Az Age of Mythology egyike azon játékoknak, melyeknek neve vastagon bevésődött a játéktörténelem kőtáblájába. Ezt a 2002-ben, tehát több mint 10 éve megjelent programot valószínűleg te, az összes barátod, az anyukád, a testvéred és a szomszéd Marika néni is keményen nyomta annak idején, és az egységek unalmas dünnyögése minden bizonnyal örökre bevésődött az emlékezetedbe. Nem fogunk spórolni a dicsérő jelzőkkel: az AoM egy igazi szuperprodukciónak számított a maga idejében. Ez a stratégia volt a Microsoft és az azóta megboldogult Ensemble Studios egyik legsikeresebb, legélvezetesebb, legszebb, legmonumentálisabb PC-s videojátéka, ami jó példát mutatott minden azóta megjelent RTS-nek kerek e világon. Bár rendszere, játékmechanikája korántsem számított korszakalkotónak, mégis tökéletesen keveredtek benne korának legnépszerűbb alkotóelemei, amit aztán a mitológiai lények és az ókori fantasyjelenetek fűszereztek varázslatos ízűre.

Az elsüllyedt Atlantisz

Ez a legendás játék még most, több mint tíz évvel a megjelenése után is kedves emlékeket idéz bennünk. Elég csak kimondanunk a címét, és boldogan gondolunk vissza azokra a szép időkre, amikor hosszú éjszakákon át PC-nk fölé görnyedve terelgettük városlakóinkat a farmok, az aranybányák és a templomok között. Szedegettük a bogyókat a bokrokról, hogy legyen elég kajánk kifejleszteni a kettesszintű várost. Templomba zavartuk a lakókat, mert nem volt elég favorünk, amiből kentaurokat vagy küklopszokat gyárthattunk volna, majd kiválasztottuk, hogy mostantól Aphrodité istennőt tiszteljük, hogy megkapjunk egy pusztító varázslatot. Akkor még nem tudtuk, de mai RTS-szlenggel élve úgy makróztunk és mikróztunk, hogy az azóta megjelent stratégiai játékok már könnyűnek tűnnek a mitikus elődhöz képest. Kijártunk egy iskolát, amit úgy hívtak, hogy Age of Mythology.

Ám őszintének kell lennünk: ahogy öregszünk, ezek a játékok úgy válnak egyre fogyaszthatatlanabbá. Ha az AoM-re gondolunk, emlékeinkben egy gyönyörű, páratlan program képe rajzolódik ki, de ha találunk egy eredeti példányt a játékból, hamar rájövünk, hogy mennyit fejlődtek a videojátékok az elmúlt évek során. Méghozzá többnyire előnyükre. Igazából már annak is örülhetünk, ha a program egyáltalán hajlandó lesz elindulni a gépünkön, hiszen akkortájt, mikor megjelent, még a Windows 98 vagy a Windows XP volt a menő. Igaz, nem voltak 20-30 gigabyte-os telepítőlemezek, meg DirectX 11-es víz, volt viszont nagybetűs hangulat és kihívás, melyek egyre kevésbé érhetők tetten korunk szórakoztató termékeiben. Ezért is örültünk rettenetesen, amikor bejelentésre került az Age of Mythology: Extended Edition, amit az eredeti rész mindennel teletömött, felújított, modern operációs rendszerekre és gépekre szabott verziójának ígértek.

Az istenek a fejükre estek?!

Az Extended Edition tehát azoknak szól, akik imádták, jobban mondva istenítették az Age of Mythologyt – tehát minden pénzt megér nekik, hogy felelevenítsenek egy-két régi emléket. De mielőtt mindenki elkezdi pötyögni a címet a Google-be, hogy hol és mennyiért vásárolhatná meg az újrakiadást, kezdjük rögtön a legrosszabb hírrel: a program csak és kizárólag Steamen érhető el, méghozzá (és most tessék erősen megkapaszkodni) 28 euróért, azaz nagyjából 9000 forintért. Az arcpirítóan magas ár ugyan nem szokatlan a Microsoft-játékok esetében, hiszen aki figyeli a Steam leárazásokat, az tudja, hogy az Age of-sorozat (Kings, Empires) keményen tartotta az árát az elmúlt évek során, ám ennek ellenére is durva, hogy ennyi pénzt kérnek egy sima újrakiadásért.

