Vonatkoztassunk el egy pillanatra attól, hogy valószínűleg a King mikrotranzakciós rémálom-játékai egyáltalán nem nekünk szólnak, hiszen az olyan címek, mint a Candy Crush Saga vagy a Farm Heroes Saga többszáz millió aktív játékost mozgatnak meg havonta. Ebben a kontextusban pedig aligha nevezhető sikertelennek a King csapata, akik három irodában, Londonban, Barcelonában és Stockholmban dolgoznak a hasonszőrű mobilos címeken. A fejlesztőstúdiót azonban, amely az Activision Blizzard King felvásárlásával került a Microsoft zászlaja alá, nem kerülte el a techóriás hatalmas, 9000 főt érintő tömeges elbocsátása. A MobileGamer.biz jelentése szerint több mint 200 alkalmazottnak mutattak ajtót a King berkein belül, a londoni csapatnak pedig a felét menesztették. Mindezt pedig az ezt övező körülmények teszik alsó hangon is visszataszítóvá.

A MobileGamer riportjában ugyanis megszólalt számos olyan alkalmazott, akiknek a beszámolói szerint a vezetőség AI-eszközökkel pótolta az elbocsátott dolgozókat – méghozzá olyan programokkal, melyek fejlesztésén épp a kirúgottak dolgoztak idáig. Az egyik volt alkalmazott szerint az elmúlt pár évben szinte kizárólag azt az eszköztárat fejlesztették, aminek köszönhetően most állás nélkül maradtak, ez pedig érthető módon jelentősen gallyra tette a stúdió morálját.

unnamed.jpg

"A tény, hogy a mesterséges intelligencia elveszi az emberek munkáját, önmagában is gusztustalan, de minden a hatékonyságról és a profit maximalizálásáról szól, még akkor is, ha egyébként a vállalat nagyon is sikeres." – jelentette ki az egyik kirúgott alkalmazott.

A nagy nyelvi modellek és a mesterséges intelligencia fokozott használata aligha lehet meglepő a Microsoftnál, és azon belül is főképp a King csapatánál. A mobiljátékokkal foglalkozó stúdió technológiai igazgatója, Steve Kollins már a 2023-as Game Developer Conference-en kijelentette, hogy a vezetőség célja az, hogy az AI-fejlesztést helyezzék mindenek elé. Mindezt közvetlenül azután tette, hogy a stúdió felvásárolta a Peltarion nevezetű svéd AI-fejlesztő céget. A jelek tehát világosak voltak, a valóság pedig most csapta arcon a stúdió alkalmazottait, a lehető legkevésbé emberséges formában.

Borítóképek forrása: King