas réteg.

És persze nekik is szembe kell nézniük azzal a ténnyel, hogy ugyanannyi pénzért vagy olcsóbban találnak remek alternatívákat a konzolpiacon, és persze vásárolhatnak hasonló vagy erősebb pre-build konfigokat is.

Sajnos ez a piaci realitás

A Steam Machine 2026 alapvetően nem rossz gép, lehetne helye a piacon. Egy korrekt középkategóriás mini-PC, amit már a születése előtt úgy kinyírtak az AI-adatközpontok, mint azokat a harmadik világbéli falukat, ahol a borzasztó mémvideók helyett lenne jobb helye is a hűtésre pazarolt ivóvíznek. A helyzetét pedig az sem segíti, hogy ezzel a hardveres konfigurációval a Valve a kifutóban lévő konzolok teljesítménye köré vagy azok alá lőtt – csúnya az összkép, ha egymás mellett látjuk a számokat.

A Valve már csak abban bízhat, hogy a PC-s szabadság eszméje önmagában eladja ezt a terméket ebben az árkategóriában – sajnos van egy olyan tippem, hogy kínos meglepetés vár rájuk az eladási számoknál. Mert a vásárlók – legalábbis a józan eszűek – ugyanezt a pénzt szépen elosztják mondjuk egy PS5 és egy Switch 2 között. Milyen ember az, akinek egy ilyen kombóval még lenne kedve búslakodni?

Borítókép forrása: Tom's Hardware