Típustól függően érzékelőkből egy rakatot találhatunk a mai modern okostelefonokban. Az orientációs és a GPS pozíciótól kezdve a kamera, a mikrofon, giroszkóp, magnetometer, közelségérzékelő, lépésszámláló, légnyomás, fény-, pára- és hőmérséklet figyelőn át a mozgásérzékelőig vagy az NFC-ig sokféle lehetőség áll rendelkezésre. Ezek közül mindössze pár darabot ismernek viszonylag jól maguk a felhasználók, a többit pedig nem is nagyon tartják kockázati tényezőnek.

Ám a kiberbűnözők számára igen hasznosak lehetnek, ahogy a kísérletből is kiderült. Az érzékelők extra adataira támaszkodva a kutatók a jelszavak és a 4 karakter hosszúságú PIN kód megfigyelésére tett kísérletei ugyanis mintegy 70%-ban vezettek sikerre.


És ami még érdekes a dologban, a szenzorok adatainak jogosulatlan figyeléséhez az alkalmazásoknak, vagy akár rosszindulatú weboldalaknak sok esetben nem is kell extra engedélyt kérniük. Így elvileg készülhetnek olyan trójai programok, amelyeknek játék vagy bármi más elterelő látszatalkalmazás, vagy weboldal leple alatt valójában kifejezetten a belépési kódok kifigyelése lehet a fő céljuk.

Biztonsági kutatók szerint mindez ráadásul nem csak az okostelefonra jelenthet majd új kockázatot, hanem minden más mobileszköznél - például tableteknél - is előjöhet ez a probléma, sőt ebbe a körbe lehet sorolni a manapság divatos, testen viselhető okos eszközöket, például a kezünkön hordott fitnesz-, és okosórákat is.

Érdemes az okostelefonon is vírusvédelmi alkalmazást használni, telepítéskor lehetőleg csak a hivatalos piactérről válasszunk, és az igényelt engedélyeket mindig alaposan tanulmányozzuk, PIN kódunkat és jelszavainkat cseréljük rendszeresen, zárjunk be minden már nem használt futó alkalmazást a háttérben és tartsuk mobiloperációs rendszerünket, valamint alkalmazásainkat naprakészen.