Az alábbi cikk bemutatja, hogy miben rejlik a radiológus szakorvos szerepe, milyen esetekben indokolt a SwissClinic ultrahang szolgáltatását igénybe venni, és miért különösen fontos ez a vizsgálat a csecsemők csípőszűréseben.

Mit csinál a radiológus, hogyan működik az ultrahang?

A radiológus orvos a képalkotó diagnosztika szakértője, aki különféle eszközök – többek között röntgen és ultrahang segítségével azonosítja a betegségeket és a belső sérüléseket. Az ultrahang olyan rutinszerű vizsgálati forma, amely hanghullámok visszaverődését értelmezve alkot képeket a belső szervekről, mindezt természetesen teljes mértékben fájdalommentesen.

Az alkalmazás területe igen széles: a belgyógyászat, az urológia, a nőgyógyászat és az endokrinológia egyaránt rendszeresen támaszkodik erre a módszerre a különféle elváltozások szűrésében.

Mikor van szükség ultrahangvizsgálatra?

Az ultrahang ideális választás a lágy szövetek, valamint a keringési rendszer vizsgálatára. Segítségével egyszerre több szerv is áttekinthető, mint például a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a vese, a hugyhólyag, a méh, a petefészek vagy a férfiaknál a prosztata. Alkalmas különféle diagnózisok alátámasztására, mint például epekő, epehólyag-gyulladás, vesekő, ciszta vagy egyéb rendellenes elváltozások.

Emellett fontos szerepe van szívbetegségek, agyi vagy végtagi keringési zavarok elsődleges szűrésében is, különösen ha a panaszok gyors tisztázása a cél. Hátránya, hogy a levegő által körülvett, illetve csonttal fedett területek, mint a gyomor és bélrendszer bizonyos részei kevésbé vizsgálhatók és a képminőség túlsúlyos páciensek esetében is romolhat.

httpsswissclinichu-2025-majus-cikk1.jpg

A csecsemőkori csípőultrahang jelentősége

Az újszülöttek csípőultrahang-vizsgálata kulcsfontosságú a veleszületett csípőficam és a csípőízületi fejletlenség korai felismerésében. Európában ezer csecsemőből 1-2 születik ezzel az elváltozással, de a kockázat magasabb, ha a családban már előfordult ilyen betegség, illetve ikerterhesség és farfekvéses magzat esetén is érdemes figyelni.

A vizsgálatot a baba 4-6 hetes korában időszerű megejteni, amikor az esetleges eltéréseket még konzervatív módon is lehet hatékonyan kezelni. 5-6 hónapos kor után erre egyre kevésbé adódik lehetőség, így a műtét marad az egyetlen megoldás.

Az eljárás gyors és fájdalommentes, a babát az oldalára fektetik, és az ultrahang segítségével megnézik a csípő fejlettségét. Gyanú esetén a vizsgálat pár hét múlva ismételhető, amennyiben pedig egyértelmű a probléma, sürgős ortopédiai kivizsgálás javasolt.