Május 9-én végre lehullt a lepel a 2008 áprilisában indult Europa Universalis-sorozat ötödik részéről, így ismét van miért vágniuk a centit azoknak, akik odáig vannak a történelemért és a grand strategy műfajért. Noha pontos premierdátummal nem kedveskedett nekünk a Paradox Interactive, a kiadó által megosztott infók (pontosabban inkább ígéretek) alapján nem meglepő, hogy a fejlesztést végző Paradox Tinto kihasználja a rendelkezésére álló időt, hiszen több száz nemzet közül válogathatunk az 500 évet felölelő kaland során, ráadásul gazdaság, hadsereg, diplomácia és logisztika terén is több réteget kapunk, mind korábban bármikor.

Egy valódi történelmi homokozóval van tehát dolgunk, amelyben nem csupán valós események (például a százéves háború), de alternatív történések is várják a nagyérdeműt, hiszen a döntéseinknek következményei vannak, melyek agyag módjára formálhatják az öreg kontinens látképét. A politikai babérokra törő rajongók is el lesznek kényeztetve, mivel csakis rajtunk, a térképet mintegy istenként szemlélő játékoson múlik, hogy melyik társadalmi rétegnek adunk kiváltságokat, és kik azok, akiket korlátok közé szorítunk, a külpolitikába pedig egyaránt belefér a békét erősítő diplomácia és a fenyegetőzés – a hatalom megszilárdítása során nem igazán létezik barátság, maximum csak szövetség, ami bármikor felrúgható, ha az a nemzet érdeke. Ha minden kötél szakad, és háborúra kerül a sor, a megújult katonai rendszer lehet a segítségünkre, melynek keretében állandó hadseregeket állíthatunk fel és bevehetetlen erődökkel garantálhatjuk az ország biztonságát – természetesen az is nagyban befolyásolja a militáris erő hatékonyságát, hogy kit választottunk a szárazföldi és a tengeri armada élére.

kep2025-05-19133650921.png

Persze mit ér a haderő, ha közben éhen hal a nép, nemde? Szerencsére az Europa Universalis 5 több tucatnyi árut és terményt kínál ennek megakadályozására, melyekkel annak rendje és módja szerint kereskedni is tudunk, a gazdasági infrastruktúrát bebetonozó új erőforrások pedig csak arra várnak, hogy rájuk tegyük a mancsunkat kurzorunkat. A sorozat történetében először vallás vagy kultúra szerint is feloszthatók az egyes tartományok, ami még tovább csavarja az eleve komplex mechanikákat, így előnyben lesznek azok, akik – velem ellentétben – egyszerre több dolgot is képesek fejben tartani. Minden eddiginél nagyobb és részletesebb világ vár tehát minket az Europa Universalis 5 színpadán, ami ezúttal látvány terén is igyekszik felzárkózni a naptárhoz (már amennyire ez a 4X műfaj esetén lehetséges), a kérdés már csak az, hogy pontosan mikor ugorhatunk fejest a múltba? Nos, ezt egyelőre nehéz lenne megmondani, de minden jel arra mutat, hogy a türelem történelmi játszóteret terem.

A borítóképek forrása: Paradox Interactive