Mikor 2006-ban megjelent a Wii Sports, amiben a Wii mozgásérzékelős kontrollerei segítségével játszhattunk mindenféle egyszemélyes vagy csapatsportokat, a világ egy pillanatra megállt a forgásban, hogy rácsodálkozzon erre az úttörő ötletre. A sportszimuláció elnyerte minden korosztály azonnali imádatát, és 82,9 millió eladott példánnyal azóta is tartja tekintélyes rangját, ​​mint a Nintendo legkelendőbb játéka. Logikus tehát, hogy elkészült egy kvázi modern verzió, ami az eredeti sikerére építve, de a maga újdonságaival próbál meg hasonló népszerűségre szert tenni.

A Nintendo Switch Sports ugyan egyedül is élvezhető, ám alapvetően lokális vagy online partijátéknak van tervezve, ahol egymás ellen vagy egy csapatban játszhatunk különféle sportágakban. A helyszín az olimpiai falu jellegű Spocco Square, ahol először minden játékosnak saját karaktert kell létrehoznia, egy testreszabható avatár képében, bár a ruhák eléggé limitáltak, és csak online játékokban való részvétellel lehet újabb darabokat nyerni. Ezek után választhatunk a hat versenyszám közül. Meglepő módon a Nintendo Switch Sports felhozatala eltér a Wii Sports alapkínálatától, a hat elérhető sport ugynais a bowling, a foci, a tenisz, a tollaslabda, a kardvívás és a röplabda. Nyoma sincs tehát az univerzálisan is a legjobb szimulált sportként elismert golfnak, és az egymás elleni küzdelem agresszív közönségkedvencének, a boxnak. Minden sportot lecsatolt Joy-Conokkal kell játszani, így nem árt, ha a balesetek megelőzése végett, még az akció előtt rájuk szereled a csuklószíjat, mert rengeteg kalimpálás vár rád.

A Nintendo vizuális stílusának megfelelően a színes és jópofa Spocco Square stadionjaiban avatárok (vagy új nevükön sportsmate-ek) tömege várja, hogy csatlakozz hozzájuk a különféle versenyszámokban, ha sikerült eldöntened, hogy a hat opció közül épp melyikhez van kedved:

Bowling: Szerencsére hozza az egykori Wii Sports varázsát, és a bowling tradicionális szabályai szerint kell játszani. A gurítás mozdulatát utánozva a kontrollerrel irányítod a golyót a bábuk felé, a Joy-Con mozgatásával pedig meg is csavarhatod, hogy elérd a kívánt ívet a pályán. Van egy nehezített játékmód is, ahol ugyanúgy a bábuk ledöntése a cél, ám a pályán minigolf jellegű akadályok jelennek meg, mozgó platformok és barikádok formájában. Online módban 16 fős, kieséses versenyekben bizonyíthatod ügyességedet, ahol minden fordulóban egyre kevesebben jutnak tovább, végül pedig csak egy maradhat. Ez talán a kedvenc sportom a játékban, könnyen megtanulható kezelése és nosztalgiája miatt.

Foci: Érdekes középút a 4-a-side foci és a Rocket League között. A csapatos verziót másfél ember méretű óriáslabdával játszod, ahol a rúgás csak egy opció, mert egész testedet bevetheted. Az irányítás mindkét kontrollert igénybe veszi, és közepesen bonyolult, de roppant szórakoztató. Ugrálhatsz, sprintelhetsz, és a különféle rúgások mellett teljes testtel is rávetheted magad a labdára. A meccsek rendszerint szerethető káoszba fulladnak, ahogy 7 másik játékossal együtt üldözitek az óriáslabdát, de pontosan ez a hangulat teszi a focit az egyik legjobb versenyszámmá a játékban. Létezik egy másodlagos és kevésbé kaotikus játékmód is, a tizenegyes rúgás, ahol ellenfeleddel felváltva próbálhattok kapura rúgni. 

Extraként a Nintendo Switch Sports fizikai kiadását megveheted a Nintendo Leg Strap kiegészítővel együtt is, ami lényegében egy sima szíj, mellyel lábadra rögzíted az egyik Joy-Cont, akárcsak a Ring Fit Adventure-ben. Ezzel mondjuk, egyelőre csak a tizenegyes rúgás működik, de a tervek szerint fél éven belül érkezik egy frissítés, ami lehetővé teszi a Leg Strap használatát a foci többi játékmódjában is, ezzel sokkal érdekesebbé téve az élményt, mintha csak sima kontrollerrel irányítanál.

Tenisz: Szintén egy régi ismerős sport, ami pontosan azt nyújtja, amit várunk tőle. Maximum négy játékost támogat egyszerre, single módban pedig simán csak duplikálja az avatárodat, és a két kontrollerrel irányíthatod mindkét verziódat. Kifejezetten sok nüansz van a játékmechanikában, az ütőhasználat begyakorlása után a tenisz válik a legélvezetesebb játékká a kínálatban. Az ütések irányát és sebességét befolyásolja a Joy-Con mozgása és a suhintás ereje, így könnyen csavarhatod, manipulálhatod ütéseidet, ugyanakkor óvatosnak kell lenned, nehogy a pályán kívül landoljon a labda. Kék csóva jelzi, mikor az ellenféltől érkező labda szöge és sebessége alkalmas lecsapásra, ilyenkor a hálónál álló játékosnak erősen és tökéletes időzítéssel kell cselekednie. 

