Kérjük jelentkezz be!

300

"Madness? This is Sparta!" Egy film Frank Miller képregénye alapján.
#39452 ]{redenc 2007. február. 21. 00:22
]{redenc
#32771 :: Tenebra (2007. január. 22. 23:57)
Méltatlanul laposodott el ez a topic... Frissítsük, szerintem.... Én új infot nem tudok (pedig is kérdeztem) róla, csak annyit: 2007 tavasz. Ennyi... Persze kedvem azóta sem csillapodott . Ugyanúgy fennáll, hogy "Madness? This is Sparta!!!" . Főleg ilyenkor, vizsgaidőszak végső napjaiban... Ilyenkor átéli az ember, milyen lehetett több ezer perzsával szembenézni . Csak itt szerencsére nem életre-halálra megy a küzdelem . Amúgy Leonidasz király volt akkoriban. Baszileosz, mint köztudott. Ebből kettő volt, az egyik reprezentált, szakrális vezető volt és a belügyeket intézte, a másik csatákba vonult. Leonidasz volt a harcoló király, így ő vonult oda, mondván: őrt állnak. Csak hát Ephialtesz révén árulás történt, és Xerxész fülébe jutott, hogy van egy földszoros, ahol be tudnak törni Attikába nagyobb ellenállás nélkül. Szegények, tévedtek. Bár csak 300 katona volt, de Hérodotosz írásai szerint több száz perzsa meghalt aznap. Ami nem csoda, hiszen a spártai hopliták voltak akkoriban a legerősebb gyalogos egység. Az ő emléküket őrzi Szimonidész epigrammája is:
Szimonidész írta: "Itt fekszünk, vándor, vidd hírül a spártaiaknak Megcselekedtük, amit a haza megkövetelt!"
Pontosabban:
"Itt fekszünk vándor, vidd hírül a spártaiaknak,
megcselekedtük, amit megkövetelt a haza."

Mert így jön ki a hexameter dallama . (Pontosabban a disztichoné, ami ugye egy hexameter és egy pentameter; lásd még Weöres Sándor: "Tóth Gyula bádogos és / vízvezeték-szerelő. )

Egyébként filmügyben nem a Google, hanem az imdb a barátod. Az USA-ban egy fesztiválon már bemutatták a filmet, a Berlinálén múlt héten. Minden további dátum itt figyel.
Nem tűrök meg más zsarnokot, csak azt a kis hangot a lelkemben. (Mahátma Gandhi)
#39443 Hunter 2007. február. 20. 22:38
Hunter
Az egyik honlapon azt olvastam, hogy hazai bemutató március 22.
Addig is nézegessük a trailert.
#32771 Tenebra 2007. január. 22. 23:57
Tenebra
#14231 :: Grisson (2006. november. 07. 13:22)
Ez nagyon jó film lessz!Csak kár,hogy még várni kell ráUI: Amikor a 300 spártai katona feltartotta a görög sereget akkor Leonidas király is ott volt?
Méltatlanul laposodott el ez a topic... Frissítsük, szerintem.... Én új infot nem tudok (pedig


is kérdeztem) róla, csak annyit: 2007 tavasz. Ennyi... Persze kedvem azóta sem csillapodott . Ugyanúgy fennáll, hogy "Madness? This is Sparta!!!" . Főleg ilyenkor, vizsgaidőszak végső napjaiban... Ilyenkor átéli az ember, milyen lehetett több ezer perzsával szembenézni . Csak itt szerencsére nem életre-halálra megy a küzdelem .

Amúgy Leonidasz király volt akkoriban. Baszileosz, mint köztudott. Ebből kettő volt, az egyik reprezentált, szakrális vezető volt és a belügyeket intézte, a másik csatákba vonult. Leonidasz volt a harcoló király, így ő vonult oda, mondván: őrt állnak. Csak hát Ephialtesz révén árulás történt, és Xerxész fülébe jutott, hogy van egy földszoros, ahol be tudnak törni Attikába nagyobb ellenállás nélkül. Szegények, tévedtek. Bár csak 300 katona volt, de Hérodotosz írásai szerint több száz perzsa meghalt aznap. Ami nem csoda, hiszen a spártai hopliták voltak akkoriban a legerősebb gyalogos egység.
Az ő emléküket őrzi Szimonidész epigrammája is:


Szimonidész írta:

"Itt fekszünk, vándor, vidd hírül a spártaiaknak
Megcselekedtük, amit a haza megkövetelt!"


