Mondanánk, hogy olyan, mintha tegnap jelentették volna be a Pragmata című sci-fi akciójátékot, ám mivel a Capcom 2020-ban (!) rántotta le a leplet a legújabb IP-jéről, ez azért elég nagy hazugság lenne. A rendkívül rejtélyes beharangozó előzetes után még úgy volt, hogy 2022-ben lát napvilágot az opusz, amit aztán 2023-ra módosított a cég, a következő késés bejelentésekor pedig már inkább nem is közölt dátumot a stúdió. Legutóbb a június elején tartott, kisebb (?) csalódást okozó State of Play során adott magáról életjelet a TPS, a Capcom Spotlight során azonban ismét betekintést nyerhettünk abba, hogy min ügyködtek a szakik az elmúlt években. Spoiler: nem egy hagyományos lövöldével állunk szemben.

Na de ne szaladjunk ennyire előre, előbb lássuk szépen a történetet. A sztori szerint egy holdbázison járunk, ahol egy olyan anyaggal kísérleteztek a tudósok, melynek segítségével bármi megvalósítható, legyen az egy autó vagy egy komplett város – a 3D nyomtatással készült település azért elég jól hangzik, ugye? A gond ott kezdődik, hogy a létesítménnyel megszakad a kapcsolat, a kiküldött csapat egyik tagja, Hugh Williams pedig elszakad a többiektől – talán mondanunk sem kell, hogy őt irányítjuk majd a programban. A főszereplőt egy kislány bőrbe bújt android, Diana (egészen pontosan DI0367, de ez azért picit kacifántos lenne) húzza ki a csávából, a valószerűtlen páros pedig együtt igyekszik visszatérni a Földre, ami persze korántsem lesz egyszerű.

És akkor a lényeg. A Pragmata ugyan alapjáraton egy hagyományos TPS, a Capcom azonban felkavarta picit a műfaj állóvizét, a felénk masírozó robotokat ugyanis nem lehet csak úgy ócskavassá varázsolni, előbb meg kell szabadítanunk őket a pajzsuktól. Itt jön a képbe Diana, aki egy puzzle minijáték során szép lassan megszabadítja az ellenfeleket a védelmüktől, ami után már szabad a pálya a nyers erő számára. Ez önmagában véve még nem lenne túl forradalmi, ám a procedúra valós időben történik, ergo egyszerre kell figyelnünk a helyezkedésre, a pajzs lebontására és a lövöldözésre, ami több masina esetén már megköveteli a taktikus hozzáállást. A fent látható előzetes alapján remekül szuperál a szisztéma, az augusztus 20-24. között megrendezésre kerülő Gamescom során pedig bárki kipróbálhatja a játékot, így biztosan érkezik majd néhány beszámoló arról, miként muzsikál a rendszer a gyakorlatban. A Pragmata valamikor 2026-ban jelenik meg (ezúttal tényleg!) PC-re, PlayStation 5-re és Xbox Series X/S-re, mi pedig már alig várjuk, hogy rátehessük a mancsunkat.

A borítóképek forrása: Capcom