A modern technológia az építkezések terén is sokat segít a gyorsabb és precízebb munkavégzésben, így például a betonozás során a lézeres szintező nagyban megkönnyítheti a szakemberek dolgát. Ezzel ugyanis az aljzatbeton valóban sík és tökéletes lehet, ami pedig a burkolatok lerakásának egyenletességét garantálja. Persze sokszor szükség lehet az Építőanyag.hu oldaláról beszerezhető aljzatkiegyenlítő termékre is.

Ráadásul a webáruház laminált padló kínálata is tökéletesen lefedi az igényeket, így egy profin kialakított aljzatra helyezve a végeredmény magáért beszél majd.

Szerelő- vagy aljzatbeton?

A házépítésre vállalkozók általában szakemberre bízzák valamennyi munkafolyamat elvégzését, azonban nem árt tisztában lenni néhány alapvető dologgal, így kevésbé leszünk kitéve a váratlan helyzeteknek. Az egyenletes aljzat kialakítása létfontosságú az épület kivitelezése szempontjából.

Az építkezés során az aljzatbeton vagy szerelőbeton kialakítására is sor kerül, de az átlag ember kevésbé tudja, hogy ez két különböző fogalom. A két réteg szerepe jól elkülönül, hiszen a szerelőbeton a földmunkák után készül el, és egyfajta szilárd, sík alapot ad a további rétegrendeknek, mint a vízszigetelés vagy a hőszigetelés.

Az aljzatbeton pedig már egy jóval precízebb, simább, vékonyabb réteg, amely közvetlenül a burkolat alatt helyezkedik el. A legnagyobb különbség tehát az, hogy míg a szerelőbeton inkább egy építési alap, addig az aljzatbeton már a végső burkolat tartója.

https-epitoanyaghu-2025-julius-cikk1.jpg

Mikor melyiket?

Az építkezésen vagy felújítás során a talajviszonyoktól, a tervezett burkolat típusától függ, hogy a szerelőbetont vagy az aljzatbetont mikor alkalmazzák a mesterek. A szerelőbeton nem teherhordó, de nem is kell extrém szilárdságúnak lennie, mivel azt a célt szolgálja, hogy egyenletes felületet adjon az építkezés folytatásához. Ha például kavicsos, laza szerkezetű altalajjal van dolgunk, a szerelőbeton különösen fontos, mivel eloszlatja a terhelést és megakadályozza az épület süllyedését.

Már a szerkezetkész házban van szükség az aljzatbetonra, mivel ez a réteg fogadja majd a végső burkolatokat, így kiemelten fontos a precíz kivitelezése. Nagyobb hangsúlyt kap a síkpontosság, a dilatációs hézagok kialakítása és a megfelelő keverék használata.

Ha nem megfelelő a kivitelezés

Egyenetlen, vagy nem megfelelően tömörített aljzat esetén a padló recseghet, rugózhat, mozgásra elválhat, sőt akár repedések is kialakulhatnak. Különösen igaz ez a laminált padlóra, amely érzékeny a síkpontosságra. Már néhány milliméteres szinteltérés is gondot okozhat a panelek illeszkedésében.

Az aljzatbeton minősége alapvetően meghatározza a padlóburkolat tartósságát, esztétikáját és használhatóságát A hibásan kialakított betonozás sok kellemetlenséget okozhat a tulajdonosoknak a használat során.