Post tenebras lux
#14231 Grisson 2006. november. 07. 13:22
Grisson
Ez nagyon jó film lessz!Csak kár,hogy még várni kell ráUI: Amikor a 300 spártai katona feltartotta a görög sereget akkor Leonidas király is ott volt?
#12033 Oscee 2006. október. 31. 15:29
Oscee
#11720 :: ]{redenc (2006. október. 30. 15:40)
Friss cikk a filmről a Cinemátrixban. Sajnos csak jövőre mutatják be, és tavasszal kerül a hazai mozikba. Van egy előzetes is a cikkhez, ha jól rémlik, ez nem a régi, amivel Attila nyitott. Überbrutál...
Ez ugyanaz a videó, mégis van egy érdekes különbség:
ezen az utolsó képkockákon dátumként 2007 áll egyedül, a korábbin meg 03.09.07.

valamit kisebb különbség, hogy nincs az elején a zöld MPAA - R felirat.
(meg a hang is gyengébb minőségű, de ez csak 22 mega...)

Messze van még a tavasz Addig is azért megnézem minden nap a trailert
#11720 ]{redenc 2006. október. 30. 15:40
]{redenc
Friss cikk a filmről a Cinemátrixban. Sajnos csak jövőre mutatják be, és tavasszal kerül a hazai mozikba. Van egy előzetes is a cikkhez, ha jól rémlik, ez nem a régi, amivel Attila nyitott. Überbrutál...
Nem tűrök meg más zsarnokot, csak azt a kis hangot a lelkemben. (Mahátma Gandhi)
#10487 Oscee 2006. október. 27. 00:34
Oscee
#10483 :: Tenebra (2006. október. 26. 22:39)
Dine??? Az meg miféle óangol baromság? De most komolyan: annak van értelme? Milyen már... Na, kösz, kijavítom. Úgy látszik, annyira artikulálatlan a főhős, hogy csak a lényeget értettem meg (legalábbis én ezt értem, nyers fordításban: Ezéjszaka a Pokolban halunk meg Vagy nem?). II. nekifutás: Ahaaaaa! Megnéztem a szótárban, a PHP főoldalon, és megértettem... Nem: "Meghalunk a Pokolban", hanem "Étkezünk". Értem!!! Tehát: "Spartans! Tonight we dine in Hell!" - "Spártaiak! Ma éjjel a Pokolban vacsorázunk!". Végre csak kinyögtem én is. Na, így máris mást érzek e mondat kapcsán! Vagyis csak még nagyobb dicsőséget! A halál közelsége, s mégis a vacsora fontossága... Jeee! Bár a spártaiak kétlem, hogy ismerték a Poklot... Esetleg Hádészt, a Tartaros-szal... De hát e filmet nem a történelmi-vallási hitelesség miatt szeretjük! Hisz milyen bénán hangzana: "Spartans! Tonight we dine in Tartaros!" - Esetleg az lett volna még jobb: "Tonight we dine at the table of Hades" vagy még rövidebben: "Tonight we dine with Hades!"... Bár Frank Miller a zisten!
Naugye. Megy ez neked
#10483 Tenebra 2006. október. 26. 22:39
Tenebra
#10472 :: Oscee (2006. október. 26. 21:30)
Che, még mindig rossz az aláírásod "Tonight we diNe in hell"
Dine??? Az meg miféle óangol baromság? De most komolyan: annak van értelme? Milyen már... Na, kösz, kijavítom. Úgy látszik, annyira artikulálatlan a főhős, hogy csak a lényeget értettem meg (legalábbis én ezt értem, nyers fordításban: Ezéjszaka a Pokolban halunk meg Vagy nem?).

II. nekifutás: Ahaaaaa! Megnéztem a szótárban, a PHP főoldalon, és megértettem... Nem: "Meghalunk a Pokolban", hanem "Étkezünk". Értem!!!

