Huszonötéves születésnapját ünnepli idén a Gust Atelier-sorozata. Az elmúlt negyedszázad alatt az alkimista lánykákat főszerepbe állító széria komoly fejlődésen ment keresztül, miközben a fejlesztő Gust tulajdonképpen ugyanazt a játékot adja el újra meg újra. Ez azonban egyáltalán nem baj, hiszen minden egyes epizód tartalmaz újdonságot, amiért érdemes megvenni a friss játékokat. Tavaly az Atelier Ryza 2 után azt vártuk, hogy idén véget ér a kis hölgy kalandja, de nem, a Gust mindenki meglepetésére a 2017-ben bemutatkozott Sophie-t hozta vissza. A cím egy újabb Rejtélyes-trilógia kezdetét sejteti, na de mit mutatnak az álmok?

Álmok álmodói

Sophie az első rész végén elhagyta otthonát, Kirchen Bellt. Két cél vezérelte, mikor útrakelt: egyrészt, hogy megszerezze a papírt, mellyel igazi alkimistává válhat, másrészt pedig segítse Plachtát, hogy lelke igazi, emberi testbe költözhessen. Plachtát fura álmok gyötrik, melyek egy különös fához vezetik el a páratlan párost. Egy váratlanul megjelenő örvény magába szívja Plachtát, Sophie pedig mestere után megy. Mikor magához tér, egy idegen helyen találja magát, ahol ismeretlen ismerősökre lel: többek között egy másik Plachtára, illetve egy olyan személyről is információt kap, akihez Sophie egykor nagyon közel állt: elhunyt nagymamájáról…

Az Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream újra az egyik legszerethetőbb alkimista hölgyet állítja a középpontba, teszi mindezt úgy, hogy az első játék legjobb elemeit bolondítja meg új ötletekkel, lehetőségekkel. Az új játék új helyszínt is hozott, Erde Wiege pedig sokkal nagyobb város, mint Kirchen Bell, de minden lényeges dolog megtalálható benne: árusok, akiknél különböző dolgokat lehet vásárolni, fogadó, ahol enni lehet és küldetéseket elvállalni, na meg jó néhány látványosság, melyeket felkeresve a sztori tovább gördül.

A sztori pedig sokkal több természetfeletti jelleget hordoz magában, mint eddig bármikor, ugyanakkor ez remekül áll neki. Az álmok minden egyes ember életében fontos szerepet játszanak: ezt állítja középpontba az új rész. Kifejezetten érdekes a történet, és ahogy eddig is, ezt a részt is nagyon hosszú ideig lehet nyúzni.

A játékmenet természetesen a felfedezésre, színtézisre, harcra épül. Ez természetes egy Atelier-játék esetében, de az nem, hogy ezúttal nemcsak Sophie, de Plachta is keverheti az üst tartalmát. Igen, rengeteg recept van ebben a játékban is: ezeket Sophie könyvek elolvasásával, alapanyag gyűjtéssel, harcokkal szerezheti meg, azonban vannak olyan receptek és ezzel együtt tárgyak, amelyeket vagy Sophie vagy Plachta alkothat csak meg. A színtézis is változott, minden üstbe kerülő elem valamilyen elementál tulajdonsággal rendelkezik, és ezeket összefűzve sokkal nagyobb hatásfokú tárgyat lehet létrehozni, mint például az időjárást megváltoztató kövek.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Utóbbiaknak fontos szerepük van: ezekkel lehet elérni addig elérhetetlen helyeket. Igaz, a térkép hatalmas, éppen ezért néha nagyon nehéz megtalálni a helyes utat a következő kapuhoz: a térkép már nemcsak horizontálisan, de vertikálisan is tagolt. Igen, vannak kapuk, viszont nincs szobarendszer, Sophie nem a világtérképen futja le az utat, hanem a valóságban: szerencsére vannak a gyorsutazást elősegítő kristályok, illetve az egyes területeken vannak olyan alapanyagok, melyek megszerzéséhez több előfeltételnek kell eleget tenni.

Talán az elmondottakból látszik, hogy rengeteg kisebb-nagyobb változtatás történt az előző részhez képest. Szinte nincs olyan rétege a programnak, amibe ne nyúltak volna bele a fejlesztők. Ezért pedig őszinte elismerés jár a csapatnak, hiszen az nem könnyű feladat, hogy több tucat alkotás után is frissen tartsák ezt a remek sorozatot. Érdemes felfedezni az újdonságokat, a szereplők tulajdonságait: Plachta ebben a részben nem az a tapasztalt mentor, akit az első részben megismertünk.

Érdemes a figyelemre?

Nos, egyértelműen igen! Az Atelier-sorozat elkötelezett rajongói ezúttal sem fognak csalódni, de az új belépők is kapnak egy rövid, pár perces összefoglalót arról, hogy mi történt eddig. Az Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream önmagában is élvezhető, de igazi szépségét akkor mutatja meg, ha a teljes történet megismerésre kerül. A tálalás szép, a bevilágítás némileg javult, új effekteket, animációkat fel lehet fedezni, a szereplőket pedig a már jól ismert szinkronszínészek szólaltatják meg, japán nyelven, de ez ne zavarjon senkit, hiszen a felirat ismét kitűnő, ráadásul alapfokú tudással is tökéletesen érthető.

Kíváncsian várjuk a jövő évi Atelier-játékot, és azt, hogy a Gust ismét meglepetést fog-e okozni. Jó lenne, ha visszatérne Ryza, de ha Firisszel kapunk egy új történetet, annak is nagyon fogunk örülni.