Hazánkban a golf jobbára ismeretlen sportág, hírnevet csak Tiger Woods sajtószereplésein keresztül szerzett, de azt sem a játékos sikerei, hanem inkább a botrányai miatt, mikor kiderült, hogy a nős Tiger több lyukba talál be pályán kívül, mint belül. Sőt, azt is cáfolják egyesek, hogy a golf sportnak számítana, hiszen a fizikai aktivitás helyett főképp ügyességet és precizitást igényel. Persze ez egy videojáték esetében előny, hiszen hasonlóan vitatott sportstátuszú társával, a sakkal egyetemben a golf legalább élvezhető marad egyetlen képernyőt bámulva is, míg mondjuk egy hosszútávfutás-szimulátor ilyen téren esélytelen lenne.

Minden kezdet nehéz

A sportág lokális ismeretlensége amúgy csak azért baj, mert a játék kész ténynek veszi, hogy a játékos tud golfozni. Olyannyira, hogy nincs tutorial, egyedül az extrák között találhatsz egy kis dokumentációt az irányításról, és ezzel szevasz. A játék jelmondata tehát, hogy a „kezdők menjenek haza, vagy válasszák a játszva tanulás gyönyörű intézményét”. Pedig a golf minden, csak nem egyértelmű: a lyukba betalálás fortélyai közt ott van az, hogy figyelni kell a talaj minőségét és lejtési szögét, a szél irányát és erősségét, ki kell választani az ütő anyagát és keménységét, belőni egy célirányt és távolságot, hogy aztán optimális módon tudjuk tovább ütögetni a labdát a lyuk felé – és mindez még mindig csak a lehetséges tényezők fele. Ezek szerencsére mind szerepelnek majd a képernyőn is, csak keresni és értelmezni kell őket – ezzel amúgy máris új játéktípust alkottunk: a point-and-click nyomozós akciógolfozást.

Mielőtt azonban belevetnénk magunkat a labdaterelgetésbe, érdemes testre szabni az avatarunkat a My golfer menüpontban. Sajnos a játékosunk arckifejezése sosem változik, így folyton olyan élményben lesz részünk, mintha egy szomorú katatóniást irányítgatnánk. Ha ennek ellenére mégis megkedvelnénk a suhintgató robotunkat, akkor vehetünk neki új ruhát és felszerelést is, ráadásul igazi pénzért. A hülyének is megéri.

14 helyszín a lyukak köré

Az, hogy a grafika csak jóindulatú közepes egyáltalán nem zavar, legalább hasonlít arra a ’97-es Jack Nicklaus golfszimulátorra, amit már ismerek. Ennél még nagyobb öröm, hogy a közel 14 évnyi távolság ellenére még az irányítás is majdnem ugyanaz. Abban az esetben, ha érted, mit kell csinálni, jól működő és részletes rendszert kapsz, ahol egyaránt próbálkozhatsz különféle ütőkkel és taktikákkal. Ha pedig kezdő módjára rábízod magad a gépre, akkor a felajánlott ütő és irány mellett, még a lendítés erősségét is készen kapod -- már persze akkor, ha ügyes vagy. Ugyanis az ütés úgy néz ki, hogy a tee körül megjelenő erősségjelző sávon a szóköz/bal gomb lenyomásával elindítasz egy pöcköt, ami persze atomgyors és félkörívben megy, így a következő klikkel a lehető legjobb pillanatban kell megállítani.

Emellett próbálhatsz még a gép által javasolt, vagy a lyuk távolságához illő szintre is célozni, illetve a T lenyomásával beléphetsz True Swing módba, ahol az egér mozgatásával csaphatsz oda a labdának – remélem a leírtakból azonnal átjön, hogy mennyire „pofonegyszerű” ezzel a programmal játszani. Mivel ez a játék izgalmi góca, érdemes variálni a labda és az ütő találkozási pontját, rázoomolni a lyukra és felmérni a terepviszonyokat, majd a legalkalmasabb megközelítési módot kinézni. Főleg azért, mert a gép is téved: felajánlja, hogy próbálj meg átütni egy tó felett, és a következő hat ütés során is makacsul ragaszkodik hozzá, nem törődve a vízbefúlt labdák növekvő számával. Néha a rövidebb ütés egy közeli, biztos pontra kisebb végső pontszámot jelent, de legalább logikusan cselekedtünk. Szóval ne hagyatkozz az eltúlzott „segítségre”, mert elveszik az utolsó potenciális élvezetmorzsa is.

Konzolon minden jobb

A PC-s verzió több szempontból is kiherélt a konzoloshoz képest, de a legnagyobb érvágás a caddie, vagyis azon segéd hiánya, aki az atyai tanácsaival egyengetné a karriered. A játék elméleti lényege az, hogy élethűen végigjátszhasd a PGA Tour állomásait, szép lassan felfejlődve egy impozáns világverseny résztvevőinek szintjére. Gyakorlatilag viszont akár hátradőlve, a szóközbillentyűt a lábujjaddal nyomogatva is végigszaladhatsz az egész tornán, a játék egyáltalán nem követel aktív közreműködést.

A PC-s kiadás második legnagyobb szégyene, hogy betették alá az ingyenes Tiger Woods Online grafikusmotorját, amiről elég annyit tudni, hogy egy böngészőben futtatható játék -- köszönjük meg szépen az EA-nek a gondoskodást... De legalább van multiplayer lehetőség, ahol a fák közé vagy a homokcsapdákba betaláló sporttársak szentségelése egy valódi golfpályát idéz meg, illetve akadnak achievementek is, melyeknek megszerzése nehéz, de sokak számára bizonyára inspiráló feladat. A végső cél a Masters rangadó és a Green Jacket megnyerése, ami tényleg egy zöld zakó, de legalább nagyon impozáns cím a golfos körökben. Ha pedig még mindig érdekel ez a labdaütögetős téma, inkább próbálj zöld cuccokat nyerni máshol -- mondjuk konzolon, ott ugyanis minden jobb lesz.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!