Az Uber egy fantasztikus találmány, ha külföldön járok, akkor általában én is ezt használom. Szomorú, hogy idehaza totál szét lett rombolva az egész, de például nemrég Lengyelországban jártam és ott szinte csak Uberrel utaztam – gyors, olcsó és rendkívül felhasználóbarát. Mint sok minden más, az Uber is előrébb tart az Egyesült Államokban, ahol a cég hamarosan lehetővé teszi a nők számára, hogy ne kelljen férfiakkal együtt utazniuk. Konkrétan érkezik a Women Preferences (Női Preferenciák) funkció, amivel a női utasok kérhetik majd az azonos nemű sofőröket, illetve fordított esetben a női sofőrök is láthatják, hogy pontosan kit/kiket kell fuvarozni.
A cél a nők kényelmének és biztonságának javítása a platformon, hogy nagyobb választási lehetőséget, nagyobb bizalmat és nagyobb rugalmasságot nyújtson számukra az Uber – a funkciót Los Angeles, San Francisco és Detroit felhasználói számára július végéig vezetik be.
Borítókép forrása: Ferli Achirulli Kamaruddin / depositphotos
Mondjuk akkor lenne fejlődés, ha férfiként én is kérhetném, hogy nem akarok órákig női utassal együtt ülni egy kicsi zárt helyen, ahol fejfájást kapok a büdös pacsulijától, és kiszálláskor kóvályog a gyomrom. Vagy kérhetnék férfi sofőrt, mert a női sofőrökben nem bízok meg (tapasztalat). Ha mindkét(!) nem részére létezik ilyen opció az appban, na az fejlődés. Egyébként olyan, mint a németeknél a rózsaszín vagon.
Magyarországon egyébként a taxisok tüntettek (mivel az Überes nem ad számlát, nem adózik, nincs ellenőrizve rendszresen a járműve, és nem kell rendelkeznie semmilyen papírral pld. erkölcsi, stb.) és blokáddal fenyegettek az Über miatt. Lebénították a rakpartot a fővárosban, és az összes taxis szervezet közösen megfogalmazott levélben szólított fel a szabályozásra. Mivel nem történt semmi, újra kimentek ezúttal ötször annyian. Több napig tartott a banzáj a belvárosban. Ekkor kezdődött a taxirendelet kidolgozása, de mivel nem léptették hatályba újabb tüntetés kezdődött, majd még egy negyedik, ahol már a Lánchidat zárták le. Ekkor megígérték, hogy összesen 18000 taxis kezd blokádolni országszerte.
Majd újabb és újabb tüntetések kezdődtek, olyan is volt, hogy taxisok csoportosan támadtak Über sofőrre és összeverték, de fordítva is, egy Über sofőr foglyul ejtett adóellenőröket, miután nem adott számlát.
A kormány végül demokratikusan döntött, és figyelembe vette a személyszállítással foglalkozó érdekcsoport véleményét a rendelet megalkotásakor, ahelyett, hogy erőszakot alkalmazott volna, mint pld. az EU-ban a franciáknál - vagy éppen diktatórikusan betiltott volna valamit. Az Über nem volt hajlandó megfelelni a hazai jogszabályi előírásoknak, ezért két év jelenlét után mennie kellett. Bármikor visszajöhet egyébként, betartva a helyi szabályozást. Nincs betiltva.