Talán nektek is feltűnt már, hogy az elmúlt években mennyire ellenségesek lettek a nagyobb stúdiók és kiadók a játékosokkal szemben, holott épp az lenne a fő feladatuk, hogy kiszolgálják a vásárlók igényeit – végtére is tőlük származik a bevétel, nemde? Jelen pillanatban az a felállás, hogy ha valaki fel mer szólalni a neki nem tetsző dolgok ellen, akkor egyből ráaggatják a „bigott”, „rasszista”, „nőgyűlölő” és a hasonlóan pejoratív jelzőket, ami abban az esetben persze érthető, ha valóban úgy viselkedik az illető, ám mostanra akkor is rendre ez történik, ha netán konstruktív kritikát fogalmaz meg valaki az adott produkcióval kapcsolatban.
Jó példa erre az október végén megjelent Dragon Age: The Veilguard, melynek kapcsán többen is kifejtették, hogy nem feltétlenül Taash nemi identitásával van probléma (korábban is voltak queer karakterek a szériában, mégsem gyújtotta fel senki a BioWare székházát), hanem az immerziót megtörő modern nyelvezettel (ha 15 alkalommal nem hangzik el a programban a „nembináris” szó, akkor egyszer sem), valamint azzal, hogy a sárkányvadász teljes személyiségét erre az egy dologra húzták fel a készítők. A franchise korábbi írója, David Gaider például egyenesen „turistáknak” nevezte azokat, akik negatív kritikával illették a programot – véleményem szerint nem így kell kezelni azokat a rajongókat, akik az Origins-szel szerették meg a sorozatot.
Mindehhez pedig a nagy nyugati gaming portálok is asszisztálnak, hiszen szinte nem telik el úgy nap, hogy ne jelenjen meg olyan cikk, ami a játékosokat becsmérli – tisztán emlékszem, hogy egy korábbi Game Rant cikkben az író szó szerint idiótáknak nevezte azokat, akiknek nem nyerték el a tetszésüket a Dead Space remake gendersemleges mosdói. Ezek után nem annyira meglepő, hogy míg sok AAA játék földbe áll a kasszáknál (a The Veilguard mellett akár a Suicide Squad: Kill the Justice League-et és a Star Wars Outlaws-t is felhozatnánk példaként), addig az olyan, keletről érkezett címek készítői, mint a Stellar Blade és a Black Myth: Wukong, valósággal fürdenek a pénzben, nem mellesleg a játékaik is kiváló fogadtatásra leltek az emberek körében. Ezt a témát igyekszik körbejárni a korábban a Microsoft Games Studios executive producereként tevékenykedő Laura Fryer a legújabb videójában, rámutatva arra, hogy mennyire elvesztették a cégek a kapcsolatukat a valósággal.
A Gears of War producere szerint a játékipar nagyjai már szinte egyáltalán nem figyelnek a rajongói visszajelzésekre (sőt, sok esetben támadásnak vélik őket), ehelyett inkább egy buborékot húztak maguk köré, ahol minden szép és jó. Kiemelte továbbá, hogy mindehhez az újságírók is segítő kezet nyújtanak, hiszen rendre elismerően nyilatkoznak a nagyobb címekről – itt most szintén a legújabb Dragon Age-et kell megidéznem, amire valósággal záporoztak a 8-9, esetenként 10 pontos értékelések, és szinte minden tesztben szerepelt a „BioWare visszatért a formulához” mondat, ami kicsit olyan, mintha maga a stúdió kérte volna, hogy ezek a szavak mindenképp kerüljenek bele a cikkekbe. Laura Fryer úgy véli, hogy ez a fajta „pozitív toxikusság” borzasztóan káros hatással van a videójátékokra, a folyamatos „bólogatásnak” köszönhetően pedig a cégeknek már halvány fogalmuk sincs arról, hogy mi kell a játékosoknak – a Ubisoft ugyebár ezt be is vallotta nemrég. Tekintve, hogy idén számos olyan alkotás megbukott, amihez nagy reményeket fűzött a kiadó (tippre az Assassin's Creed Shadows is így fog járni), előbb vagy utóbb muszáj lesz felébredniük a fejeseknek, a kérdés csak az, hogy mikor fog ez bekövetkezni.
" holott épp az lenne a fő feladatuk, hogy kiszolgálják a vásárlók igényeit"
jó reggelt, ez nem egy rakéta tudomány, a hétköznapi játékos csak játszani akar, kikapcsolódni, belemerülni egy kitalált történetbe/világba ami csak felületesen vagy egyáltalán nem kötődik a való világhoz.
azt már meg se említem mikor maguk a játék fejlesztők esnek neki inzultálni a vásárlóikat, lásd néhány concord fejlesztő megnyilvánulását.