Mondjuk, ezért az összegért legalább megkapunk mindent, amire egy igazi rajongó vágyhat: a csomag tartalmazza az alapjátékot, a 2003-ban megjelent The Titans című kiegészítőlemezt, és a The Golden Gift nevezetű letölthető kampánycsomagot is. Bár a 2002-es játék a maga idejében eszméletlen látványosnak számított (sok újságíró, köztük a már akkor is létező IGN munkatársai sem győztek áradozni a grafikáról), az eredeti grafika ma már inkább csak mosolyt csal az arcunkra, mintsem döbbenetet – éppen ezért a leporolás során a játékot megspékelték egy-két grafikai extrával is. Így került az Extended Editionbe a napszakváltozás, látványosabb víz- és árnyékeffektek, és több olyan, manapság hétköznapinak számító látványjavító eljárás, mint az élsimítás, továbbá a táj is jobb bevilágítást kapott. Ám még ezek az újdonságok is kevesek ahhoz, hogy ne takargassuk a szemünket fél percenként a végigjátszás során. A karaktermodellek ugyanis kegyetlenül otrombák és alacsony poligonszámúak, a textúrák pedig csak homályos pixelhalmazoknak tűnnek, és bizony az egész játékról elmondható, hogy nem úgy öregedett, ahogy kellett volna. Jó hír viszont, hogy az újrakiadásnak köszönhetően immáron 16:9-es képernyőarányban is játszható a program, a fejlesztők pedig az ehhez szükséges kiszélesített kezelőfelületet is elkészítették.

Az apróbb szépészeti beavatkozásokon kívül már csak olyan extrákról tudunk beszámolni, mint a teljes körű Steamworks-integráció, ami valószínűleg jóval kevesebb játékost hoz lázba. Ennek köszönhetően az Age of Mythology mellé kapunk Workshop-támogatást, azaz a Steam rendszerén keresztül könnyen letölthetünk és telepíthetünk különféle modokat az AoM alá. Ezenkívül az Extended Edition része egy steames többjátékos komponens, ami hasznos lehet azok számára, akik alig várják, hogy évek alatt felhalmozott tudásukat más játékosok ellen is megcsillogtassák. Persze az sem baj, ha nem igazán tartozunk ebbe a csoportba, lévén az AoM egy tökéletes single player RTS, ami bőven szórakoztató multi nélkül is. Gyűjtögetőknek jó hír, hogy achievementek és Steam-kártyák is járnak a szoftver mellé, illetve egy rettentő hasznos funkciónak hála immár a felhőbe menthetjük a hadjárataink minden mozzanatát.

Csak kőkemény rajongóknak

Bevallom, jómagam imádtam az Age of Mythologyt. Legalább kétszer végigjátszottam, megvettem a zenei CD-jét, sőt, még a hasonló nevű társasjátékot is, melynek szabálykönyvét még magyar nyelvűre is lefordítottam. Csak tudnám, kinek adtam kölcsön ezeket…  A lényeg, hogy a rajongásom az Ensemble Studios felé mérhetetlenül nagy. Ha most elém raknának egy téglát, amire rá lenne írva, hogy Age of Mythology, valószínűleg még azt is megvenném. Az Extended Edition megvásárlása kapcsán azonban még én is gondolkodóba estem. Úgy érzem, hogy a jogokat birtokló pénzemberek minimális költségek árán, minimális erőfeszítésekkel megpróbálnak egy újabb bőrt lehúzni rólam. 28 euró sok pénz. Ennyit kiadni egy 12 éves játékért, amihez nemhogy egy vacak relikvia, de még doboz sem jár, nagyon pofátlan húzás. Persze akkor megérteném, ha esetleg teljesen újrarajzolták volna a játékot, de az a keserű igazság, hogy ez a játék nem szép, és már azt sem mondhatjuk, hogy kivételesen jó vele játszani. Félreértés ne essék, az Age of Mythology remek kis program, de a megjelenése óta rengeteg víz lefolyt a Dunán. Jött két Company of Heroes, egy teljes Total War-széria, egy fergeteges World in Conflict, vagy ott van például DVD-mellékletünk ékköve, a Men of War-sorozat. Érdekes módon ezek a játékok nem kerülnek 9000 forintba, de minőségben simán megközelítik a Microsoft üdvöskéjét.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!