Tollas: Ez tulajdonképpen a tenisz, másfajta labdával. Itt létezik két résztvevős mód is, ahol duplikáció nélkül vagy jelen a pályán, egyetlen játékost irányítva. A játékmechanika roppant hasonló, tollasütővel kell eltalálni a labdát, ám az nem érhet földet, miután ellenfeled visszaütötte.

Kardvívás: Ennek játékbeli neve chambara lett, ami a kardozós szamurájfilmes zsánerre utaló kifejezés. Maximum két résztvevős, egy vagy két karddal is játszható. A felek egy széles medence fölötti platformon esnek egymásnak, pontot pedig az ér, ha kardcsapásaiddal sikerül ellenfeled belelöknöd a vízbe. Két játékmódja van, az elsőben normál fakarddal püfölitek egymást, a másodikban pedig minden kivédett csapás elektromos töltettel ruházza fel a kardot, amit aztán el lehet sütni egy extra erős ütésként. Bár a Wii Sports Resortban is volt egy hasonló kardozós sport, a chambara nem tartozik a jobb versenyszámok közé. Az irányítás sokszor mintha akadozna és késne, az ütésből és védekezésből álló játékmechanika pedig még az elektromos kardok esetében is túl limitált, nem ad lehetőséget igazi taktikázásra.

Röplabda: Irányítás szempontjából ez a legkomplikáltabb sport, éles játék előtt jó adag gyakorlás ajánlott, különösen ami a tökéletes időzítéseket illeti. Fontos eleme a csapatmunka, és a meccs többi résztvevőjének állandó szemmel tartása, hogy tudd előre, a négy lehetséges mozdulatból (plusz a szerva/nyitás) épp melyikre lesz szükséged. A leginkább gyakorlást igénylőek főleg a blokkolás és lecsapás, ahol fél másodpercnyi időablakban kell a megfelelő irányba emelned és rántanod a kontrollert ahhoz, hogy karaktered tökéletesen kivitelezze a mozdulatot. Ha lokálisan játszol egy baráttal, könnyebb szinkronizálni a feladást és átjátszást a térfélen osztozó két játékos közt, míg online módban csak remélheted, hogy partnereddel egy hullámhosszon vagytok. Komplexitása miatt a röplabda a legambivalensebb szám, megfelelő gyakorlással és jó csapattal igazi sikerélmény forrása lehet, ezek hiányában viszont főleg csak frusztráló.

Civilek a pályán

A vadiúj online mód óriási előnye, hogy valóban minden napszakban találsz magadnak játszótársat, bármely időzónában lakj, bár erős a gyanúm, hogy ha épp nincs elég online résztvevő, a Nintendo robotokkal helyettesíti a valódi játékosokat (nem mintha ez számítana). A multihoz természetesen szükséged lesz Nintendo Switch Online előfizetésre, ráadásul a korábban már említett új skineket is csak ebben a játékmódban szerezheted meg. A lejátszott meccsek után pontokat kapsz (minél jobb helyezést értél el, annál többet), majd minden összegyűlt 100 pontot beválthatsz egy darab új tárgyra. Ruhák, szemüvegek, sapkák, kiegészítők, új skinek sportfelszereléseidhez: ha valóban személyre akarod szabni kezdetben igen limitált avatárodat, kénytelen leszel pontokat farmolni. Ráadásul a shop kínálata havonta változik, ezzel motiválva a játékosokat, hogy hosszútávon visszajárjanak az online stadionokba.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Természetesen a grafikára, zenére és hangulatra sem lehet panasz, elvégre Nintendo-címről van szó, ahol ezen elemek minősége kétségtelenül konzisztens. A fő problémám a játékkal kapcsolatban a karrier mód, vagy bármilyen követhető fejlődés hiánya, mikor lokálisan játszol. A Wii Sportsban megismert szintezés itt nem létezik, maximum te magad veszed észre, ha egy sportban egyre ügyesebbé válsz, mert a játék semmilyen módon nem tartja számon korábbi meccseidet. Egyedül online van lehetőség a profi ligába kerülésre, amihez mindössze 10 meccset kell megnyerned mások ellen, és el is kezdheted megmászni a Pro League ranglétráját. Ám ahogy az extra ruhadarabok és kiegészítők, ez is előfizetéshez kötött, így nem minden játékosnak lesz lehetősége kiélvezni. Teljesen egyértelmű, hogy a Nintendo Switch Sports nem egyedüli játékra lett kitalálva, de még kooperatívban is inkább interneten keresztüli játékra buzdít, ami sokkal jobban működne, ha adnának bármilyen lehetőséget a többi játékossal való kommunikációra. Néhány emoji jellegű reakción kívül ugyanis semmiféle opció nincs, írott vagy hangos csevegés híján pedig a legtöbb csapatjáték sokkal nehezebb és frusztrálóbb, mintha lokálisan játszanál. Könnyen lehet persze, hogy ha valódi igény akad rá, később a chatet is bevezetik.

A Nintendo 2022 őszére ígéri az első frissítést, amiben a közönségkedvenc golf érkezik meg, több (meg nem erősített) forrás szerint pedig további új sportokon is dolgoznak, amik közt lehet például a kidobós és baseball is. Az jó jel, hogy a Nintendo már megjelenéskor a tervezett újdonságokról beszélt, mert ezek szerint hosszútávú tervei vannak a Nintendo Switch Sportsszal, így a jelenlegi hibák és hiányosságok idővel megoldódhatnak. Ha főleg egymagad tervezel játszani vele, talán érdemes kivárni, hogy pár extra sportot adjanak a kínálathoz, de a lokális kooperatív miatt már most is megéri a pénzét. Különösen, ha van Nintendo Switch Online előfizetésed, amivel ki tudod használni az online játékmódokat.