A közlekedési szabályok mindenkire vonatkoznak

Hallani olyan hajmeresztő állításokat, miszerint a kerékpárosok nem az autós forgalom résztvevői, így a szabályok sem vonatkoznak rájuk. Természetesen a biciklisekre is vonatkozik a KRESZ. Például a lámpa nemcsak szimplán ajánlott, hanem egyenesen kötelező. Ennek hiányában éjszaka teljesen láthatatlanok lehetünk, és megnövekszik a baleset esélye is. Persze a váratlan eseményekre felkészülhetünk egy biztosítás segítségével, aminek megkötése a Genertel Biztosító által is megoldható, de a megelőzésre is nagy hangsúlyt kell fektetni.

A kerékpárosokra is vonatkoznak az egyirányú úton való haladás szabályai is. Ahol ezt egy kiegészítő tábla nem jelzi, egyirányú úton nem megengedett forgalommal szemben kerékpározni. Gyakori tévhit az is, hogy kerékpárral közlekedve szennyezett levegőt szívunk be. Valójában jóval kevesebb szennyezett levegőt “fogyasztunk” ilyenkor, mint az autósok zöme. Általában magasabban helyezkedünk el, egyedül a légszennyezés forrásának közvetlen közelében vagyunk kitéve veszélynek.

Biciklivel a zebrán? Ez az, amit nagyon sokan rosszul tudnak. A KRESZ szabályai szerint a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen a bringáról le kell szállni, és azt tolva szabad áthaladni az úttesten. Elsőbbség csak akkor jár nekünk, ha leszállunk. Továbbá az is előírás, hogy nem veszélyeztethetjük a gyalogosokat, ezért is kell “azzá válnunk” az átkelés idejére.

Az sem ritka, hogy a kerékpárosokat szondáztatják a rendőrök. Fontos, hogy nem tiltja a KRESZ a csekély mennyiségű alkohol fogyasztását a bringások esetében, de ennek ellenére erősen ajánlott azt kerülni. 

bloggenertelhu-2025-julius-cikk-13.jpg

Mindig megfelelő állapotban induljunk útnak!

Egy kiadós bulizás után nem biztos, hogy az a legjobb megoldás, hogy két kerékre pattanjunk és megpróbáljunk hazajutni. Sokkal biztonságosabb, ha inkább toljuk a biciklit, vagy lekötjük egy megfelelő helyen és másképp indulunk útnak, például taxival. Másnap pedig érte tudunk menni.

A megfelelő állapot vonatkozik a biciklire is: elindulás előtt mindig végezzünk el egy ellenőrzést, például a gumik nyomását is csekkoljuk.

Kell bukósisak vagy sem?

Természetesen ez a kérdés is gyakran felmerül a hétköznapokban. A kerékpáros KRESZ szerint csak lakott területen kívül és 40 km/óra sebesség felett kötelező a bukósisak. A biztonságunk érdekében azonban a viselése a sokkal hatékonyabb választás, mivel alacsony sebesség mellett városon belül is érhetnek minket kisebb-nagyobb balesetek és a fejünk védelme mindig elsődleges.