Az az igazság, hogy sosem voltam sem a hagyományos, sem a gamer laptopok elkötelezett rajongója. Aláírom, hogy vannak helyzetek, amikor jól jönnek és bizonyos tulajdonságaik rendkívül hasznossá válnak, de legyen szó akár munkáról, akár szórakozásról, sosem tudtam egy jó PC fölé helyezni egy laptopot.
Épp ezért kaptam az alkalmon, amikor az MSI rám írt, és azt mondta, hogy elküldenék az egyik legújabb, egyben legerősebb gamer laptopjukat, hogy próbáljam ki, írjak róla véleményt. Úgy gondoltam, hogy ha egy zsír új, technikailag az abszolút csúcsot képviselő gamer laptop sem tud majd meggyőzni a kategória létjogosultságáról, akkor semmi. A tesztidőszak végére pedig arra jutottam, hogy… Ne szaladjunk ennyire előre, menjünk szépen sorban, lássuk mit tud az MSI Raider A18 HX A9W!
Két új erőmű
Két új típussal érkezett az új termékcsalád. Mindkettő a gamerek legvadabb álmát hivatott valóra váltani, ám az egyik még a csúcsra is rápakol kicsit. Mintha valakinek nem lenne elég, hogy megmássza az Everestet, még el is kezd ugrálni a csúcson.
Az MSI Raider A18 HX A9WJG és az MSI Raider A18 HX A9WIG sok tekintetben ugyanaz a gép, eltérést a VGA, a kijelző, na meg persze az árcédula területén mutatnak. A teszt során a brutálisabb és erősebb modellt használhattam, amit innen is köszönök az MSI-nak!
Az MSI Raider A18 HX A9WJG specifikációja:
- Proci: AMD Ryzen 9 9955HX3D
- VGA: NVIDIA GeForce RTX 5090 24 GB
- RAM: 64 GB DDR5
- Tárhely: 2 TB SSD
- Kijelző: 18” UHD+ (3840x2400), MiniLED, 120Hz
- Portok: 2 db USB-A 3.2 Gen1, 1 db USB-A 3.2 Gen2, 2db USB-C, 1db SD olvasó, 1 db HDMI 2.1, 1 db Ethernet, 1 db 3.5mm Audio Jack
- Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 7 és Bluetooth 5.4
- Kamera: 1080p 30 fps
- Méret: 404 x 307.5 x 24-32.05 mm
- Súly: 3,6 kg
Az MSI Raider A18 HX A9WIG specifikációja:
- Proci: AMD Ryzen 9 9955HX3D
- VGA: NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB
- RAM: 64 GB DDR5
- Tárhely: 2 TB SSD
- Kijelző: 18” UHD+ (3840x2400), MiniLED, 120Hz
- Portok: 2 db USB-A 3.2 Gen1, 1 db USB-A 3.2 Gen2, 2db USB-C, 1db SD olvasó, 1 db HDMI 2.1, 1 db Ethernet, 1 db 3.5mm Audio Jack
- Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 7 és Bluetooth 5.4
- Kamera: 1080p 30 fps
- Méret: 404 x 307.5 x 24-32.05 mm
- Súly: 3,6 kg
Ez egy önvédelmi eszköz
A laptopról már ránézésre is az jön le, hogy ebben egy erőmű dolgozik. Megkapta a “szokásos gamer dizájnt”, tudjátok, az erős ívekkel, erős sarkokkal dolgozó fekete alapot, ami vörös betétek dobnak fel, meg persze a nagy MSI logó, aminek saját RGB világítása van a kijelző hátulján. Utóbbi szerintem remekül mutat, az MSI-féle sárkány már egy jól ismert, bejáratott, menő és minőséget sugalló logó, de a teljes dizájn nekem már unalmas.
Ez persze lehet egyéni ízlés dolga is, de ez a fajta vad dizájn és vad színezés valahogy már nem az én világom. Én szívesebben látnék egy olyan gamer erőművet, ami letisztult, elegáns megjelenést kölcsönöz. Na ez nem az, de aláírom, hogy sokan vannak, akiknek meg pont ez jön be.
Ami viszont már jóval kevesebbek tetszését nyeri majd el, az a laptop mérete és legfőképp a súlya. A gép már a dobozát felnyitva is óriási, 404 x 307.5 x 24-32.05 mm-rel dolgozik, ami elképesztően nagy egy laptophoz mérve. Akárcsak a 3,6 kilós súly! A kettő együtt egy önvédelmi eszközzé teszi a laptopot, amit kényelmesen szállítani… Nem mondom, hogy lehetetlen, de nem ez az a gamer laptop, ami csak úgy becsusszan a táskádba, és bárhol kényelmesen használni tudod.
Hibátlan megjelenítés, egy darabig
A brutális méretet persze indokolja a vaskos belső, amiről bővebben picit később, meg persze a nagy kijelző is. 18 hüvelykes, azaz 45,72 centis kijelzőt kapunk, méghozzá 4K-s felbontás mellett (3840x2400), Mini-LED technológiával, 120 Hz-es képfrissítéssel.
