Gyerekkorom óta hatalmas Indiana Jones-fanatikus vagyok, ha nem láttam a klasszikus trilógiát legalább százszor, akkor egyszer sem. Még az annak idején oly divatos gyűjtemények-kiadásban kaptam meg egyszer VHS-en, és ott helyben ledaráltam egymás után mind a három filmet. Akkortájt még előszeretettel futtatták az Ifjú Indiana Jones kalandjai spin-offot is, ami szintén komplett filmeket tartalmazott, de ezeknek a tévébe is bekerült egyfajta tévé-kompatibilis, megvágott (ezáltal rövidebb) változata – én ezeket is imádtam. Dr. Jones (aki az említett sorozat egyik részében is feltűnt) a mindennapjaim része lett, idővel a LucasArts vonatkozó kalandjátékait is kipörgettem, a 2003-ban megjelent Indiana Jones and the Emperor’s Tomb pedig a mai napig ott van a kedvenc videójátékaim között. Sajnos a franchise kisebb lejtmenetbe kezdett a 2008-as Kristálykoponya királyságával, és bár érkezik az új rész, én úgy érzem, hogy a már 79 éves Harrison Fordnak igazán ideje lenne szögre akasztania a kalapot és az ostort – persze Hollywoodnak egészen más tervei vannak.

A hazai fejlesztésű Pinball FX-sorozat számomra mindig is kellemes kikapcsolódást biztosított. Ha nem ismernétek, ez egy ingyenes flipperjáték, amihez pénzért lehet megvenni különféle asztalokat, sokszor bundle-csomagban. Volt itt már The Walking DeadJurassic ParkAlienStar Wars, de Marvel és Bethesda (DOOMSkyrimFallout) asztalok sokasága is, és most végre Indy is csatlakozott, mint konkrétan a 100. asztal. Jubileumot ünnepelhet tehát a Zen Studios, de lássuk, hogy – szó szerint – mivel is állunk szemben!

A kutyánkat hívták Indianának

Az Indiana Jones: The Pinball Adventure egy 1993-as asztal, amit a Williams adott ki. Ugyanannak a SuperPin szériának volt a tagja, amelyből jött később egy The Twilight Zone és egy Star Trek Next Generation is. A cucc – értelemszerűen – a három klasszikus Indiana Jones-filmre épült, a Williams és a Midway közös, DCS hangrendszere ezekből tartalmazott különféle hangmintákat, de érdekesség, hogy John Rhys-Davies maga is felmondott némi szinkronszöveget a kiadványhoz. A Pinball FX3 ezt a klasszikus asztalt emelte most át, persze jókora adag vizuális tuninggal megfűszerezve. Az eredetiben 12 mód (vagy ha úgy tetszik: kihívás) kapott helyet, amik itt is jelen vannak, csak épp sokkal látványosabb formában.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Ezek tulajdonképpen a szokásos kihívások, azaz a filmek egy-egy kulcsjelenetét kell flipper formában újrajátszanunk, például Kairó utcáin, Mariont keresve, a golyóval eltalálni bizonyos pontokat, vagy épp megfelelő pontszámot elérni. Ez jópofa, mert egyrészt még jobban rá kell koncentrálnunk a játékra (a Szent Grálnál például nem mindegy, hogy melyik kupát választjuk = lőjük meg), másrészt színtiszta nosztalgia-bomba. A Path of Adventure külön helyen, a bal felső sarokban kapott helyet az asztalon. Ez lényegében egy minijáték, ahol a flipper bal, illetve jobb gombjával tudjuk billegtetni a játékteret, és ügyelnünk kell rá, hogy a kis golyó ne essen bele a lyukakba.

Ha már kellően kiismertük az asztalt, és több millió pontot szedtünk össze, akkor megpróbálkozhatunk a Challenges menüponttal, vagy az egyéni nehézség beállításával. A Pinball FX3 jó szokásához hűen ismét bőkezűen szórja az XP-t és a bónuszokat, szóval képes rendre visszahúzni maga elé, hogy akár a saját, akár mások rekordját megpróbáljuk megdönteni. A flipperasztalokkal általában kritikus vagyok, de ez elsőre is elnyerte a tetszésem. Nincs agyonnyomva mindenféle felesleges effekttel, és egészen hangulatos, ahogy a 3D-s Indy az ostor segítségével egyik helyről a másikra lendül (ezzel tulajdonképp a filmek között váltogatva). Persze, ha istenkirályak vagyunk, akkor elszabadul az effekt-cunami, vadászgépek repülnek át a képernyőn, elered az eső, villámok cikáznak és így tovább. Hangulatában tehát tökéletesen hozza a három klasszikus filmet.

Én amondó vagyok, hogy aki eddig is szerette a Pinball FX-szériát, és már eddig is vett néhány asztalt (vagy esetleg mindet), annak nem érdemes kihagynia ezt sem. Lehet, hogy az 5000 forint körüli ár egy kissé borsos érte, de lényegében egy asztalban megkapunk három filmet, amik a különféle kihívások miatt akár hosszú órákra képesek lekötni az embert. Pláne azokat, akik imádják az Indiana Jones-filmeket. Számomra bérelt helye van a Pinball FX3-gyűjteményben.