Bevallom, még sosem volt gamer laptopom (leszámítva persze a 8 éves Öreget, akit nemrég kaptam, és feltuningoltam egy kicsit), bár laptopom sem volt sok. Elsőként az egyetemi években nyúztam Toshibarátot, aki hosszú éveken át volt hű társam, és még a FIFA akkori epizódjait is elfuttatta; aztán asztali gépeket pörgettem, pár éve pedig beszereztem egy használt, kis méretű érintőképernyős Thinkpadet. Ilyen laptop-múlttal kaparintottam meg az Acer Predator Helios Neo 16S AI-t, ami kifejezetten űrtechnológia a többiekhez képest, amikhez szerencsém volt. Lássuk mit tud a Ragadozó, ha 2025-ben gyártják, 1 milliót kóstál, és odabiggyesztették a nevébe, hogy AI!

KÜLSŐ

A 16S remekül néz ki, letisztult és elegáns, első blikkre meg sem mondanánk róla, hogy ezt gamereknek szánták. A 16 hüvelykes gép 18,9mm-nél vékonyabb, mérete 36x28 cm, az alja pedig szélesebb, mint a teteje, így kis „kitüremkedés” látható hátul, ha ki van nyitva. Apropó kinyitás: ilyenkor sincs az arcunkba tolva, hogy ez egy gamer laptop, a szép nagy kijelző, egyszínű billentyűzet (mármint nincs külön WSAD dizájn), touchpad, matricák uralják a látványt.

Ami feltűnhet, az a három speckó billentyű: az egyik bal felül található, a másik a balra nyíl mellett, a jobb ctrl helyén kapott helyet, a harmadik pedig a Num Locknál van, de ezekről majd később. Bekapcsolva már megmutatkozik a gamerség: a billentyűzet RGB-színekben kezd ragyogni, ahogy a gép fedlapján található Predator logo is.

A gép oldalain rengeteg csatlakozót találunk: bal oldalon Ethernet-port, USB-A (USB 3.2 Gen 1), micro SD-olvasó és 3,5-ös jack, jobb oldalon két USB-A (USB 3.2 Gen 2, egyikük Power-off charging funkcióval), a kis "kitüremkedésen" pedig két USB-C (USB 3.2 Gen 2, egyikük Thunderbolt 4-es), egy HDMI 2.1 (HDCP támogatással), és az áramforrás csatlakozója kapott helyet. Személy szerint kedvelem, ha nincsenek a kezem ügyében kábelek, szóval ha tehetném mindent hátra dugnék be (nem úgy!), szóval ez nálam plusz pont.

acer-predator-helios-neo-16s-ai-01-pc-guru.jpg

OLED

A kijelző valami csodálatos: 2K (2560x1600) OLED-ről beszélünk, 240 Hz-es képfrissítéssel és 1 ms-os válaszidővel. A színek élénkek, a feketék szép mélyek, szóval nem lehet okunk panaszra. Na jó, ez így nem igaz, van okunk panaszra: világosabb helyeken tükröződni fog a kijelző. Hogy ennek a 400 nites fényerő (HDR-rel 500), vagy az alapból tükröződő felület, esetleg a kettő együtt az oka, nem tudom, de többször azon vettem észre magam, hogy egy jóképű ördöggel (mármint magammal) szemezek a kijelzőn. Ezzel még együtt lehet élni, de azért érdemes figyelembe venni a döntéskor. Ahogy az OLED technológiából fakadó LEHETSÉGES problémát is: ha nem megfelelően használjuk, és figyelmen kívül hagyjuk az óvintézkedéseket, MEGESHET, hogy pár év használat után el kezd beégni a képernyő. Lehet, hogy semmi sem történik, de ez is benne van a pakliban, kizárni nem lehet sajnos.

BELSŐ

A tesztpéldányban Core Ultra 9 275HX processzor volt, 32GB 6400MHz-es DDR5 memóriával, 1TB SSD és egy laptopokba szánt RTX 5070 Ti (12GB GDDR7) társaságában. A feladatkezelőben észrevettem egy NPU-t is, amivel eddig nem találkoztam: ez nem más, mint egy külön AI-gyorsító egység, amit akkor használ a gép, ha lokálisan futtatunk AI/ML műveleteket (valós idejű kép- vagy beszédfeldolgozást). A gyors processzor és 32GB DDR5 RAM párosa úgy teszi a dolgát, ahogy kell: nincs lassulás, nincs homokórázás, minden gyors és pontos, ha esetleg munkára használnánk a lapost. Nálam ez böngészést, szöveg-, kép- és videószerkesztést jelent, de egyikkel sem volt. Persze aki ilyen gépet vesz, valószínűleg inkább játékra fogja használni, amit három címmel teszteltem: Cyberpunk 2077, Marvel’s Spider-Man 2, és Hell is Us demó. De nem csak úgy egyből, de nem ám!

Mielőtt bármelyiket elindítanánk, érdemes rátenyerelni a Num Lock helyén található Predator-logós gombra: ez hívja elő a "PredatorSense" nevű alkalmazást, ahol visszajelzést kapunk a gép aktuális állapotáról, valamint részletesen beállíthatunk rajta mindent IS. Összesen három forgatókönyv közül választhatunk: Csendes alkalom, Napi használat, Játék. Ezeken felül különböző rendszer üzemmódokkal bűvészkedhetünk, szabályozhatjuk a ventiket, beállíthatjuk a billentyűzet világítását, a hangprofilokat, stb.

