Aki nem egy kő alatt töltötte az elmúlt néhány napot, az bizonyára értesült a Microsoft legújabb leépítéseiről, amiknek többek között a Perfect Dark reboot (valamint az azt fejlesztő The Initiative), a Forza Motorsport, a ZeniMax Online Studios hét évig készült MMO-ja és az Everwild is áldozatául esett. A döntés ráadásul a játékipari legenda, John Romero FPS-ét is érinti, jelen állás szerint pedig a teljes Romero Games az enyészeté lett, szóval nem túlzás azt állítani, hogy sötét napok voltak ezek a játékiparban – és ki tudja, hol van még a vége? Óriási hullámok tornyosulnak tehát az Xbox körül, egy sokat bizonyított fejlesztő azonban úgy gondolja, épp csak a lényegről nem esett szó a kirúgások közepette, ez pedig nem más, mint a vállalat előfizetéses szolgáltatása, a Game Pass.

xbox-game-pass-microsoft.jpg

A kép forrása: Xbox

Raphael Colantonio, az Arkane Studios (Dishonored, Prey, Deathloop) alapítója egy X-en közzétett posztban (köszönjük, Insider Gaming!) a szobában tartózkodó elefántként jellemezte a Game Pass-t, egy kérdésre reagálva pedig bővebben is kifejtette, miért tartja károsnak ezt az üzleti modellt.

„Úgy gondolom, hogy a Game Pass egy fenntarthatatlan modell, amely egyre nagyobb kárt okoz az iparágnak, és amelyet a Microsoft végtelen pénze támogat, ám eljön az idő, amikor a valóság kioszt egy jókora pofont. Nem hiszem, hogy a GP más modellekkel együtt létezhet, tehát vagy mindenki mást kiszorít a piacról, vagy [a Microsoft] előbb-utóbb feladja” – fogalmazott az immár a WolfEye Studios kötelékét erősítő dizájner.

Nem sokkal később Michael Douse, a Larian Studios kiadói igazgatója is beszállt a diskurzusba, aláhúzva, hogy szerinte hiába dobálóznak az emberek a „végtelen pénz” fogalmával, szerinte ennek semmi értelme, éppen ezért eljön majd az a pillanat, amikor elzárulnak a csapok. Mindkét szakember egyetért abban, hogy a marketingszöveggel ellentétben a Game Pass nagyon is „kannibalizálja” az eladásokat (az id Software tudna erről mesélni a DOOM: The Dark Ages kapcsán), éppen ezért csak a kisebb indie csapatok profitálhatnak a konstrukcióból, hiszen egy előfizetéses szolgáltatás jóval kevesebb kockázattal jár, mint a hagyományos megjelenés. Szerintetek is hibás a Microsoft és az Xbox koncepciója, vagy örültök, hogy olcsóbban tudjátok nyüstölni a 60-70 dolláros AAA címeket?

A borítóképek forrása: Arkane Studios