Ami amúgy hivatalosan egy távoli bolygón van, de mindegy is: a vadmalac az mindenhol vadmalac. Lelövöd, hús, bőr, csontok, zsír: és mindent szépen fel is használsz. A CryoFallban mindenre van recept, alapvetően legalább 2-3 féle is: a csontból például lehet páncél-alkatrész vagy akár ragasztó is.

Szóval a sztori csak ennyi: távoli bolygó, egy farmer-trikó kombóban ott állsz a semmi közepén és innen szép nyerni. Alapvetően kétféle módon: lehet simán, csak a környezeti veszélyekre (értsd: mérgező gombák és a lokális radioaktivitástól mutáns farkasok harapásai) figyelve, békésen építgetni és fejlődni, meg lehet PvP-ben egymás torkának esni. Az aprócska AtomicTorch Studio egyrészt mindkét módra betárazott szerverekkel (Európára hármat állítottak be PvE-re, de orosz szerverből is van kettő és egy brit is), ahol egy pályán maximum 300-an rohangálhatunk. Zsúfolt a dolog, mert bár a sziget nem kicsi, de sokan vagyunk reája. A hentelős szerveren perpill sokkal kevesebben vannak (én az Official Europe 3-ason dolgoztam, ott most éppen 240-en vannak, a gyilokra beüzemelt CryoFive Europe-n meg 18-n…), de nem véletlenül: nem kezdőnek való vidék az. 

A dolgunk szögegyszerű: a semmiből indulva először kő-fa-fű alapanyagú cuccokat eszkábálunk, majd jön az első bázis, amit nekiállunk szépen felépíteni. Aztán jönnek a fémek, jön az olvasztókemence, a konyha, majd a vegyi labor, a gyógyszergyár, a gőzgenerátor, az elektromosság… Persze ehhez sokat kell a technológiai soron molyolni: a tanulási pontjainkat válthatjuk be tudásra. Ezeket a pontokat két módon lehet felhalmozni: vagy a küldetéseket teljesíted (20-50 pont jellemzően), vagy egyszerűen dolgozol. Vadászol, bányászol, vetsz és aratsz, gyűjtögetsz: majdnem mindenért beesik 1-2 pont. Érdemes a küldetéseket nyomni, mert így hamarabb lépsz előre, s a napi robotban úgyis összejön a pontok másik fele.

Robot, bizony, mert ha haladni akarsz, az napi sok óra játékidő. Ráadásul az élelmiszerek, a gyógyszer-alapanyagok (füvek, gombák) is tönkre mennek, még a hűtőben is (ez az egyik alap cucc, amit minél előbb fel kell építeni). De ne aggódj, mert a berohadt malachúsból remek komposzt lesz, amit egyrészt a veteményes trágyázására (így a növekedési idő felezésére) lehet használni, de egynémely vetőmaghoz is kell (például pont a kukoricához). Másrészt meg tele van a táj levadászható állatokkal, összeszedhető gombával, bogyóval, szóval azért az éhen- vagy szomjanhaláshoz komolyan össze kell kapnod magadat (vízbogyó is nő, még abból is ihatsz).

Vannak világesemények is: a térképen jelzett helyre az űrből törmelék vagy meteorit érkezik, esetleg egy ritka szörny bukkan fel – a lényeg, hogy aki odarohan és szerencsés, erős és/vagy ritka cuccokkal gazdagodik. Persze minél népesebb egy szerver, annál nagyobb lesz a verseny is. Kivéve, ha mondjuk a vulkánba vagy az erősen radioaktív térségbe csapódik be a „csomag”, mert azért ezeket nehezebb lesz kipiszkálni – élve…

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Így röpke 60 óra játékidő után úgy gondolom, érdemes először kipörgetni a maximumot a „sima” szerveren, mert ha jól látom, lesz itt minden, mechektől a szupernehéz páncélzaton át a héliumtöltetű gránátvetőig és a pszionikus kütyükig – szóval először tanulni, aztán hentelni. Főleg úgy, hogy a veteránok már talpig nehézfegyverzetben várják a lelkes érkezőket, igaz, 3 hetente server resettel törlődik minden addigi fejlesztés és építés. Május nyolc a következő tiszta lappal indulás, addigra csak kitanulom a túlélősdit…

A grafika aranyos, 2D-s, de inkább hangulatos, mintsem szemet kápráztató. Cserébe hamar rááll a szemed a gumifára, a zöld gyógyfűre, az olajbogyóra, azaz reflexből mész már gyűjtögetni, hiszen muszáj, elvégre nagyon sokat kell mindenből összeszedni, hogy haladjál is. Én – mivel munka után, esténként tesztelek – éjszakára és a melós órákra töltöttem fel a gyártósorokat, hogy mire este a gép el esek, legyen néhány száz vagy ezer ezmegaz legyártva. De majd ráéreznek a bátor versenyzők, ráadásul az eddigi tapasztalataim alapján – s ez őszintén meglepett – egyelőre teljesen jófej, segítőkész, a chatablakban szinte mindenre válaszoló csapat vágja a fát és bányássza a szenet (ezt kedvelni fogod, sokkal tovább ég, mint a fa – cserébe nincs hamu és faszén a végén, de valamit valamiért…). Szóval nyugis estékre, a mindennapi agybaj lecsapatására ideális, ha lelked inkább erre rezonál, mondjuk, a CS:GO helyett. 8 órányit játszhatsz demóként, szóval lesz időd eldönteni, akarsz-e két közepes pizza áráért beleugrani a CryoFall mélyebb bugyraiba. Szerintem ez korrekt. Ja és ami fontos: lehet bandázni, azaz egy-egy bázist többen is építhetnek, fejleszthetnek, használhatnak. Ez főleg a PvP-s módban jelent óriási segítséget – s már klánok is vannak, persze…