Jóbarátom tudja rólam, hogy kedvelem a kütyüket, így aztán nem is volt kérdés, hogy kire hagyományozza a régi laptopját, amivel már nem akart foglalkozni, ezúton is köszönöm szépen! Az őrületes gamer gép nem más, mint egy ROG Strix GL553VE, amit 2017. magasságában dobott a piacra az Asus. A pontos specifikációi az alábbiak:
- i7-7700HQ
- 32GB RAM
- GTX 1050 Ti
- 256GB m.2 SSD
- 1TB HDD
- optikai meghajtó
- Wi-Fi 4, Bluetooth 4.0
Az elmúlt évek viszont nyomot hagytak rajta: kiesett D-betű, süvítő venti, haldokló merevlemez, szóval amint megkaptam, már kezdett is formálódni a terv a fejemben, hogyan hozom használható állapotba.
Első körben rendeltem Aliexpressről egy új D-betűt, ami meglepően könnyen ment: megrendelés után be kellett fotóznom a kiesett darabot és a teljes billentyűzetet az eladónak, aki ezek alapján valahogy beazonosította a kis billentyű-raktárában (?), megköszönte a fotókat, majd eltűnt a beszélgetésből. Akkor még csak remélni tudtam, hogy nem átverés áldozata lettem.
Ezek után a haldokló merevlemez következett: korábban már legendákat hallottam olyan HDD-keretekről, amiket laptopokba lehet szerelni a lemezolvasó helyére. Mivel utóbbira nem, előbbire viszont szükségem volt, ezért rendeltem egy slim változatot, ezt már itthonról.
Az nem volt kérdés, hogy szét fogom szedni a gépet, és kitisztítom, sőt újra is pasztázom a procinál és a grafikus chipnél, igen ám, de thermal padek is vannak benne, netes kereséseim alapján 1 mm-esek, szóval ebből is rendeltem, szintén itthonról. Miután minden alkatrész megérkezett/elmentem értük, nekiugrottam az őrületes szerelésnek.
Korábban még csak 2 laptopot szedtem szét és raktam össze, szóval nem nevezném magam szakértőnek, ezt a modellt viszont nagyon egyszerű volt szétkapni, minden ott volt, ahol lennie kellett, semmi sem tört, semmi sem hajlott rossz irányba. Miután szétcsavaroztam a gépet, a takarítás következett: kis kézi porszívóval, ecsettel és bizonyos pontokon izopropil alkohollal.
Amikor minden csillogott-villogott, jött a számomra nehéz feladat, mivel még sosem csináltam ilyesmit: a thermal padek megfelelő méretre vágása. Egy sniccerrel és egy vonalzóval viszont ez sem volt para, fel is ragasztottam őket a helyükre, utána viszont kínszenvedés volt eltávolítani a fóliákat a kis darabokról, ha valaki tud erre valami tuti megoldást, azt megköszönném kommentben.
Miután a thermal padek a helyükre kerültek, újrapasztáztam a procit és a videókártyát, és helyére csavaroztam a hűtőbordát. Kiszereltem a merevlemezt, és a helyére egy itthon kallódó 240 gigás SSD-t pattintottam, majd az optikai meghajtót operáltam ki, és ment a helyére a HDD keret, benne egy másik kallódó 240 gigás SSD-vel.
A terveim között szerepelt még egy új akkumulátor is, de ezt inkább elvetettem, mert 10-15 ezertől kezdődnek a noname utángyártott vackok, ennyit meg nem szántam a dologra. Miután végeztem a többi alkatrész helyérecsavarozásával, és összepattintottam a gépet, izgatottan nyomtam meg a bekapcsológombot.
Akár hiszitek, akár nem, elsőre működött minden! Csendesebb lett a gép, látszódott mind a három SSD (1 ami alapból benne volt, 1 a HDD helyén, és 1 az optikai meghajtó helyén), úgyhogy nem volt más hátra, mint a cseresznye a torta tetején: az idő közben Kínából megérkező D gomb helyére pattintása! Nem vert át tehát a kedves kínai billentyűzetes, tökéletes billentyűt küldött, nem is értem hogy a fenébe. Van egy nagy titkos billentyű-raktár, ahol a világ összes laptopjához tartanak billentyűt, bármilyen régi is legyen...?
A másik cseresznye pedig a Windows-telepítés volt, több körben, mert nem elégedtem meg a Win 10-zel, Win 11-et szerettem volna, az meg nem megy fel csak úgy magától egy 7. generációs processzorra. A lényeg, hogy megoldottam (semmi ördöngősség, sima parancssori parancs), és most gyönyörködhetek a laptopomban.
Persze joggal kérdezhetitek, mire képes, már ami a játékokat illeti. Természetesen egyből feltelepítettem rá pár klasszikust (Half-Life 2, Star Wars: Jedi Knight 2), és néhány újabb címet is (Balatro, Tomb Raider I-III Remastered). Minden gyönyörűen fut, persze a venti hangosabban fújja kifelé a meleget játék közben, de ez benne van a pakliban, még a modern laptopoknál is. Egy valami viszont nem tetszik: a Mafia 2 max grafikai beállításokon, bekapcsolt PhysX-szel nem hozza a 60 FPS-t. Ejnye!
Ezt leszámítva viszont nem volt gond, minden működik mint az álom, és ha épp nem játszom, a venti sem elviselhetetlen. Ugyan lenne még hová fejlődni (erősebb Wi-Fi kártya, új akksi, stb.), de szöveg- és képszerkesztéshez így is tökéletes, úgyhogy lényegében pár ezerből lett egy felújított laptopom. Örüljetek velem együtt!