Az innováció illúziója

Kaszás Helga, egyedi, személyre szabott üzleti megoldások szakértőjeként és HR-specialistaként reálisan látja a munkaerőpiac által felvetett fontos kérdéseket, trendeket. Ahogyan arról blogoldalán is beszámol, a munkaerő megtartás érdekében számos modern nagyvállalat hajlandó igen sokat áldozni. Ennek egyik eredménye az, amit a bevezetőben is említettünk, nevezetesen azok a szolgáltatások, amelyeket a munkavállalók számára “extraként” biztosítanak.

Egyfelől tekinthetünk erre innovációként. Másfelől azonban az éremnek mindig két oldala van - most sincs ez másként. Az elmúlt évtizedekben a vállalatok ezeknek a szolgáltatásoknak a segítségével igyekeztek vonzóvá tenni a munkahelyet, azonban esetenként túl nagy árat kell fizetni ezekért a kényelmi elemekért.

Nagyot változott a világ, és mára a 60 órás irodai hét vált az “új normává”. A kényelem és a vonzó munkahelyi légkör csupán illúzió, és finoman bár, de kitolta, meghosszabbította a munkaidőt, hiszen az iroda egy olyan hellyé vált, ahol jó lenni, ahol szívesen tölti az idejét a munkavállaló, azonban a munkaidő így szinte észrevétlenül vált hosszabbá.

httpskaszashelgahu-2025-majus-cikk1.jpg

Hol ér véget a munka és hol kezdődik a magánélet?

Életünkbe berobbant a technológia: a zsebünkben elfér az egész irodánk, amit az egyre nagyobb teljesítményű mobiltelefonok (és más hasonló eszközök) tesznek lehetővé, valamint az egyre újabb és nagyobb hatékonyságot eredményező alkalmazások, amelyekkel pár koppintással végrehajthatók a feladatok. Az e-mailjeinket bárhol bármikor el tudjuk olvasni, és a nap 24 órájában elérhetőek vagyunk. 

Mindez azonban azt eredményezi, hogy már nem tudjuk az otthonunk ajtaján kívül hagyni a munkát. A keskeny határvonal munka és magánélet között egyre inkább elmosódni látszik. És hová vezet mindez? A munkavállalók érzelmi kimerüléséhez, ami negatívan befolyásolja az életminőséget és a boldogságot.

A stressz érzése állandósul az életünkben, ami akár az egészség komolyabb károsodásához vezethet. Ezért mindennél fontosabb lenne, hogy az alkalmazottak egészséges életmódot tartsanak fenn, viszont a munkahelyi nyomás miatt ez egyre kevésbé tud megvalósulni.

Az út vége

Mi várható a jövőben? Jelenleg ott tartunk, hogy fel kell ismernünk: a kényelmi lehetőségekért feláldozzuk az életünket. A jövőben meg kell tanulnunk megőrizni emberi mivoltunkat és értékeinket egy olyan világban, amelyet a technológia és a gépek irányítanak. Meg kell találnunk újra az egyensúlyt a munka és a magánélet között - és meghúzni a határokat.

Máskülönben egy olyan jövő képe bontakozik ki előttünk Kaszás Helga szerint, amelyet Madách Imre falansztere vetít elénk.