Tehát: "Spartans! Tonight we dine in Hell!" - "Spártaiak! Ma éjjel a Pokolban vacsorázunk!". Végre csak kinyögtem én is. Na, így máris mást érzek e mondat kapcsán! Vagyis csak még nagyobb dicsőséget! A halál közelsége, s mégis a vacsora fontossága... Jeee! Bár a spártaiak kétlem, hogy ismerték a Poklot... Esetleg Hádészt, a Tartaros-szal... De hát e filmet nem a történelmi-vallási hitelesség miatt szeretjük! Hisz milyen bénán hangzana: "Spartans! Tonight we dine in Tartaros!" - Esetleg az lett volna még jobb: "Tonight we dine at the table of Hades" vagy még rövidebben: "Tonight we dine with Hades!"... Bár Frank Miller a zisten!
Post tenebras lux
#10472 Oscee 2006. október. 26. 21:30
Oscee
Che, még mindig rossz az aláírásod
"Tonight we diNe in hell"
#10192 -=Mura Közlegény=- 2006. október. 26. 17:24
-=Mura Közlegény=-
Off:'( bazz megsüketültem:'(A for yourself et azt hallottam de azt hittem csak én hallottam félre
#10151 Tenebra 2006. október. 26. 16:50
Tenebra
#10141 :: -=Mura Közlegény=- (2006. október. 26. 16:43)
Vazzzz mennyi hiba.Pls töröljék azt a hsz-t.
OFF: Egyébként a Warhammer 40k-s idézet sem jó: "It's better to die for the emperor, than live for youreself." - így lenne a helyes!

ON: Egyébként lesi valaki még a Production Blog-ját a filmnek? Vagy tud valaki újabb fejleményeket a 300-ról?

Aki szeretné követni a hivatalos oldalon a munkálatokat, annak erre tessék: 300 Movie Blog Van itt minden: képek, letöltések, s úgy általában: követhetjük a munkálatokat... Akit érdekel a film, lesse nyugodtan!
Post tenebras lux
#10141 -=Mura Közlegény=- 2006. október. 26. 16:43
-=Mura Közlegény=-
Vazzzz mennyi hiba.Pls töröljék azt a hsz-t.
#10121 Tenebra 2006. október. 26. 16:24
Tenebra
#10117 :: Oscee (2006. október. 26. 16:20)
Spartans! Tonight we dine in hell! This is where we fight, this is where we may die! Be afraid, Sparta will burn to the ground This is blasphemy... This is madness! Gondoltam kijavítom...
LOL Ezen akkorát röhögtem... Mármint nem Murán, dehogy, a közlegényt nem bántanám meg, csak ezen a kis diskurzuson, általában.
Egyébként én is hülyén értettem, ki is javítom az aláírásomban. Az a fránya Tonight nagyon "The night"-nak hallatszik... De becsszó, hogy jó lett a szövegértésem angol nyelvvizsgán!
Post tenebras lux
#10117 Oscee 2006. október. 26. 16:20
Oscee
#8233 :: -=Mura Közlegény=- (2006. október. 21. 09:35)
Spartans!THe night we die in hell!!!!!!! This is we will fight!This is we will die!!!!!! "Sparta burn to the ground"-követ Leonidas ráfogja a kardot. "That's inpossible!This is Madness!-követ "Madness?THIS IS SPARTAAAA!!!-Leonidas Leonidas berúgja a követet a kútba vagy mibe és az emberei a követ testőreit. Gondoltam leírom
Spartans! Tonight we dine in hell!





This is where we fight, this is where we may die!





Be afraid, Sparta will burn to the ground





This is blasphemy... This is madness!





Gondoltam kijavítom...



#8233 -=Mura Közlegény=- 2006. október. 21. 09:35
-=Mura Közlegény=-
Spartans!THe night we die in hell!!!!!!!
This is we will fight!This is we will die!!!!!!
"Sparta burn to the ground"-követ
Leonidas ráfogja a kardot.
"That's inpossible!This is Madness!-követ
"Madness?THIS IS SPARTAAAA!!!-Leonidas
Leonidas berúgja a követet a kútba vagy mibe és az emberei a követ testőreit.


Gondoltam leírom
#8064 -=Mura Közlegény=- 2006. október. 20. 16:29
-=Mura Közlegény=-
2007 ben lessz a film embeee-r
#6911 mini 2006. október. 15. 21:50
mini
Csütörtök óta a trailerrel kelek és fekszek !
Ez a film valami eszméletlenül jó lesz (remélem!)

Csak kár, hogy mikor először láttam a trailert, a nagy izgalomban elnéztem a dátumot...
Aztán leesett, hogy nem 2006 van, mert akkor elvileg már rég menne a mozikban...
#5295 Tenebra 2006. október. 12. 18:29
Tenebra
#5074 :: Oscee (2006. október. 11. 23:52)
Nem. Adaptáció kell. Ha úgy sikerül adaptálni, mint a Sin Cityt, nagyon frankó lesz. Nyiss ki egy Sin City képregényt. Ha a filmet leállítod bizonyos pillanatokban, akkor hajszálpontosan ugyanazt a beállításokat látod, mint a füzetben, és a szövegek is szinte teljesen megegyeznek. Épp ez a léyeg - ha zseniális dolgot pontosan és kreatívan dolgoznak fel, akkor abból rossz nem sülhet ki.
Az lehet, de pl. olyan baromságok ne legyenek benne, hogy pl.: a csata körülményei nem stimmelnek, ha történelmi helyszínen játszódik. Tehát ezt a minimális hűséget remélem tartják.

