Amióta a Netflix-modellt követő Xbox Game Pass meghonosította az előfizetéses szolgáltatásban tucatjával "bérelhető" videojátékokat, érezhető volt, hogy nagy változás elé néz a játékipar – elvégre a Netflix és a többi streamingszolgáltató is kinyírta lényegében a kábeltévét. Néhányan beálltak a sorba, páran el is hasaltak, mások azonban sikeresen vették át ezt a modellt, ám a kérdés nem változott: fenntartható ez hosszú távon a Microsoft feneketlen pénzforrásai nélkül? Nem lehetetleníti ez el a hagyományosan megjelenő játékokat? És milyen hatással van a rendszer az előfizetésekben rajtoló játékok saját eladásaira?
A Microsoft múlt heti nagy, 9000 főt érintő elbocsátási hulláma miatt újra forró lett ez a kérdés, és olyan prominens nevek szólaltak fel a Game Pass és társai ellen, mint Raphael Colantonio, az Arkane Studios alapítója. Colantonio nyíltan vállalta véleményét: szerinte nem fenntartható a Game Pass-modell, amikor pedig a Microsoft elzárja a pénzcsapot, a valóság pofonja mindenkinek nagyon fog csípni. Az úriember nem hiszi, hogy az előfizetéses játékkönyvtárak mellett megférhet a hagyományos eladási modell: a Game Pass vagy kiszorít mindent a piacról, vagy maga dől be előbb-utóbb.
Nos, ezzel a véleménnyel egyáltalán nem ért egyet a Circana jól ismert iparági elemzője, Mat Piscatella.
The top 10 live service games sucking nearly half of all gaming hours from the PS and XBX ecosystems before any other game can even get a taste is a far bigger threat than the sub model imo but what do I know.
— Mat Piscatella (@matpiscatella.bsky.social) 9 July 2025 at 15:51
Piscatella egy Bluesky threadben elárulta, hogy az ő meglátásai szerint egyáltalán nem az Xbox Game Pass, PlayStation Plus és a hozzájuk hasonló előfizetéses modellek azok a mumusok, amiktől félnünk kéne: az igazán nagy problémát a legnépszerűbb live service játékok jelentik. Mert habár mind a fogyasztók, mind pedig a fejlesztők számára nyilvánvaló előnyei és hátrányai vannak a havidíjas szolgáltatásoknak, ami igazán ellehetetleníti a frissen érkező új játékok sikerét, az az 10 legnépszerűbb live service cím, ami a PlayStation és Xbox konzoljain kiteszi az összesített játékidő felét.
Igen, ez azt jelenti, hogy mindössze 10 olyan gyakran free-to-play címek, mint a Fortnite, a Minecraft, a Roblox, a Call of Duty vagy a Marvel Rivals, már azelőtt elnyelik a vásárlóképes felhasználók játékkal töltött idejét, hogy más játékoknak bármiféle esélyük lenne a kondérhoz szagolni. Ez az, ami miatt a Sony Interactive Entertainment is ráerőltette a sztárstúdióira a live service játékok fejlesztését (javarészt sikertelenül), és ez az a tényező, amitől a más játékokat fejlesztő stúdióknak és kiadóknak igazán tartaniuk kellene. Legalábbis Mat Piscatella szerint.
Borítóképek forrása: Xbox