Ezen felül a GPU működését, az akksit és töltést, a képernyőt (itt érdemes bekapcsolni a sötét módot, a képernyőkímélőt és a tálca automatikus elrejtését is, elkerülvén az esetleges beégést), és még a rendszerindítást is testre szabhatjuk. Játék előtt átállítottam "Játék"-ra a forgatókönyvet, és "Turbo"-ra a rendszer üzemmódot.

acer-predator-helios-neo-16s-ai-02-pc-guru.jpg

JÁTÉK AZ ÉLET

Hallható jelei vannak annak, ha elindítunk egy-egy játékot: a ventik jócskán felpörögnek, és hátrafelé lökik a levegő nagy részét, no meg két oldalra. A Cyberpunk 2077-et manapság már egy krumplin is el lehet futtatni, ha a megfelelő beállítás-kombót használjuk, így túl sok izgalmat nem tartogatott a benchmark még úgy sem, hogy mindent maxra húztam, ami meglepett, hogy low, medium ray tracinggel is már el lehetett érni a 70/60 FPS-t. A Marvel’s Spider-Man 2 rengeteget fejlődött a megjelenése óta, így nem okozott gondot a gépnek, sőt magas sugárkövetéssel is egész kellemesen futott. Ezeknél azonban sokkal jobban izgatott a Hell is Us demója, ami korábban már az intrónál kifagyott RTX 50-es kártyák esetén, úgyhogy meglepődve vettem észre, hogy itt nincs ilyen probléma. Mindent ultrára húzva, kikapcsolt DLSS-sel is 40-50 FPS-sel futott a játék. Le a kalappal!

Mit mond mindez számunkra? Annyit, hogy a gép valószínűleg remekül futtatja majd a legújabb játékokat is, kikapcsolt ray tracinggel és DLSS Quality-vel nem lesz gond egyik címnél sem, sőt néhánynál a sugárkövetést is bekapcsolhatjuk. VISZONT! Nagyon fontos, hogy játék közben a ventik piszok hangosak, mindenképp érdemes fejhallgatót/fülest használni, különben nagyon magasra kéne tekerni a hangerőt, de az meg nem túl komfortos. Egyébként játék közben a billentyűzet is melegszik, de pont nem éri el azt a hőfokot, ami zavarna minket, a touchpad körüli rész pedig kifejezetten hűvös marad.

acer-predator-helios-neo-16s-ai-03-pc-guru.jpg

AKKSI AZ MI?

Nem ejtettem még szót az akkumulátorról: a 16S AI-ban mindössze egy 76 Wh-s, 4-cellás akksi kapott helyett, ami  a hivatalos leírás szerint "akár 5 óra üzemidőt" is tud. Nem nagyon látom, hogyan, esetleg ha bekapcsolja az ember, nem nyúl hozzá, és bekapcsol a képernyőkímélő, ergo kikapcsol a kijelző? Én ugyanis mindent minimumra véve, és kikapcsolva is csak szűk 3 órát tudtam kihozni a gépből átlagos felhasználással: böngészéssel, szövegszerkesztéssel, zenehallgatással és egy kis képszerkesztéssel. Apropó szövegszerkesztés: a billentyűzet nagyon kényelmes, vakongépeléshez is tökéletes, minden ott van, ahol lennie kell.

Ez a szűk 3 óra viszont nem túl acélos teljesítmény, ami nemcsak az akksi hibája: maga az OLED kijelző szívja el az energiát, a 240 Hz-es frissítésével. Ugyebár ezt könnyen lehetne orvosolni, ha kevesebbre állíthatnánk, 120-ra, neadjisten' 60-ra, de NEM LEHET ÁTÁLLÍTANI. Nem csalás, nem ámítás, a 16S AI-ban nem lehet átállítani a képfrissítést, sem a Windows-ban, sem az Nvidia Appban. Érthetetlen, ha engem kérdeztek.

acer-predator-helios-neo-16s-ai-05-pc-guru.jpg

AZ MI AZ MI?

Amiket még érdemes megemlítenünk: a fullHD webkamerát, a hangszórókat és az AI-funkciókat. Egy biztos: nem ezzel a webkamerával fogunk filmet forgatni, sima videóhívásokhoz elmegy, de elég szemcsés a képe, és a hangminőség sem túl acélos. A hangszórók viszont korrektül szólnak, köszönhetően a különböző hangprofiloknak, úgyhogy átlagos felhasználásra bőven jók lesznek. Az AI-funkciókat viszont nem sikerült tesztelnem, a hivatalos leírás szerint "egyes feladatok, például a háttéreltávolítás és a hangoptimalizálás áthelyeződnek az NPU-ra a zökkenőmentes streamelés érdekében". Szerintem sokan NPU nélkül is tudnak streamelni, úgyhogy ezt inkább hangzatos marketingszövegnek veszem.

VÉGSZÓ

Az Acer Predator Helios Neo 16S AI egy remek gamer laptop, nagyon gyors, gyönyörű a képe, kényelmes a használata és elegáns a külseje, egyeseket viszont zavarhat a kijelző tükröződő felülete, a ventik hangja, és a rövid akksi idő. No meg ott van az ára is, ami jelenleg 1 145 900 Ft-nál kezdődik. Ennyiért egyébként ez a "legolcsóbb" ilyen képessűg laptop, hasonló procisat már 900 ezer forinttól kapunk, de abban "csak" 16GB RAM és sima 5070 van. Száz szónak is egy a vége: élmény volt a tesztelés, de amíg nem vagyok utazó porszívóügynök, maradok az asztali gépeknél!

A laptopól nemsokára videótesztet is láthattok, tartsatok velünk akkor is!