De egyébként az adaptáció kiváló lesz . Egyébként kinyitottam még régen a legelső füzetet a Sin City-ből, s valóban kísértetiesen hasonlított a filmbéli jelenetekre, illetve fordítva. Remélem, itt is így lesz. Bár egyes képkockákon már most látszik, hogy hasonló style, mint a Sin City: mozgó képregény.

Tényleg, Abduhl is benne van a képregényben? Mert akkor egy szavam sincs! Már akkor is jó lesz az egész, ha hűen lemásolja a rendező Frank Miller-t... Hát még, ha tud valamit hozzá tenni is (véleményem szerint a Sin City is ezért tökjó film! Nemcsak szimpla másolás, hanem tényleg adaptáció...).
Post tenebras lux
#5280 -=Mura Közlegény=- 2006. október. 12. 18:15
-=Mura Közlegény=-
A legenda és a valóság közti egyensújt.
#5217 Oscee 2006. október. 12. 16:25
Oscee
#5190 :: -=Mura Közlegény=- (2006. október. 12. 15:42)
Szerintem ha nem rontják el az eggyensújt naon jó filecske lessz.Persze ha elrontják akkor is
Milyen egyensúLYt?
#5190 -=Mura Közlegény=- 2006. október. 12. 15:42
-=Mura Közlegény=-
Szerintem ha nem rontják el az eggyensújt naon jó filecske lessz.Persze ha elrontják akkor is
#5074 Oscee 2006. október. 11. 23:52
Oscee
#4929 :: Tenebra (2006. október. 11. 20:09)
Na, a filmről pont eszembe jut egy! Ugye a spártai király, Leonidasz egyik fő szereplője a filmnek... Szóval: Spártában két király volt. Az egyik a belügyeket intézte, illetve reprezentált (minthogy a Geruszia /vének tanácsa/ kezében volt a fő hatalom). A másik csatába indult, hadakozott. Ez sajátos helyzet, hiszen nem sok királyt ismerünk a történelemben, aki saját maga vívta volna a csatáit. Ezeket a királyokat, minthogy a hellénekről beszélünk, s ők görögül beszéltek, így baszileosznak nevezték őket. Baszileosz = király. Szerintem ez egy jó választás . Van egy másik jelesebb rang is: ephorosz = felügyelő. Rendészeti feladatokat, adószedést láttak el. Ugyanakkor, minthogy Mura közlegény vagy, egyszerűen csak hoplita.... A hoplita a spártai sereg alapegysége volt. Legfőbb ismeretetőjegyük a dárda, de ugye a phalanx-t csak a makedónoktól veszik majd át. Tehát: Mura hoplita . Na, de vissza a filmhez!!! A történelmi hűség... Nagyon remélem, hogy azért nem butítják le tökig... A képregény az képregény, ez meg egy adaptáció lesz. Az adaptáció nem másolást jelent(ene), tehát kellene bele vinni kis egyediséget. Persze nem azt mondom, hogy heréljék ki, mint az Arthur király esetében is, amit megfosztottak a mitológiai mivoltától, és történelmet erőltettek rá. Összhang kell!
Nem. Adaptáció kell.
Ha úgy sikerül adaptálni, mint a Sin Cityt, nagyon frankó lesz. Nyiss ki egy Sin City képregényt. Ha a filmet leállítod bizonyos pillanatokban, akkor hajszálpontosan ugyanazt a beállításokat látod, mint a füzetben, és a szövegek is szinte teljesen megegyeznek.
Épp ez a léyeg - ha zseniális dolgot pontosan és kreatívan dolgoznak fel, akkor abból rossz nem sülhet ki.
#4929 Tenebra 2006. október. 11. 20:09
Tenebra
#4895 :: -=Mura Közlegény=- (2006. október. 11. 19:53)
Tenebra mestert hallottátok Che,msn-re mikor jössz fel?Kb 2-3napja nem láttalak.Beszélnénk a filmről meg a Spártaiakról.+Msn re kéne vmi Spártais cucc.Mármint vmi rangot tudsz mondani ami a spártaiaknál volt?+Még vmi mondatokat amiket ők mondtak?
Na, a filmről pont eszembe jut egy! Ugye a spártai király, Leonidasz egyik fő szereplője a filmnek... Szóval: Spártában két király volt. Az egyik a belügyeket intézte, illetve reprezentált (minthogy a Geruszia /vének tanácsa/ kezében volt a fő hatalom). A másik csatába indult, hadakozott. Ez sajátos helyzet, hiszen nem sok királyt ismerünk a történelemben, aki saját maga vívta volna a csatáit. Ezeket a királyokat, minthogy a hellénekről beszélünk, s ők görögül beszéltek, így baszileosznak nevezték őket. Baszileosz = király. Szerintem ez egy jó választás . Van egy másik jelesebb rang is: ephorosz = felügyelő. Rendészeti feladatokat, adószedést láttak el. Ugyanakkor, minthogy Mura közlegény vagy, egyszerűen csak hoplita.... A hoplita a spártai sereg alapegysége volt. Legfőbb ismeretetőjegyük a dárda, de ugye a phalanx-t csak a makedónoktól veszik majd át. Tehát: Mura hoplita .