Aki nem találkozott volna még Mini-LED panellel, annak annyit kell tudnia, hogy a technológia hasonló, mint az OLED panelek esetében, ám míg az OLED monitorok a tűéles kontrasztban és a szép feketékben domborítanak nagyot, addig a Mini-LED panelek inkább a nagyobb fényerejükről és jobb HDR teljesítményükről híresek. Na meg persze olcsóbbak is, ami például nem utolsó szempont ennél a laptopnál sem. A legtöbb játékhoz tökéletes ez a panel, ugyanakkor az is biztos, hogy aki kompetitív játékokat szeretne játszani, mondjuk LoL-t vagy CS-t, annak kevés lesz a 120 Hz, sokkal inkább kellett volna a 144.
Ami már egy jóval fájóbb pontja a gépnek, az az aksija. Nehéz és vaskos a gép, az aksi ezek ellenére is csalódást keltő. Aktív használat mellett átlag másfél órát bír, ami édeskevés munkához és szórakozáshoz is. Szinte folyamatosan igényli a gép a tápellátást, ami még inkább csökkenti a laptop használatának kényelmét.
Na jó, de mit is tud ez a gép valójában?
Lehet, hogy nagy és nehéz, de azt meg kell hagyni, hogy az MSI nem spórolt az erővel. Kötve hiszem, hogy létezik ettől erősebb gamer laptop jelenleg a piacon, tekintve, hogy az AMD Ryzen 9 9955HX3D a piac legerősebb mobil processzora és úgy gondolom, hogy az RTX 5080 és 5090 kártyákat sem kell bemutatnom senkinek. Ami picit rontja az egyébként így is brutálisan erős összképet, az az 5600 MHz-en pörgő DDR5-ös RAM, ami nem rossz, de ilyen felszereltség és ilyen árcédula mellé már elvárható lenne a minimum 6000-es RAM. A csúcs proci, a prémium videókártya, a 64 GB RAM és a villámgyors PCIe 5.0-ás SSD hibátlanul teszi a dolgát. A modern gaming összes prémium vívmányát élvezhetjük a laptoppal, mint például a legfrissebb DLSS. Nincs olyan játék a piacon, ami jelenleg kifogna az MSI Raider A18 HX A9W-n, igaz ennek azért ára is van és ismét el kell mondanom, hogy kompetitív játékokhoz kevés a 120 Hz-es kijelző.
Az erődemonstráció ára alatt is most nem az árcédulára gondoltam, hanem a súlyra, a méretre, a zajra és a hőfokra. Előbbi kettőt már ismerjük, utóbbi kettő pedig… hát pontosan olyan, mint a legtöbb gamer laptop esetében, zavaró. Kisebb játékok esetében és/vagy 4K-s felbontás alatt még csak-csak halk a gép, de mihelyt egy olyan játékot próbálunk ki, ami tényleg kihasználja a gépben rejlő vasat, akkor azonnal max teljesítményre kapcsolni a ventik, amik egyszerűen zavaróan hangosak. Különösen azért fáj a ventik erős zaja, mert a gép hangszórói meglepően jól muzsikálnak. Nem helyettesítenek persze egy jó minőségű headsetet, de pozitív meglepetést okoznak, azaz okoznának, ha a ventik zaja nem nyomná el.
Hasonló a helyzet a hűtéssel is. A két venti és az akár 7 hőelvezető cső papíron jól teszi a dolgát. Külön piros pontot érdemel a PCIe 5.0-ás SSD számára fenntartott külön hőelvezető! Mégis, mihelyt fullHD feletti felbontáson fut egy masszív játék, a gép szinte azonnal átmelegszik. A tesztelés során egyszer futottam bele túlmelegedés okozta problémákba, de az tény, hogy játék közben a laptop nagyon hangos és meleg tud lenni, már zavaróan hangos és meleg.
A nyers számok
Mivel a PC master race - én magam is - a számok bűvöletében élünk, következzék pár benchmark program eredménye, amik ugyancsak alátámasztják az MSI Raider A18 HX A9W brutális erejét.
Cinebench 2024 Single Core
Cinebench 2024 Multi Core
3DMark Steel Nomad
3DMark Time Spy
Persze ha már számok, akkor nem mehetünk el szó nélkül a laptop ára mellett sem. Az MSI Raider A18 HX A9WIG a magyar boltokban 1 854 999 forint körül, míg az MSI Raider A18 HX A9WJG a még inkább hűha kategóriájú 2 169 999 forint körüli összegekért vásárolható meg.
Prémium termékekről van szó, prémium minőséggel és brutális erővel, meg persze ehhez tartozó prémium árcédulával. Nem az én tisztem eldönteni, hogy kinek mi a drága egy gamer laptop esetében, csakis a saját véleményemet írhatom le, az pedig az, hogy átlag 2 millió forintból olyan PC-t építek, ami kis túlzással magától zongorázik. Ezzel szemben az, hogy az MSI Raider A18 HX A9W méretéből és súlyából adódóan elveszíti mobilitását, hogy a SteelSeries szállította billentyűzet elég középszerű és, hogy egyes játékokhoz kevés a 120 Hz-es kijelző, engem már eltántorít.
Az MSI Raider A18 HX A9W a te gamer laptopod, ha…
- ha nem számít semmi, csak a nyers erő
- ha ki szeretnéd élvezni a zökkenőmentes 4K-s játékélményt
Az MSI Raider A18 HX A9W nem a te gamer laptopod, ha…
- ha a tudás mellett számít az ár is
- ha egy kompakt gépet keresel
- ha fontos, hogy kényelmesen magaddal tudd vinni bárhová a laptopot
- ha fontos, hogy sokat bírjon a tápja nélkül is a laptop