Az Intel állítólag már évek óta kísérletezik egy újfajta hűtési rendszerrel, nem is akármilyennel. Jelenleg ugyebár mindenképp kell valamilyen processzorhűtő, ha nem csak díszként akarjuk használni a procinkat, az Intel új eljárásával viszont nem lenne szükség ilyesmire. Az ötlet lényege, hogy a processzorokra alapból ráépítenek egy hűtőblokkot, így növelve a hűtési teljesítményt. A találmányt már be is mutatták, képeket itt találtok róla.

Az új megoldás lényege egy speciálisan kialakított hűtőblokk, amely rézből készült mikrocsatornákkal rendelkezik, melyek precízen irányítják a hűtőfolyadék áramlását. Ezen felül úgy optimalizálhatók, hogy a lapka bizonyos, nagy hőtermelésű területeire koncentrálják a hűtést, ezáltal javítva a hőelvezetést ott, ahol az a leginkább szükséges.

Az Intel szerint a rendszer képes akár 1000 watt hőteljesítményt is elvezetni standard hűtőfolyadék használatával. Ez a hőtermelés nem jellemző a hagyományos felhasználói processzorokra, de jól jöhet csúcskategóriás AI-gépek és nagy teljesítményű szerverek esetén. 

Az új hűtési megoldás forrasztott vagy folyékonyfém hővezető anyagot alkalmaz, amely jobb hőátadást biztosít, mint a hagyományos polimer alapú anyag. Ez az eljárás az Intel szerint akár 15–20%-kal jobb teljesítményt nyújthat egy hagyományos folyadékhűtéshez képest. Arról sajnos nem esett szó, hogy mindez mikor lesz elérhető a nagyközönség számára, de izgatottan várjuk a percet! Ti mit gondoltok az új eljárásról?

Borítóképek forrása: Depositphotos/mailsonpignata