Na, de vissza a filmhez!!! A történelmi hűség... Nagyon remélem, hogy azért nem butítják le tökig... A képregény az képregény, ez meg egy adaptáció lesz. Az adaptáció nem másolást jelent(ene), tehát kellene bele vinni kis egyediséget. Persze nem azt mondom, hogy heréljék ki, mint az Arthur király esetében is, amit megfosztottak a mitológiai mivoltától, és történelmet erőltettek rá. Összhang kell!
Post tenebras lux
#4895 -=Mura Közlegény=- 2006. október. 11. 19:53
-=Mura Közlegény=-
Tenebra mestert hallottátok Che,msn-re mikor jössz fel?Kb 2-3napja nem láttalak.Beszélnénk a filmről meg a Spártaiakról.+Msn re kéne vmi Spártais cucc.Mármint vmi rangot tudsz mondani ami a spártaiaknál volt?+Még vmi mondatokat amiket ők mondtak?
#4887 Tenebra 2006. október. 11. 19:44
Tenebra
Már alább írtam, hogy mi az, csak hát ti nem tudtok latinul, így nem is tűnhetett fel . Bocs! "Aut cum hoc, aut in hoc" - "Vagy ezzel, vagy ezen". Ezt nem magamtól alkottam... Ez gróf Zrínyi Miklós: Az adriai tengernek Syrena-ja című művéből van. Ebben a "Ne bántsd a magyart, az török áfium elleni orvosság" című röpiratában írja, hogy a spártai hadsereg hogyan nézett ki. S legfőbb szempontja ezen jelmondat: "Aut cum hoc, aut in hoc". E mondatot, csatakiáltást a pajzs belsejére vésték fel, hogy mikor harcol a spártai, még akkor se felejtse el. Mi ennek az értelme? Hát az, hogy a spártai hadsereg híres volt keménységéről, kevesek akadtak, akik le tudták győzni (azt hiszem, csak Nagy Sándor apja, Philipposz volt képes erre, illetve a hatalmas perzsa túlerő a szorosnál...). Ennek alapja a kiképzés volt, és az igen szigorú, már hét éves kortól való nevelés. Pont ebből következik, hogy az elvük az volt, hogy egy csatát vagy meg kell nyerni, vagy hősként kell meghalni benne. Akit hátbaszúrtak, pl., azt el sem temették, mert feltételezték, hogy menekült, s az ugye hatalmas szégyen volt. De pont ez adta, hogy a legjobbak voltak. A pajzs meg a legfontosabb volt egy hoplita számára, főleg, hogy a perzsák valóban nyilakat használtak. Ja, és miért ezen? Mert ugye a halottakat saját pajzsukon vitték haza, melyből következik, hogy nem egy koszos Buckler volt, hanem igencsak böhöm nagy volt. Ezért is sajnálom, hogy a Titan Quest oly' drága, mert ott kiélhettem volna spártás-pajzsos perverzióimat.

Ja, és a kevés szerkó. Azért az kicsit vicces számomra, képregényben is, hogy a spártaika csak úgy pucér felsőtesttel harcolnak nagyrészt. Ez nagyon gyönyörű képregényes túlzás, de a hitelességet rontja... Ha megnézünk egy szobrot, még a legegyszerűbb közkatonán is látunk minimális vértet. Na, de miért is fanyalognánk? Hát nem katarzisztikus élmény, mikor egy alig vértezett katona hősiesen beleveti magát a tömegbe? Dehogynem! Spárta... nekem ennyi elég is, és máris elélvezek! Ha a spártai-érzés átjön a filmből, akkor már nyert nálam!
Post tenebras lux