Ma már komoly dilemmát okozhat, hogy az ember klasszikus órát viseljen vagy pedig okosórát. Mindkettő lehet elegáns, csak az egyik sokkal több funkciót kínál és kvázi nemcsak aktivitásmérőként pihen a csuklódon, hanem szinte egy okostelefont kapsz, csak viselhető formában. Persze ez nyilván hozza magával azt is, hogy tölteni kell, mert 1-2 nap után lemerül, míg egy klasszikus órával nem kell bajlódnod: reggel felcsatolod és kész, egész nap jó szolgálatot tesz, ha látni szeretnéd, hogy pontosan mennyi is az idő. Viszont itt jöhetnek a képbe azok az okosórák, amelyek direkt úgy lettek megtervezve, hogy mindent tudjanak, amit elvárnál egy ilyen készüléktől, ugyanakkor dizájnban inkább hasonlítsanak egy elegáns luxus-termékhez – mázli, hogy a Samsung Galaxy Watch Classic órái pontosan ilyenek. Meg is néztük a legújabbat!
A Samsung Galaxy Watch8 Classic járt nálam és be kell valljam, eddig ennek a kialakítása fogott meg a legjobban. 46 mm-es, 63,5 grammos órát kapunk Super AMOLED, 1,34 hüvelykes (438x438) kijelzővel és ami a legjobb hír: a Classic modell visszahozza a forgatható lünettát, azaz keretet, de immár egy finomabb, modernizált változatban, mely komfortosabb kezelést biztosít. Én nem vagyok ellenére az ujjal való navigálásnak, de tény, hogy esős időben sokkal inkább érdemes a forgatható keretet használni, mert vizes ujjal macerás lehet a dolog. Ez tehát egy hatalmas piros pont a Samsungnak, de persze a lényeg ismét a motorháztető alatt lapul. 2GB memóriát kapunk, emellé pedig egész masszív, 64GB-os tárhelyet, amire nyugodtan pakolhatunk képeket, zenéket, satöbbit, emellett pedig a dizájnos Gyorsgombbal azonnal elérhetünk bármit. Itt azonban nem mehetek el szó nélkül amellett, hogy a Watch6/7-hez képest visszalépés történt a felbontást tekintve: akkor még 480x480-as felbontást kaptunk, most csak 438x438 jutott – ugyanakkor a fényerőt tekintve előreléptünk egy szép nagyot. Az AMOLED panel akár 3000 nit fényerőt is elérhet, amely jelentős javulás a Watch 7‑hez képest. Teszteltem szikrázó napsütésben és a végeredmény parádés: kristálytisztán látható a kijelző és különösen kültéri használatnál ez hatalmas előnyt jelenthet. Az Always On bekapcsolva hagyásával lényegében bármilyen helyzetben jól látható minden, bár én ezt a funkciót általában 1-2 óra után ki szoktam kapcsolni.
Hogy miért? Természetesen azért, hogy spóroljak az üzemidővel és ne kelljen naponta töltőre tenni az órát. A Galaxy Watch8 az előd, Watch7 belső kialakítását viszi tovább, tehát itt is Exynos W1000 processzort kapunk, a vékonyabb dizájn ellenére pedig az akkumulátor nagyságrendileg megegyezik a Watch6/7 modellekkel, tehát kb. 40–44 órás üzemidőt lehet várni tőle – aktív használat mellett (bekapcsolt Always On társaságában) nagyjából 28-30 órát bír. Sajnos az akkumulátort tekintve nem történt olyan nagy előrelépés, mint vártuk volna. Mint említettem, az Always On kikapcsolásával tovább bírja, de ez messze nem az a szint, amit vártam. Mindent be tudsz állítani a Galaxy Wearable alkalmazásban, emellé még a Samsung Health kell (mindkettőt megtalálod a Google Play Áruházban!), és ennyi – nekem mindkettő már alapból fenn volt a telefonomon, úgyhogy örültem neki, hogy nem kell alkalmazások letöltögetésével bajlódnom. A funkciókat tekintve ismét rengeteg mindent kapunk. Hőmérséklet-érzékelő, Gyorsulásmérő, Barométer, Giroszkópos érzékelő, Geomágneses érzékelő, Fényérzékelő, 3D Hall-érzékelő, sőt, a Samsung BioActive érzékelővel (Optikai biojel érzékelő + Elektromos szívérzékelő + Bioelektromos impedancia analízis) aztán a legapróbb részletekig leellenőrizhetjük az egészségünket.
Az érzékelő antioxidáns indexet is mér, ehhez csupán a hüvelykujjad kell ráhelyezni és máris meghatározza az étrendedben lévő gyümölcsök és zöldségek egyensúlyát. A készülék a Wear OS 6 operációs rendszert futtatja a Samsung saját One UI 8 Watch felületével, amely gördülékeny, gyors, és az új generációs alkalmazás‑UI‑t használja. A Google Gemini támogatás lehetővé teszi a komplex, több lépéses hangutasításokat, az AI‑asszisztens pedig ugyanúgy rendelkezésre áll, mint a Samsung okostelefonjainál. Számomra a legnagyobb pozitívum egyértelműen a rendkívül magas fényerő (3000 nit), amivel akkor is tisztán látnád a kijelzőt, ha melletted épp becsapódna egy atombomba. Valahogy a szoftveres oldal is simábbnak, gördülékenyebbnek érződik – ha nem is a Watch7-tel összevetve, de mondjuk a Watch6 mellé állítva tisztán látszik, hogy jóval gyorsabb és fluidabb a menüben való navigálás. Olyan, mint mikor egy játék kap egy 60FPS upgrade-et. Éppen ezért ha neked az üzemidő a fontos egy okosóránál, akkor egyelőre nem sürgős a váltás: a Galaxy Watch6/7 ugyanezt hozza és olcsóbb is. Ha viszont lázba hoz az új dizájn, a jobb szenzorok, a szemkápráztató 3000 nit fényerő és az AI‑asszisztens, akkor megéri lecsapni rá.
A Galaxy Watch8 Classic a Samsungnál 229 989 Ft-ért megvehető.
Elérhető fekete és fehér színben.
A teszthez használt készüléket a Samsung biztosította. Köszönjük!