Egy rövid fejtágítóval kezdünk. Tehát a Field of Glory a Slitherine saját gyártású, az ókor és a középkor nagy csatáit megéneklő táblás játéka, amit már több mint egy évtizede folyamatosan bővítget a brit stúdió, na meg persze rendszeresen készül belőle digitális lenyomat is. A számítógépekre terelt verzió mostanság épp a második rész középkori mellékágát bontja ki, legutóbb például a 13. századból összeollózott rekonkviszta harcokkal (lásd: El Cid). Az aktuális bővítmény, a Storm of Arrows DLC pedig már a 14.-15. századra koncentrál. Olyan eseményekre, mint a skót szabadságharc vagy a százéves háború – ahol a gyalogság rendszeresen elpáholta a kor tankjaiként számon tartott nehézlovasokat.

Az alkotáson persze alaposan meglátszik, hogy életútját asztalon megvívható háborús játékként kezdte, hisz a csaták előtt itt is egy adott pontszámból kell összemazsolázni az aktuális haderőt, méghozzá az adott nemzet/éra készletéből. Ha eltekintünk a minimális körítéstől, akkor ez még mindig egy színtiszta, körökre osztott táblás-lenyomat, ahol az egységek korhű jellemzőket és külsőt kaptak, a négyzethálós terep szintén autentikusnak mondható, tehát lényegében bármilyen történelmi ütközetet újra lehet játszani, ha a hozzátartozó készletek (egységek) megvannak. A csaták egyszerű szabályok szerint zajlanak, minden alakulat körönként néhány pontnyi mozgással (amit fordulásra, formáció felvételére is be lehet váltani), és egy támadási fázissal gazdálkodhat, a közelharcban pedig komoly szorzókat ad a bekerítés vagy az oldalba támadás. A különböző fegyvernemek előnyeit és hátrányait szintén sikerült implementálni, ahogy a morál és a kohézió összefüggéseit is. 

”Rémlik, mintha látnám…”

A Storm of Arrows öt előre megírt hadjáratából kettő a százéves háborút (angol és francia oldal) takarja le, aztán II. Ulászló litván fejedelem/lengyel király (nem összekeverendő a magyar királlyal) kalandos belharcai, és a középkor legnagyobb ütközetében, a grünwaldi csatában (a teuton lovagrend ellen) betöltött szerepe is szépen ki lett dolgozva. II. Henrik, Kasztília királya szintén mozgalmas időszakkal – muszlim térhódítás, ibériai polgárháború – járult hozzá a DLC-ez, és külön küldetéssorozatot kapott John Hawkwood, az angol íjász, aki az Itáliában működő White Company zsoldossereg vezetője volt. Mellékesen ebben a ”Fehér kompániában” szolgáltak magyarok is, sőt az írásos feljegyzések szerint épp a legendás Toldi Miklós parancsnoksága alatt. Továbbá szokás szerint a kor legnagyobb csatáiból az epikus jelző alatt nyolcat külön is feldolgoztak a fejlesztők, olyanokat, mint a grünwaldi vagy a crécyii.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

A Field of Glory egyik rákfenéje, hogy a változások sosem látványosak, hisz gyakorlatilag 45 új egységet adnak el itt is olyan apró kiigazításokkal, hogy nagyítóval kell megkeresni – egy angol íjász, egy ibériai alabárdos, vagy egy olasz számszeríjas külsőre nem sokban különbözik az elődeitől (hatékonyságban persze igen). Egyébként abban az időszakban járunk, ahol a gyalogság gyökeres fejlődésen esett át – csökkentve a nehézlovasság szerepét, vagy épp rákényszerítve a lovagokat, hogy gyalogosan harcoljanak. A játékban megelevenedik például Crécy és Azincourt, két olyan helyszín, amely a köztudatban úgy él, mint az angol hosszúíj hatékonyságának tökéletes példái.

Az egyszerű tiszafából készült fegyver, ami a közemberek számára lehetővé tette, hogy a kor gazdag elitjét lemészárolja a csatákban, valóban figyelemreméltó volt. Azincourtnál például az 5000 angol íjász 60 000 ezer lövedéket lőtt ki az első percben, de a közhiedelemmel ellentétben a jobb páncélokat nem tudták átütni. A nagy győzelmek abból születtek, hogy az angolok tökéletes védőállást foglaltak el, és ez a játékban is megjelenik, például cölöpsáncok, földhányások (más nemzeteknél harci szekerek) formájában. Amit viszont a képernyő nem ad vissza, az az, hogy leginkább a lovakra lőttek, majd a bukdácsoló páncélos tömeget kalapácsokkal agyonverték, tőrökkel leszurkálták.

Amennyiben van némi becsípődés az alapjáték és egyben a táblás szisztéma iránt, akkor a 12,5 eurós árcímke vélhetően nem fog senkit visszatartani a vásárlástól, mert ez a DLC (14.-15. század) a kor legvéresebb és legizgalmasabb csatáit tartogatja.