Az alternatív zene
Az alternatív zenére mindig is az volt a jellemző, hogy szembe ment a tömegízléssel, és megteremtette saját világát. A különféle underground színterek a mai napig meghatározzák azt, hogyan gondolkodunk a független zenéről – gondoljunk csak a korábbi hazai zenei klubok életére vagy a fanzine-ek világára.
A BigBandi kínálatában elérhető zenei kiadványok segítenek életben tartani az alternatív zene köré épülő különleges hangulatot és hagyományt. Mindeközben pedig a hangsúly a fizikai formátumon marad, ami megmutatja, hogy ez sokkal több, mint nosztalgia – kulturális lenyomatot is jelent.
Különbség modern és hagyományos zene között
A jelenkor technológiai központú, streaming-alapú világával szemben rendkívül izgalmas az, hogy az analóg kiadványok kézzelfogható, szerkesztett, gondozott médiumok. A lemezek és kazetták varázsát éppen az adja, hogy nem frissíthetők és nem optimalizálhatók. Ha hibát, zajokat vagy szalagkopást tapasztalunk, az a későbbiekben a hangzás részévé válik és a zenehallgatás élményének egyik eszköze lesz.
Ezzel szemben a digitális világban mindent meg lehet szerkeszteni úgy, hogy tökéletes legyen.
Digitális vs. analóg?
Bár jól szembe lehet állítani a zenehallgatás kétféle módját, korántsem ellensége a digitalizáció az analóg zenének. A technológia lehetővé teszi a régi médiumok archiválását, újrakeverését vagy újrafeldolgozását, aminek a végeredménye egy digitális-analóg szimbiózis, amellyel a régiek új, modernebb köntösben térhetnek vissza.
Mindennek köszönhetően nem kell kompromisszumot kötnünk, ha szeretnénk, digitálisan is, és akár bakeliten is hallgathatjuk kedvenceinket.
Az alternatív zene múltja
A hazai alternatív zenekarok a rendszerváltás előtt is rendkívül sokszínűek voltak. Az egyes formációk nemcsak hangzásban, hanem gondolkodásban is más vonalat képviseltek. Igen gyakran házi stúdiókban rögzítették dalaikat, terjesztésüket pedig független csatornákon keresztül oldották meg.
Erre nyújtottak lehetőséget a kézzel másolt kazetták és a fanzine-ok, melyek mára a további zenei dokumentumokkal – plakátok, koncertfelvételek, zenei kiadványok – valódi kulturális kincseket jelentenek. Ezek a kincsek pedig sajátos módon ábrázolják egy letűnt kor inspiráló zenei világát.
A mai kor nagy feladatai közé tartozik tehát ennek az örökségnek a méltó megőrzése, hallgatóként vagy zenészként pedig annak a kihívásnak a legyőzése, amit a digitalizáció és az analóg hangzás harmóniába terelése jelent.