Kitört a balhé a Steam Machine ára miatt, de a Valve keményen beleállt a kritikákba

A durva ár miatt magyarázkodik a Valve, a rajongók meg dühösek.

Komoly vitát indított el a Valve, miután kiderült, hogy az új Steam Machine alapmodellje is több mint ezer dollárba kerül majd. A bejelentés után a játékosok jelentős része azonnal nekiesett a cégnek, sokan ugyanis úgy érzik, hogy ennyi pénzért egyszerűen nem éri meg a masina. A Valve azonban határozottan kiáll a döntés mellett, és szerintük a Steam Machine-t nem szabad összehasonlítani a PlayStationnel vagy az Xbox-szal. A vállalat állítása szerint ez nem egy hagyományos konzol, hanem egy PC, így teljesen más szabályok szerint működik az árazása is.

A Valve egy friss interjúban próbálta megmagyarázni, miért lett ilyen drága a Steam Machine. A cég szerint a PlayStation és az Xbox esetében a gyártók gyakran veszteséggel adják el a hardvert, majd az exkluzív játékokon, előfizetéseken és egyéb szolgáltatásokon keresztül termelik vissza a pénzt. A Steam Machine esetében viszont nem ezt a modellt követik. A Valve úgy véli, hogy a PC-s piac egyik legfontosabb értéke a szabadság, ezért nem akarják egy zárt ökoszisztéma keretei közé szorítani a felhasználókat. A vállalat azt is elárulta, hogy az eredeti céljuk egy körülbelül 750 dolláros indulóár volt, azonban a memóriapiac problémái és a RAM-árak emelkedése jelentősen megdobták a végső költségeket. A magyarázat ugyan logikusnak hangzik, a játékosközösség jelentős része mégsem elégedett. Sokan arra mutatnak rá, hogy a több mint 1000 dolláros konfiguráció teljesítményét nézve a Steam Machine jelenleg nem tűnik különösebben jó üzletnek, különösen akkor, ha a PlayStation 5 vagy a várhatóan olcsóbb PlayStation 6 kerül szóba összehasonlításként. Több kritikus szerint nehéz megindokolni egy ilyen árcédulát, amikor hasonló vagy akár jobb játékélmény jóval kedvezőbb áron is elérhető. A vita azért is érdekes, mert közben a Microsoft is dolgozik egy olyan hardveren, amely a konzolok és a PC-k közötti határvonalat próbálja elmosni. Ha ez az irány valóban a jövőt jelenti, akkor könnyen lehet, hogy a következő generációs játékplatformok ára magasabb lesz annál, mint amit a játékosok az elmúlt években megszoktak.

Borítókép: Steam